POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

WYCHOWANIE - ROZWÓJ - JEDNOŚĆ - ZDROWIE - SZACUNEK - DYSCYPLINA -PRACA ZESPOŁOWA - SATYSFAKCJA

Menu

SONDA

Kto wygra Rugby Europe Trophy 2017/2018?

Czechy Holandia Mołdawia Polska Portugalia Szwajcaria

Wszystkich głosów 163

8.470.186 liczba odwiedzin od
01.01.2014

Rugby w Łodzi ma długą tradycję...07.04.2017


Pierwsza drużyna rugby w Łodzi powstała w maju 1925 roku w Łódzkim Klubie Sportowym, jej założycielem i pierwszym trenerem był Czesław Rębowski, lekkoatleta, działacz sportowy i harcerski, widząc w rugby doskonałą dyscyplinę uzupełniającą dla lekkoatletów. 

Wśród najlepszych, a może najbardziej znanych, zawodników obok Rębowskiego wymieniano mistrzów Polski w boksie Tomasza Konarzewskiego (Union Łódź), Jana Gerbicha (Towarzystwo Sportowe Krusche i Ender Pabianice), Erwina Stibbe’a (Union Łódź) oraz taternika Kazimierza Jarocińskiego. Drużyna rozgrywała mecze wewnętrzne, a mecz z Orłem Białym, najlepszą drużyną rugby w przedwojennej Polsce, rozegrany w czerwcu 1926 roku był początkiem rozpadu zespołu, który w końcu roku przestał istnieć. Próby reaktywacji podejmowane w 1928 i 1929 roku nie powiodły się.

Jeszcze krócej istniała drużyna łódzkiego Wojskowego Klubu Sportowego, którą na początku maja 1926 roku założył porucznik Szymański. Działalność zespołu ograniczyła się do treningów i meczów wewnętrznych, przestał istnieć z końcem października.

Pod koniec 1928 roku podjęto kolejne próby utworzenia drużyn rugby, tym razem od razu utworzenia dwóch podjął się Jerzy Sobociński, były zawodnik Orła Białego i trener w Łódzkim Klubie Sportowym. Prowadził on treningi halowe w Polskim Towarzystwie Gimnastycznym Sokół i Robotniczym Klubie Sportowym TUR. W momencie wyjścia z hali na boisko obie drużyny przestały istnieć.

Kolejna drużyna rugby istniała w Łodzi w latach 1936-1937 przy sekcji gier sportowych łódzkiego Klubu Pracowników „Zjednoczone”. Drużynę założył i trenował były lekkoatleta ŁKS Zdzisław Starosta. Sekcja powstała we wrześniu, a jej działalność ograniczyła się do treningów i meczy wewnętrznych. „Zjednoczone” jako drugi po Gimnazjum Kopernika w Bydgoszczy klub w tym okresie zaczął trenować młodzież. Przestała istnieć w połowie 1937 roku zamykając historię przedwojennego rugby w Polsce.

Po reaktywowaniu rugby w Polsce, w 1956 roku powstały w Łodzi dwie drużyny rugby. Leszek Latek, Roman Balcerzak, Zygmunt Wasilewski założyli sekcję z Zrzeszeniu Sportowym Start, trenerem zespołu został Leszek Latek. Natomiast Bogumił Jania założył sekcję w Rudzkim Klubie Sportowym Naprzód Ruda i sam został jej trenerem. Obaj szkoleniowcy byli po kursie prowadzonym na warszawskim AWF-ie przez czeskiego trenera Alfonsa Zedę. Historia obu klubów była bardzo podobna, w 1956 roku brały udział w Lidze Okręgowej, która była jednocześnie eliminacjami do I ligi i rozgrywkach o Puchar „Sportowca”.
Start awansował do I ligi i w 1957 roku grał na tym poziomie rozgrywek, ale po pierwszej rundzie klub zdecydował o wycofaniu drużyny. Na początku 1958 roku nastąpiła reorganizacja ZS Start, który zdecydował o likwidacji sekcji i przekazaniu ich zawodników do innego, chętnego klubu.
Nieco inaczej potoczyły się losy drużyny klubu Naprzód Ruda, po przegranej walce o awans do I ligi klub przestał ją finansować, a zawodnicy z trenerem przeszli do klubu Orion Łódź. Klub w 1957 roku uczestniczył w rozgrywkach Ligi Okręgowej Okręgu Warszawskiego.

W początkach 1957 roku w Łodzi powstały dwie kolejne drużyny rugby, Stefan Koślaga założył zespół w Dziewiarskim Klubie Sportowym (występował jako DKS Łódź), natomiast zespół, który powstał przy klubie Victoria założył i trenował Leopold Małecki. Zespoły rozgrywały pomiędzy sobą mecze towarzyskie, a styczniu 1958 połączyły się z Orionem Łódź. W 1958 roku nie było już tylu drużyn żeby zorganizować rozgrywki Ligi Okręgowej, a na I ligę Orion nie był przygotowany i w połowie roku zlikwidował sekcję rugby.

Więcej szczęścia mieli rugbiści Startu, w początkach 1958 roku Leszek Latek, Zygmunt Wasilewski, Franciszek Konikowski doprowadzili do przejęcia sekcji przez Klub Sportowy Włókniarz. Polski Związek Rugby dokooptował go jako dziewiąty do rozgrywek ligowych. Obok seniorów w klubie utworzono drużynę juniorów, która w 1959 roku wywalczyła Mistrzostwo Polski, a w rok później tytuł wicemistrzowski. Seniorzy w 1959 roku zdobyli brązowe medale I ligi, trenerem wszystkich zespołów był Leszek Latek. 
 W 1962 roku klub przeznaczył wszystkie środki na piłkę nożną, rugbiści grali tylko w rundzie wiosennej sezonu. Sekcję zlikwidowano 16.07.1962 na polecenie zrzeszenia „Włókniarz”. Próba reaktywowania sekcji w 1966 roku nie powiodła się.

W maju 1959 roku powstał w Łodzi Ośrodek Młodzieżowy Rugby, którego trenerem był Leszek Latek z KS Włókniarz. Działał do 1960 roku, został zlikwidowany jako jeden z pierwszych w kraju.

W grudniu 1968 roku Ryszard Wiejski, Stanisław Musiałczyk, Zdzisław Jezierski i Bogdan Pilarczyk założyli sekcję rugby w Klubie Sportowym Budowlani. Początkowo sekcja miała powstać w klubie Metalowiec, ale założyciele otrzymali informację, że właśnie Budowlani widzieli by rugbistów w klubie. O sukcesach i historii KS Budowlani można by było napisać książkę zostawmy więc ten zasłużony klub by napisać o innych klubach rugby w Łodzi. W początkach 2011 spółka Budowlani S.A. przejęła od KS Budowlani zespół ligowy, początkowo w klubie na Górniczej zostały grupy młodzieżowe, ale wkrótce powstał zespół seniorów, który w tym roku awansował do Ekstraligi.

Wracajmy jednak do innych łódzkich klubów rugby. W lipcu 2005 Maciej Sikorski, Zbigniew Grądys, Magdalena Czechowska i Jacek Chrzanowski założyli Brygada Bałuty Rugby Club, który obecnie występuje jako BBRC Łódź. Początkowo BBRC rywalizował w rozgrywkach ligowych Rugby XV i 7, obecnie na poziomie seniorów rywalizuje tylko kobiecy zespół Atomówek, a klub zajmuje się szkoleniem młodzieży

We wrześniu 2007 roku Jacek Teodorczyk założył sekcję rugby w Łódzkim Klubie Sportowym. ŁKS początkowo rozgrywał mecze towarzyskie, a następnie w latach 2009-2012 rywalizował w Lidze Rugby 7 po czym zawiesił działalność.

Gentlemen's Łódź Rugby Club, kolejny łódzki klub powstał w maju 2008 roku z fuzji istniejących od sierpnia 2007 drużyn Bloody Angels Team i Mad Boys Crew. Założycielami byli Grzegorz Araszewski, Tomasz Kapela, Marcin Nowicki i Maciej Szostek. Od 2009 roku do dziś klub rywalizuje w Rugby 7.

Data 01.10.2009 to powstanie drużyny AZS Uniwersytet Medyczny, założycielem był Tomasz Dekert. Drużyna rywalizowała w Lidze Rugby 7 w latach 2010-2012 by w październiku 2012 zawiesić działalność.

Nie można też nie wspomnieć o pierwszym w Polsce klubie Rugby League czyli rugby trzynastoosobowego. Lodz Rugby League Football Club lub po prostu Sroki Łódź powstał 04.06.2011 z inicjatywy Łukasza Łucka, który został też trenerem zespołu. Przez kilka lat rozgrywał tylko mecze towarzyskie z zespołami zagranicznymi, obecnie w Polsce jest już więcej zespołów Rugby League.

Wszelkie osoby mające informacje, zdjęcia lub pamiątki związane z łódzkim (i nie tylko) rugby w latach 1920-1939 i 1945-1966 proszone są o kontakt autorem, tel. 604-353-162, mail rugbus@op.pl

Holandia gotowa do meczu Gdula: Mecze w Polsce mają inny smak

NAJBLIŻSZY MECZ

vs
Holandia Polska

Rugby Europe Trophy
Amsterdam, 03.03.2018

Informacje dla MEDIÓW

NAJBLIŻSZY TURNIEJ

Kwalifikacje do WRWSS
Hong Kong, 05.04.2018 - 06.04.2018

Tabela Ekstraligi

  RC Arka Gdynia    
  Budowlani Łódź SA    
  KS Budowlani Lublin
   
  KS Budowlani Łódź    
  RzKS Juvenia Kraków    
  RC Lechia Gdańsk    
  MKS Ogniwo Sopot    
  RC Orkan Sochaczew    
  MKS Pogoń Siedlce    
  RKS Skra Warszawa    

 Wyniki

SONDA

Kto wygra Rugby Europe Trophy 2017/2018?

Czechy 9% Holandia 10% Mołdawia 8% Polska 23% Portugalia 43% Szwajcaria 7%

Wszystkich głosów 163

8.470.186 liczba odwiedzin od
01.01.2014