POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Moc drużyny! + Komentarz Zarządu PZR16.11.2017

 
Rugby Europe Trophy 2017/18: Przed meczem Polska-Mołdawia
 
Po zakończeniu rozgrywek ligowych przyszedł czas na ostatni tej jesieni mecz reprezentacji Polski rugby. W Gdańsku rozpoczęło się zgrupowanie. Podopieczni trenera Stanisława Więciorka przygotowują się do spotkania w ramach Rugby Europe Trophy sezonu 2017/18 z Mołdawią. To arcyważny pojedynek, ponieważ przed miesiącem Polacy przegrali na wyjeździe z Czechami. Wiele wskazuje, że ciężka rywalizacja Polski i Mołdawii nad Bałtykiem będzie decydować, kto znajdzie się bliżej utrzymania na drugim poziomie rozgrywek Rugby Europe. Z tego też powodu w składzie Biało-Czerwonych ma szansę wystąpić sześciu zawodników na co dzień grających we Francji.
 
W poprzednim spotkaniu w Pradze w roli selekcjonera reprezentacji Polski debiutował Stanisław Więciorek, który wystąpił w niej 65 razy. Jest rekordzistą pod tym względem. Bez kadrowiczów łódzkich Budowlanych SA Polska przegrała z Czechami, ale szczególnie w drugiej połowie pokazała, że w tym zespole drzemie potencjał. Dzięki zaangażowaniu i rozmowom na szczeblu międzynarodowym pomiędzy Zarządem PZRugby, a Francuską Federacją Rugby (FFR) pojawili się wszyscy powołani przez trenera Stanisława Więciorka zawodnicy, którzy na co dzień grają nad Sekwaną. Zaangażowanie w tym temacie wykazał Prezes Dariusz Olszewski i Prezydium PZRugby podczas spotkania z delegacją World Rugby w Warszawie. Negocjacje prowadzone były przez Sekretarza Generalnego, Krzysztofa Czajkę, trzeba dodać również liczne rozmowy telefoniczne Grzegorza Kacały (członka Zarządu ds. kontaktów międzynarodowych) z prezesami francuskich klubów oraz wizyta przedstawiciela PZRugby - Henryka Kuczko w siedzibie FFR. 
 
W kadrze rywali z Naddniestrza nastroje są bardziej nieciekawe, ponieważ przegrali swój pierwszy mecz na własnym terenie z Holandią, aż 7:59. Należy również przypomnieć, że ostatnie polsko-mołdawskie pojedynki to zwycięstwa Biało-Czerwonych. Ogólnie 9 meczów, 5 zwycięstw Mołdawian, 3 Polaków i remis. Pytanie jakim składem przyjadą goście nad Bałtyk.
 
Kadra Polski rugby XV wraca do Trójmiasta po pięcioletniej przerwie. Na Stadionie Miejskim przy ul. Traugutta w Gdańsku ostatni raz grała i wygrała w listopadzie 2012 roku z Niemcami. Dla Biało-Czerwonych mecz z Mołdawią w Gdańsku będzie jedenastym pojedynkiem z tym rywalem. W dotychczasowej historii reprezentacja Polski seniorów grała w Gdańsku dziesięć oficjalnych meczów międzypaństwowych. Sześć z nich, w tym trzy ostatnie, zakończyło się zwycięstwem, cztery porażką. Odpowiednio przygotowani i zmobilizowani są w stanie wygrać także w najbliższą sobotę, 18 listopada br. w Gdańsku. Transmisję w Polsacie Sport Extra, godz. 17.30.
 
Kadra Polski na Mołdawię: Marcin Wilczuk; Stanisław Powała-Niedźwiecki; Piotr Zeszutek; Mateusz Plichta; Wojciech Piotrowicz; Grzegorz Szczepański (wszyscy Ogniwo Sopot), Marek Mirosz; Rafał Janeczko; Tomasz Rokicki; Daniel Gdula; Przemysław Rajewski (Pogoń Siedlce), Marek Płonka Jr.; Kewin Bracik (Lechia Gdańsk), Adrian Ignaczak (Budowlani Łódź SA), Szymon Sirocki (Arka Gdynia), Wojciech Król; Piotr Wiśniewski; Jakub Bobruk; Jakub Kamiński (Budowlani Lublin), Sebastian Kostałkowski (Skra Warszawa), Radosław Bysewski (SMRC Saint Médard, Francja), Kamil Bobryk (CS Vienne, Francja), Grzegorz Janiec (FCSR Rumilly, Francja), Mateusz Bartoszek (SMRC Saint Médard, Francja), Aleksander Nowicki ( AS Macon Rugby), Jędrzej Nowicki (CO Creusot Bourgogne). 
 
Polska - Mołdawia | Rugby Europe Trophy 2017/18 | Kolejka Druga
Gdańsk, Stadion Miejski | 18-Listopada-2017 | godz. 17.30.
 
Tekst: Max Ziara /RugbyPolska.pl/

Komentarz Polskiego Związku Rugby:
Dotychczas niejednokrotnie Polski Związek Rugby spotykał się z odmową francuskich klubów. Tym razem wielokierunkowe działania podjęte przez PZR zaowocowały sukcesem na tym polu. Jesteśmy zbudowani zaangażowaniem samych zawodników, którym bardzo zależało na grze z orzełkiem na piersi.
Mamy nadzieję, że przyjazd tych zawodników jeszcze bardziej wzmocni naszą reprezentację. Cieszymy się, że wspólne wysiłki przyniosły taki efekt, bo przecież rugby to gra zespołowa.
Zarząd PZR gratuluje Francuskiej Federacji Rugby przyznania prawa do organizacji Pucharu Świata w Rugby w 2023. W rozmowach z FFR, jeszcze przed ogłoszeniem decyzji o miejscu rozegrania Pucharu Świata, jej działacze zadeklarowali możliwość przyznania praw do transmisji telewizyjnej na terenie naszego kraju Polskiemu Związkowi Rugby. Mamy nadzieję, że spowoduje to większe zainteresowanie rugby w Polsce.
 
U20: Powołania na konsultację do Cetniewa Polsat promuje mecz Polska v Mołdawia
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Portugalia Polska

Rugby Europe Trophy
Lisbona, 16.02.2019

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
  Grupa Mistrzowska    
1 Budowlani Łódź SA 10 41
2 MKS Pogoń Siedlce 10 39
3 MKS Ogniwo Sopot 10 34
4 RC Lechia Gdańsk 10 20
5 RC Orkan Sochaczew 10 9
6 KS Budowlani Lublin 10 6
  Grupa Trophy    
1 OKS Skra Warszawa 6 20
2 RzKS Juvenia Kraków 6 16
3 RC Arka Gdynia 6 14
4 KS Budowlani Łódź 6 11