World Rugby podsumował 2014 rok 03.01.2015

World Rugby podsumował odbywające się jeszcze pod “szyldem” International Rugby Board rozgrywki w Ameryce, Azji, Europie i Oceanii. W rozgrywkach „piętnastek” najwięcej zwycięstw zaliczyły drużyny z Argentyny, W rozgrywkach siódemek wśród mężczyzn I kobiet dominowała Nowa Zelandia.

Pacific Rugby Cup; Zwycięzca: Pampas XV (Argentyna)
W rozgrywkach uczestniczyły drużyny ACT A, Waratahs A, Reds A, Western Force A (wszystkie Australia), Samoa A, Fiji Warriors, Tonga A, Junior Japan i Pampas XV, która przez ostatnie trzy sezony uczestniczyła w południowoafrykańskim Vodacom Cup. W finale Pampas XV pokonali ACT A 36:21.

Tbilisi Cup; Zwycięzca: Argentyna Jaguars
W drugiej edycji turnieju zwyciężył zespół Argentyna Jaguars (Argentyna A), który w decydującym meczu pokonał Gruzję 26:16. Zagrały jeszcze zespołu Włochy A i Hiszpania. Zwycięzcy pierwszego turnieju i obrońcy trofeum, XV Prezydenta SARFU, nie wzięli udziału w tegorocznej imprezie.

Nations Cup; Zwycięzca: Emerging Ireland
W siódmej edycji rozgrywanego w Bukareszcie turnieju zwyciężyła drużyna Emerging Ireland (Irlandia A) wygrywając w decydującym meczu 31:10 z gospodarzami, którzy tryumfowali w dwóch poprzednich edycjach. Zagrały jeszcze zespoły Rosji i Urugwaju, które później spotkały się w repasażach do Pucharu Świata, w Bukareszcie 13:6 wygrał Urugwaj.

Americas Rugby Championship; Zwycięzca; Argentyna Jaguars
W ubiegłorocznym turnieju nie było niespodzianki, zwycięzca czterech poprzednich edycji imprezy zespół Argentyna Jaguars i tym razem zapewnił sobie wygraną pokonując 41:14 USA Select, 31:9 Urugwaj i 39:9 Kanadę A.

Pacific Nations Cup; Zwycięzcy: Samoa i Japonia
Dziewiąta edycja turnieju rozgrywana była po raz pierwszy w dwóch Konferencjach, które wyłoniły osobno mistrza Ameryki Północnej (Japonia, która pokonała 37:29 USA i 34:25 Kanadę) i mistrza Pacyfiku (Samoa, które pokonało 18:13 Fiji i zremisowało 18:18 z Tonga).

Junior World Championship; Zwycięzca: Anglia
Anglia w finale rozgrywanych w Nowej Zelandii zawodów pokonała zespół Południowej Afryki 21:20, trzecie miejsce wywalczyli gospodarze pokonując Irlandię 45:23. Impreza jest organizowana przez od 2008 roku dla reprezentacji narodowych U20. Początkowo w startowało 16 drużyn, liczba ta została ze względów finansowych zmniejszona do 12 przed turniejem w 2010 roku. Pozostali uczestnicy: Walia, Samoa, Francja, Australia, Fiji, Włochy, Argentyna, Szkocja.

Junior World Rugby Trophy; Zwycięzca: Japonia
Siódmy turniej cyklu rozegrano w Hong Kongu, w finale Japonia wygrała z Tonga 35:10, uzyskując prawo do gry występu w finałach Mistrzostw Świata Juniorów w 2015 roku. Impreza jest drugie również przeznaczona dla reprezentacji narodowych U20, ale ma niższą rangę od Junior World Championship. Udział wzięło osiem reprezentacji, podzielonych na dwie grupy po cztery drużyny. Zapewniony start mieli gospodarze (Hong Kong) i USA, spadkowicze z Junior World Championship 2013. O pozostałe sześć miejsc rozegrano sześć turniejów na wszystkich kontynentach, awans uzyskali: Tonga (FORU, Oceania), Namibia (CAR, Afryka), Urugwaj (CONSUR, Ameryka Południowa), Gruzja (Rugby Europe), Kanada (NACAR, Ameryka Północna) i Japonia (ARFU, Azja).

HSBC Sevens World Series; Zwycięzca: Nowa Zelandia
Rozgrywki składały się z dziewięciu turniejów, których zwycięzcami byli: Nowa Zelandia (Gold Coast, Australia), Fiji (Dubai Sevens, Emiraty Arabskie), Południowa Afryka (South Africa Sevens), Południowa Afryka (USA Sevens), Nowa Zelandia (Wellington Sevens, Nowa Zelandia), Fiji (Japan Sevens), Nowa Zelandia (Hong Kong Sevens, Chiny), Nowa Zelandia (Scotland Sevens), Nowa Zelandia (London Sevens, Anglia).
W każdym sezonie jest piętnaście zespołów, który rywalizują w SWS, w sezonie 2013/2014 były to: Argentyna, Australia, Anglia, Fiji, Francja, Hiszpania, Kanada, Kenia, Nowa Zelandia, Południowa Afryka, Portugalia, Samoa, Stany Zjednoczone, Szkocja i Walia. Pozostałe goszczą tylko w poszczególnych turniejach, w sezonie 2013/2014 były ich sześć.

Women’s Sevens World Series; Zwycięzca: Nowa Zelandia
Zawodu ubiegłego sezonu były dopiero drugimi w historii zorganizowanymi dla reprezentacji kobiecych. Rozgrywki składały się z pięciu turniejów, których zwycięzcami byli: Australia (Dubai Sevens, Emiraty Arabskie), Nowa Zelandia (USA Sevens), Australia (Sao Paulo Sevens, Brazylia), Nowa Zelandia (China Women's Sevens), Nowa Zelandia (Amsterdam Sevens, Holandia).
W sezonie było dziewięć reprezentacji, który rywalizowały w WSWS: Anglia, Australia, Brazylia, Hiszpania, Irlandia, Kanada, Nowa Zelandia, Rosja i Stany Zjednoczone. Pozostałe gościły tylko w poszczególnych turniejach, w sezonie 2013/2014 były ich siedem.