POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

U20: Zwycięstwo w Mistrzostwach Europy05.09.2017

 
Męska Reprezentacja Polski U20 w Rugby XV (roczniki 1997-1998) zwyciężyła w Mistrzostwach Europy U20 grupy Trophy, zdobywając złote medale i puchar. Efektem tego sukcesu jest awans i występ w przyszłorocznych ME U20 w grupie Championship. 
 
Turniej rozegrano w Pradze w dniach 26.08-02.09.2017 i wzięło  nim udział cztery reprezentacje: Polski, Czech, Luksemburga i Łotwy. Zespoły zagrały po trzy mecze w systemie każdy z każdym. Drużyna polska prowadzona przez duet trenerski Krzysztof Okapa - Karol Czyż wygrała wszystkie spotkania.
 
Mecz z Łotwą był najłatwiejszy, a wynik 74:10 (48:7) obrazuje zdecydowaną przewagę polskich rugbistów. Punkty zdobyli: Robert Wójtowicz 15, Jakub Możejko 14, Mateusz Plichta 10, Michał Gadomski 5, Artur Ciechanowicz 5, Adam Dudek 5, Mateusz Nitschke 5, Maciej Grabowski 5, Dawid Kinast 5 i Przemysław Serafin 5.
 
Drugie spotkanie z Luksemburgiem było trudniejsze i wcześniej mieliśmy tego świadomość dokonując analizy ich meczu z zespołem Czech. W ostatnich latach rugby młodzieżowe w Luksemburgu rozwija się dynamicznie. Kilkuletnia praca trenerów ze Szkocji i Nowej Zelandii przynosi widoczne efekty, a skład kadry narodowej jest wzbogacony zawodnikami grającymi w Wielkiej Brytanii i Francji. Zespół z Luksemburga prezentował bardzo skuteczną obronę i szybką grę ofensywną. Reprezentacja Polski zagrała bardzo ambitnie i potrafiła wykorzystać swoje atuty aby przez większość meczu dominować przeciwników w stałych fragmentach: młyn, aut, gra nogą i odbiór piłki z powietrza. W grze otwartej zastosowaliśmy taktykę eliminującą mocne strony Luksemburczyków. Mecz był nerwowy za sprawą decyzji sędziowskich wielokrotnie krzywdzących zespół polski, co uniemożliwiło uzyskanie wyższej przewagi punktowej. Polska - Luksemburg 22:14 (10:7). Punkty zdobyli: Jakub Możejko 7, Michał Gadomski 5, Nicolas Pacewicz 5, Mateusz Plichta 5.
 
Trzeci mecz był decydujący ponieważ reprezentacja Czech miała także dwa wygrane mecze. Zwycięzca tego spotkania stawał się automatycznie wygranym całego turnieju. Drużyna czeska przygotowała się do turnieju bardzo starannie. Zarówno pod względem fizycznym jak i umiejętności gry. Sukcesem naszego zwycięstwa była dokładna realizacja taktyki, nakreślonej po analizie stylu gry przeciwnika. Polscy zawodnicy wykonali zadanie wzorowo, dodając do swojej gry wielkie zaangażowanie i dobrą współpracę formacji młyna i ataku. Dominowaliśmy w grze z autu, w szybkości przegrupowań i w jakości gry penetracyjnej i rozwiniętej. W stosunku do poprzednich meczów poprawiliśmy grę nogą i kopy na bramkę. W całym meczu byliśmy stroną dominującą terytorialnie, ale zespół czeski potrafił doskonale bronić co przełożyło się na skuteczność naszych akcji ofensywnych. Polska - Czechy 25:17 (10:8). Punkty zdobyli: Jakub Możejko 10, Robert Wójtowicz 5, Maciej Grabowski 5 i Mateusz Plichta 5.
 
Oceniając grę naszej reprezentacji chciałbym podkreślić doskonałą atmosferę w drużynie, którą zbudowali zawodnicy i sztab szkoleniowy. W tak zgranym teamie trudno jest skazać wyróżniających się zawodników, bo każdy miał swoja rolę i wywiązał się z niej doskonale. Liderzy, zawodnicy podstawowego składu, rezerwowi czy debiutanci znali swoje miejsce i obowiązki dążąc do jednego celu. Na największe słowa uznania zasługuje kapitan Mateusz Plichta, który na boisku i po za nim pełnił swoją funkcję wzorowo. Mimo trudnego okresu przygotowawczego, w którym największym problemem było skompletowanie najsilniejszego składu (kontuzje i inne powody nieobecności 10 zawodników, którzy mogliby rywalizować o miejsce w podstawowym składzie), udało się zbudować narodową drużynę 20-latków, mogących z powodzeniem kontynuować karierę w rugby seniorskim. W składzie przeważali zawodnicy młodszego rocznika (1998), którzy pozostaną w Kadrze Polski U20 na następny rok. Na osobne słowa uznania zasługuje sztab medyczny, który pracował z nami w okresie przygotowawczym i na turnieju mistrzowskim.
 
Zawodnicy:
I linia: Adrian Potrykus, Michał Gadomski, Mateusz Czapiga, Dawid Kinast, Dawid Wesołowski
II linia: Adam Piotrowski, Milan Kossakowski, Przemysław Serafin, Krzysztof Gola
III linia: Mateusz Nitschke, Maciej Żarczyński, Nicolas Pacewicz, Mateusz Popiołek, Kamil Mrugalski
łącznicy młyna: Mateusz Plichta, Paweł Boczulak
łącznicy ataku: Jakub Możejko, Dominik Machlik
środkowi ataku: Robert Wójtowicz, Maciej Grabowski, Miłosz Bracik
skrzydłowi ataku: Damian Wlaźlak, Adam Dudek, Mateusz Piotrowski 
obrońcy: Artur Ciechanowicz, Szymon Twardowski
 
Sztab szkoleniowy:
trener: Krzysztof Okapa
asystent trenera: Karol Czyż
kierownik reprezentacji: Wiesław Piotrowicz
fizjoterapeuci: Bartłomiej Czarnecki i Dawid Miłoszewski
 
Opracował: Krzysztof Okapa
Zdjęcia: Rugby Europe
 
Rugby Białystok v Żołnierze NATO 32:29 Arka Gdynia: Spóźniony Mecz Gwiazd
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Portugalia Polska

Rugby Europe Trophy
Lisbona, 16.02.2019

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
  Grupa Mistrzowska    
1 Budowlani Łódź SA 10 41
2 MKS Pogoń Siedlce 10 39
3 MKS Ogniwo Sopot 10 34
4 RC Lechia Gdańsk 10 20
5 RC Orkan Sochaczew 10 9
6 KS Budowlani Lublin 10 6
  Grupa Trophy    
1 OKS Skra Warszawa 6 20
2 RzKS Juvenia Kraków 6 16
3 RC Arka Gdynia 6 14
4 KS Budowlani Łódź 6 11