POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Szkolenie Edukatorów Sędziów 21.10.2014

Relacja Moniki Baniewicz i Kacper Michałkiewicza ze Szwajcarii
 
W dniach 3-5 października mieliśmy okazję wziąć udział w kursie dla edukatorów sędziów (MO Educator Course). Szkolenie odbywało się w Szwajcarii w Narodowym Ośrodku Olimpijskim w mieście Macolin. Ośrodek usytuowany jest na wysokości ponad 2500 mnpm. Zajęcia odbywały się w jego najbardziej oddalonym krańcu o wdzięcznej nazwie „Koniec Świata”. Szkolenie było prowadzone zarówno w formie teoretycznej jak i praktycznej, w obu przypadkach pracowaliśmy wszyscy razem lub podzieleni na grupy z przypisanymi do nich trenerami: Jock Peggie (IRB), Rachel Brown (England), Henry Edwards (Scotland), Sean Mallon (Netherlands), Daniel Mitrea (Romania). Nadzór nad wszystkim sprawował Douglas Langley (IRB/Rugby Europe). 
 
Piątek rozpoczęliśmy od omówienia programu szkolenia, by płynnie przejść do omówienia sposobu w jaki powinien działać Edukator, a następnie do zajęć praktycznych, w czasie których każdy musiał poprowadzić zajęcia na wyznaczony wcześniej temat. Już po pierwszych zajęciach przekonaliśmy się że edukować można na kilka sposobów-tyle sposobów/styli ilu edukatorów.  Podzieleni na grupy omawialiśmy przeprowadzane lekcje, szukaliśmy lepszych rozwiązań, a Trener przydzielił tematy do przygotowania na dzień następny jak również wyznaczył cele i zadania do zrealizowania. Mimo późnej pory zakończenia zajęć mieliśmy bardzo dużo pracy domowej do wykonania. 
 
W sobotę kontynuowaliśmy omawianie pracy edukatora i jego zadań w pracy z podopiecznym. Szczególny nacisk został w tym dniu położony na prowadzenie rozmowy Trener-Sędzia w czasie „treningu” jak i po nim, wyznaczanie celów i sposób ich realizacji. Kolejnym krokiem była praktyka-kolejne zajęcia prowadzone przez nas w podgrupach i omawianie ich z prowadzącym. 
 
Na niedzielę zaplanowano ostatnią już część praktyczną-taki końcowy egzamin-zajęcia prowadzone w parach lub pojedynczo wymagały od nas dużo pracy, szczegółowego zaplanowania części teoretycznej i praktycznej, dobrania odpowiednich ćwiczeń oraz późniejszych ich modyfikacji w celu zrealizowania tematu. Dopiero popołudniu po indywidualnych spotkaniach z naszymi Edukatorami dowiedzieliśmy się czy zaliczyliśmy szkolenie. Oboje zdaliśmy. Mamy dwoje nowych edukatorów. 
 
Nowy statut Związku zatwierdzony przez KRS Udana konsultacja U19 kobiet
Tabela Ekstraligi
1 MKS Ogniwo Sopot    
2 Budowlani Łódź SA    
3 MKS Pogoń Siedlce    
4 OKS Skra Warszawa    
5 KS Budowlani Lublin    
6 RC Orkan Sochaczew    
7 RzKS Juvenia Kraków    
8 KS Budowlani Łódź - wycofali się z rozgrywek    
9 RC Lechia Gdańsk    
10 RC Arka Gdynia