POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

RET: Polska w najsilniejszym składzie na Mołdawię07.11.2017


Polsat Sport CM, PAP
 
Działacze związku chcą ściągnąć na drugi mecz Rugby Europe Trophy z Mołdawią, który zaplanowano 18 listopada w Gdańsku, grających we Francji zawodników. - Szansę, że wystąpimy w pełnym składzie, oceniam na 80 procent – przyznał menedżer kadry Maciej Brażuk.
 
W inauguracyjnym meczu RET Polacy niespodziewanie przegrali 28 października w Pradze z beniaminkiem Czechami 14:19 i ten wynik postawił ich w bardzo trudnej sytuacji. Do Conference 1 zostanie zdegradowany jeden zespół i w konfrontacji z Mołdawią biało-czerwoni nie mogą pozwolić sobie na porażkę.
 
Pozostałe trzy mecze drużyna narodowa prowadzona przez trenera Stanisława Więciorka rozegra w marcu, z czego dwa na terenie rywali – 3 marca z Holandią i 17 ze Szwajcarią. Te zmagania zakończy 24 marca w Polsce spotkaniem ze spadkowiczem z Rugby Europe Championship Portugalią.
 
W tej edycji RET Mołdawia jeszcze nie grała, a pierwszy mecz z jej udziałem zaplanowano 11 listopada – w Orhei podejmie Holandię. Polacy zmierzyli się z Mołdawią dziewięć razy i pięć z tych spotkań zakończyło się triumfem rywali, trzy razy wygrywali biało-czerwoni, zanotowano też remis.
 
W dwóch ostatnich potyczkach lepsi okazali się jednak Polacy, którzy w listopadzie 2015 roku pokonali rywali w Warszawie w ramach Pucharu Narodów Europy 18:14, natomiast 18 marca triumfowali w Anenii Noi w Rugby Europe Trophy 15:3.
 
- Niech te wyniki nikogo nie zmylą, bo Mołdawia, jeśli uda się jej zebrać wszystkich występujących za granicą, głównie we Francji i Rosji, najlepszych zawodników, jest niezwykle groźnym zespołem. Tacy gracze jak Wadim i Maxim Cobilas, Oleg Prepelita, Andrei Mahu, Maxim Gargalic czy Victor Arhip to klasa sama w sobie – stwierdził na konferencji prasowej w Gdańsku drugi trener polskiej reprezentacji Dariusz Komisarczuk.
 
Według 44-letniego szkoleniowca najsilniejszą bronią Mołdawii jest młyn. „Dlatego musimy zatrzymać tę formację rywali, chcemy także oprzeć naszą taktykę na szerokiej grze ręką w ataku. Zgrupowanie w Gdańsku rozpoczniemy w następną środę i przed sobotnim meczem mamy w planie cztery treningi. Jeśli uda nam się ściągnąć kilku zawodników z Francji, też dysponować będziemy silną drużyną” – dodał.
 
Działacze Polskiego Związku Rugby czynią starania, aby do Gdańska przyjechało sześciu reprezentantów występujących nad Loarą - Kamil Bobryk, Mateusz Bartoszek, Grzegorz Janiec, Radosław Bysewski oraz bracia Aleksander i Jędrzej Nowiccy. Z Czechami zagrał tylko ten ostatni (to łącznik młyna), pozostali to zawodnicy młyna, który będzie miał za zdanie powtrzymać analogiczną formację rywali.
 
- Ci rugbiści regularnie grają co tydzień w lidze francuskiej. Co prawda na trzecim jej poziomie, ale są wyróżniającymi się postaciami swoich zespołów, które niezbyt chętnie zwalniają na mecze reprezentacji. Prowadzimy z ich klubami zaawansowane rozmowy i szansę, że wystąpimy 18 listopada w pełnym składzie, oceniam na 80 procent – podsumował Brażuk.
 
Adrian Pawlik na Turnieju Elche 7s RET: Mecz, który może zdecydować o losach kadry
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Portugalia Polska

Rugby Europe Trophy
Lisbona, 16.02.2019

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
  Grupa Mistrzowska    
1 Budowlani Łódź SA 10 41
2 MKS Pogoń Siedlce 10 39
3 MKS Ogniwo Sopot 10 34
4 RC Lechia Gdańsk 10 20
5 RC Orkan Sochaczew 10 9
6 KS Budowlani Lublin 10 6
  Grupa Trophy    
1 OKS Skra Warszawa 6 20
2 RzKS Juvenia Kraków 6 16
3 RC Arka Gdynia 6 14
4 KS Budowlani Łódź 6 11