Przegląd Lig Świata03.08.2021

Major League Rugby - USA, Kanada
W finale Major League Rugby, na niemal stuletnim stadionie Memorial Coliseum w Los Angeles, jednej z najbardziej emblematycznych aren sportowych w Stanach (dwukrotnie głównej arenie igrzysk olimpijskich), spotkały się drużyny LA Giltinis i Rugby ATL. Gospodarze mieli przewagę i swój debiutancki sezon zakończyli najlepiej jak można – tytułem mistrzowskim. Po 20 minutach było co prawda tylko 3:3, ale potem dwie efektowne, szybkie akcje w ciągu dwóch minut zaprezentowali Giltinis: obie zaczął jeden z ich australijskich gwiazdorów, 38-letni Matt Giteau, a skończył przyłożeniami skrzydłowy John Ryberg (w drugiej asystował jeszcze fantastycznym przebojem inny świetny Australijczyk, Adam Ashley-Cooper). Co prawda gracze z Atlanty odpowiedzieli przyłożeniem po maulu autowym, ale schodząc na przerwę przegrywali 10:15, a po przerwie najpierw Giteau dołożył 3 punkty z karnego, potem przyłożenie zdobył drugi skrzydłowy Giltinis, DTH van der Merwe (najskuteczniejszy zawodnik ligi – 11 przyłożeń w sezonie), Giteau podwyższył i znowu wykorzystał karnego i na 10 minut przed końcem było już 28:10. Chwilę później przy aplauzie publiczności Giteau zszedł z boiska (po raz ostatni w swej karierze), a mecz skończył się ostatecznie wynikiem 31:17. Zasłużony tytuł Giltinis, którzy byli najlepszą drużyną sezonu, zasłużone zwycięstwo w finale, bo zwłaszcza w drugiej połowie zupełnie zdominowali ekipę z Atlanty.

Currie Cup - Południowa Afryka
Trwa Currie Cup i nie brakuje w nim emocji. W ten weekend Lions nieoczekiwanie ulegli Pumas 33:36 (po pierwszej połowie prowadzili, ale w drugiej Pumas wykorzystali fantastycznie 10 minut gry w przewadze i wyszli na prowadzenie). Dwa bonusowe punkty osłodziły porażkę johannesburczyków, ale nie zmienia to kiepskiej passy Lions. Nie mogli też narzekać kibice Griquas, których ulubieńcy wygrali na wyjeździe z Sharks (37:27) – i to mimo pięciu żółtych kartek, zbieranych seriami, w związku z czym przez blisko 20 minut grali w trzynastkę lub nawet dwunastkę. Poza tym Western Province przegrało z Bulls 13:34 (pod koniec pierwszej połowy czerwoną kartkę zobaczył jeden z kapsztadczyków i odtąd widowisko było już jednostronne – trochę smutny powrót gospodarzy na stadion Newlands, z którym się już pożegnali, ale musieli wrócić na dwa weekendy z powodu przeniesienia testów Lwów do Kapsztadu i obawy o stan murawy na Cape Town Stadium). Na czele tabeli Griquas, a różną liczbę punktów z nimi mają Bulls. Poza tym w Południowej Afryce ogłoszono plan odmrożenia od 2 sierpnia amatorskiego rugby.

Super 6 - Szkocja
Ruszyło półzawodowe rugby w Szkocji. Amatorskie męskie rozgrywki mają zacząć się 4 września, a kobiece tydzień później, ale już w ten weekend wystartował najwyższy poziom męskiej rywalizacji – Super6. Pierwszy sezon tych rozgrywek przerwała przed ponad rokiem pandemia, oby drugi udało się skończyć – 10 kolejek sezonu zasadniczego ma się odbyć w ciągu niespełna dwóch i pół miesiąca, a finał ma być rozegrany 15 października. W pierwszym meczu, derbach Edynburga, Boroughmuir Bears pokonali Heriot’s 15:13. Potem Stirling County zremisowało 24:24 z Southern Kings z Borders, a Ayrshire Bulls (ostatni mistrz szkockiej Premiership z 2019) ulegli trzeciej edynburskiej drużynie, Watsonians, 21:26.

Championship - Anglia
W Anglii ogłoszono harmonogram rozgrywek Championship. Tym razem finału nie będzie, wracamy do formatu czysto ligowego, a w stawce 11 drużyn (nie ma Saracens, którzy awansowali do Premiership, a wracają London Scottish, którzy w ubiegłym sezonie wycofali się z rywalizacji). Kiepska wiadomość to wygaśnięcie umowy ze sponsorem tytularnym, Greene King IPA – RFU szuka nowego sponsora.