POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

WYCHOWANIE - ROZWÓJ - JEDNOŚĆ - ZDROWIE - SZACUNEK - DYSCYPLINA -PRACA ZESPOŁOWA - SATYSFAKCJA

Menu

SONDA

Jaką rocznicę obchodzi w tym roku Polski Związek Rugby?

40-lecie 50-lecie 55-lecie 60-lecie

Wszystkich głosów 325

7.740.386 liczba odwiedzin od
01.01.2014

ME7: Konferencja prasowa na PGE Arenie13.06.2015


W Gdańsku na PGE Arenie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca przyszłotygodniowy turniej siódemkowy. Licznie zgromadzonym trójmiejskim mediom pokazano jak ważną imprezą będzie drugi turniej ME, który zostanie rozegrany 20–21 bieżącego miesiąca na stadionie przy Traugutta w Gdańsku. Po zwycięstwie w Esztergom polska kadra siódemek jest zdecydowanym faworytem imprezy, tym bardziej, że gra u siebie.

Należy przypomnieć, o co tak właściwie toczyć się będzie gra w tym turnieju. Dziesięć siedmioosobowych reprezentacji narodowych gra po pierwsze o awans do Rugby Europe Grand Prix Series, a po drugie i najważniejsze o awans do turnieju barażowego o igrzyska olimpijskie Rio de Janeiro w 2016 roku. Rugby powróci do programu igrzysk po 100 latach przerwy w odmianie siedmioosobowej.

Główny gospodarz turnieju prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, podkreślił, że od początku piastowania swojej funkcji, czyli od ponad 17 lat, stara się mocno promować rugby w Gdańsku. Podkreślał istotne cechy, jakie rugby jego zdaniem promuje nasza dyscyplina, czyli budowanie wspólnoty. Uważa, że też rugby to bardzo inteligentny sport i grają w niego inteligentni ludzie.

Były prezes Polskiego Związku Rugby, a obecnie sternik Ogniwa Sopot, Jan Kozłowski, powiedział, że Mistrzostwa Europy rugby 7 w Gdańsku to kolejna impreza po zeszłorocznych Mistrzostwach Europy do lat 18 w Wielkopolsce zorganizowana przez Polskę, co stanowi dowód na to, że Rugby Europe docenia polskie rugby, a notowania polskiego związku w ramach europejskiej federacji rosną.

Na konferencji nie zabrakło również przedstawicielki kobiecego rugby. Kadra kobiet siódemek przygotowuje się w Cetniewie do żeńskich Mistrzostw Europy siódemek, które już w ten weekend zostaną rozegrane w litewskim Kownie.

O imprezach dodatkowych opowiedział wiceprezes PZR ds. sportowych Grzegorz Kacała. Na Długim Targu w Gdańsku odbędzie się próba pobicia rekordu Guinnessa w podawaniu piłki do tyłu, czyli w tzw. wachlarzu rugbowym, który z reguły tworzy siedmiu zawodników. Do pobicia rekordu zachęceni zostali mieszkańcy Gdańska, przedstawiciele trójmiejskich klubów sportowych, a także turyści.

Trener Krzysztof Folc przypomniał, ze polska reprezentacja to najmłodsza ekipa obu turniejów. Odniósł się również do szczegółów technicznych, mianowicie boiska na stadionie przy ul. Traugutta w Gdańsku, które jest znacznie szersze niż w Esztergom, co będzie jego zdaniem miało duże i pozytywne znaczenie dla gry jego drużyny. Od trzech lat kadra siódemkowa dobija się do europejskiej elity, dzięki organizacji turnieju u siebie jesteśmy faworytem i cel minimum to wygranie również drugiego turnieju. Faworyci to właśnie Polska, Ukraina i Izrael.

Na koniec konferencji nie mogło nie paść pytanie o to, kiedy kadra piętnastoosobowa zagra na stadionie wielkości PGE Areny Gdańsk. Na to pytanie próbował odpowiedzieć Maciej Brażuk, menadżer kadry, który stwierdził, że od dwóch lat próbuje stworzyć liczną grupę kibiców, która podążą za reprezentacją niezależnie od tego, gdzie ona gra.
 
Tekst: Max Ziara (Rugby Polska) / Foto: Jerzy Krzysztof Czapkowski
 
MPS7: Finał XXI Mistrzostw Polski MPJ: Turniej finałowy, Sochaczew

NAJBLIŻSZY MECZ

vs
Holandia Polska

Rugby Europe Trophy
Amsterdam, 03.03.2018

Informacje dla MEDIÓW

NAJBLIŻSZY TURNIEJ

Kadra Narodowa Kobiet w Dubai 7's
ZEA, 30.11.2017 - 01.12.2017

Tabela Ekstraligi

1 Budowlani Łódź SA 14 59
2 MKS Ogniwo Sopot 14 57
3 MKS Pogoń Siedlce  14 56
4 RC Lechia Gdańsk 14 35
5 RC Arka Gdynia 14 32
6 KS Budowlani Lublin 14 25
7 RzKS Juvenia Kraków 14 5
8 KS Budowlani Łódź 14 5

 Wyniki

SONDA

Jaką rocznicę obchodzi w tym roku Polski Związek Rugby?

40-lecie 11% 50-lecie 5% 55-lecie 6% 60-lecie 78%

Wszystkich głosów 325

7.740.386 liczba odwiedzin od
01.01.2014