POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Dieta dla trenujących rugby27.07.2015

 
Rugby jest jedną z najbardziej wymagających dyscyplin sportowych. Zawodnicy oprócz specjalistycznego przygotowania fizycznego i technicznego muszą się odpowiednio odżywiać i uzupełniać codzienną dietę suplementami.
 
Rola suplementów diety
Rugby to połączenie maksymalnego wysiłku siłowego z maksymalną wytrzymałością i szybkością. Napięcia w organizmie rugbisty w czasie treningu czy meczu są maksymalne, zarówno pod względem układu sercowo naczyniowego jak też całego układu nerwowo- mięśniowego.
Zmęczone mięśnie wymagają jak najlepszej odnowy biologicznej także poprzez prawidłowe odżywianie i suplementację. Każdy trener i lekarz sportowy rugbistów musi pamiętać, aby pomóc zmęczonemu organizmowi rugbisty jak najszybciej i jak najlepiej odzyskać siłę i wytrzymałość.
 
Najważniejsze suplementy dla rugbystów
Dobranie i ułożenie idealnego programu suplementacji diety jest trudne, ale w dzisiejszych czasach istnieje wiele suplementów, które mogą w tym pomóc. Podczas pracy organizmu rugbisty na wysokich obrotach istnieje duże ryzyko przetrenowania organizmu w wyniku zmęczenia, a także utrata masy mięśniowej, czyli zjawisko katabolizmu mięśni. Glutamina jest aminokwasem, który może pomóc w ochronie przed tym zjawiskiem, zapewniając dostawy  paliwa dla pracujących mięśni w ekstremalnych warunkach wysiłku fizycznego.
Białko serwatki  w postaci izolatu i koncentratu to także bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ jest łatwe do przyswajania i można dostarczyć dużo pełnowartościowego białka i Glutaminy bez problemów wzdęcia czy pełnego brzucha. U sportowców białko serwatki trawi się o wiele łatwiej w ich przewodzie pokarmowym w porównaniu do mięsa spożywanego w celu uzupełnienia białka.
Kiedy rugbista trenuje na wysokim poziomie intensywności, zużywanych jest więcej białych krwinek, co ma wpływ na układ odpornościowy, dzięki czemu zwiększa się prawdopodobieństwo przeziębienia lub infekcji wirusowej. Dlatego niezbędne jest stosowanie na co dzień suplementu zawierającego kompleks witamin i minerałów z dużą dawką witaminy C i zestawu witamin, w tym szczególnie antyoksydantów. Taka synergistyczna formuła zalecana jest sportowcom wszystkich dyscyplin a zwłaszcza rugbistom.
Kolejnym niezbędnym dla rugbistów suplementem jest monohydrat kreatyny. Jego działanie jest niezaprzeczalne i nie bez powodu stosowane od lat w sporcie. Udowodniono pozytywny wpływ tego suplementu na budowanie siły i  wytrzymałości mięśni oraz regeneracji powysiłkowej.
 
Suplementy a program treningowy
Większość sportowców poszukuje metod umożliwiających uzyskanie optymalnej masy i siły mięśniowej w swojej dyscyplinie. Wyniki są zależne od prawidłowego odżywiania i dobrze dopracowanych programów ćwiczeń.
Suplementy diety stanowią naturalną alternatywę dla zakazanych sterydów lub innych leków, które mają na celu oszukiwanie organizmu i zmuszenie go do wzmożonego wysiłku fizycznego.
Pochodzą one tylko ze źródeł naturalnych i przeznaczone są do uzupełnienia składników odżywczych w diecie sportowca. Stosowane w odpowiednich ilościach pomagają w znacznym zwiększeniu wydajności fizycznej i przyspieszają proces regeneracji powysiłkowej organizmu każdego sportowca, w tym rugbisty, co prowadzi do osiągnięcia optymalnych wyników.
 
Krzysztof Kilich - trener
Źródło: http://www.mojakontuzja.pl/
 
Zgłoszenia do rozgrywek 2015/16 U18: Powołania na obóz w Łomży
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Portugalia Polska

Rugby Europe Trophy
Lisbona, 16.02.2019

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
  Grupa Mistrzowska    
1 Budowlani Łódź SA 10 41
2 MKS Pogoń Siedlce 10 39
3 MKS Ogniwo Sopot 10 34
4 RC Lechia Gdańsk 10 20
5 RC Orkan Sochaczew 10 9
6 KS Budowlani Lublin 10 6
  Grupa Trophy    
1 OKS Skra Warszawa 6 20
2 RzKS Juvenia Kraków 6 16
3 RC Arka Gdynia 6 14
4 KS Budowlani Łódź 6 11