POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

50-lecie Rugby w Budowlanych Łódź20.12.2018

 
W łódzkim Muzeum Kinematografii 18 grudnia br. odbyło się przedświąteczne spotkanie zespołu mistrzów Polski Master Pharm Budowlani SA, połączone z obchodami jubileuszu 50-lecia sekcji rugby oraz zdobycia trzeciego z rzędu złotego medalu mistrzostw Polski seniorów.  
 
Podczas gali podziękowaliśmy naszym sponsorom i partnerom za pomoc w osiąganiu wysokich wyników sportowych. Nagrodziliśmy również wiele osób zasłużonych dla Budowlanych: działaczy, trenerów, zawodników i osób od lat nas wspierających. Zostały w tym celu specjalnie przygotowane: Jubileuszowe medale 50-lecia, Jubileuszowe złote medale 50-lecia i odznaki „Zasłużony dla Budowlanych" - podsumował imprezę dyrektor sportowy klubu Mirosław Żórawski.
 
Spośród kilkudziesięciu wychowanków KS Budowlani Łódź, którzy zakończyli swoją sportową drogę w Budowlani SA, wyróżnionych zostało trzech najstarszych zawodników. Rafał Gil rozegrał swój ostatni mecz dla Master Pharm Budowlani SA Łódź mając 39 lat. Tuż za nim uplasowali się nasi trenerzy, którzy w trudnych chwilach potrafili wesprzeć Ekstraligowy zespół na boisku: Krzysztof Szulc w wieku 38 lat oraz Przemysław Szyburski w wieku 37 lat.
 
Przed uroczystością odbył się dodatkowy pokaz filmu dokumentalnego o naszej drużynie „W drodze". Uroczystość nagradzania blisko setki osób zasłużonych dla Budowlanych była przerywana projekcjami krótkich materiałów filmowych ze złotych finałów 2016, 2017 i 2018. Na koniec życzenia świąteczne złożył i sportowy opłatek poprowadził kapelan sportu łódzkiego ksiądz Paweł Miziołek, zapalony kibic rugby.
 
W 50-letniej historii sekcji rugby seniorzy Budowlanych zdobyli 23 medale Mistrzostw Polski seniorów: 8 złotych, 9 srebrnych i 6 brązowych. Najwięcej, 8 medali, zdobył trener Mirosław Żórawski, pierwszy medal Mistrzostw Polski w 1979 roku zdobył Stanisław Musiałczyk, pierwszy złoty medal 1983 należy do drużyny Stanisława Sawickiego, a Przemysław Szyburski został pierwszym trenerem, który zdobył trzy złote medale w kolenych latach 2016, 2017 i 2018. 
 
Jubileusz pokrył się z udziałem w rozgrywkach seniorów, Budowlani nieprzerwanie od 1969 roku przez  50 sezonów występowali w lidze. Tylko dwa sezony spędzili w II lidze (1971/1972, 1973/1974), a pozostałe w najwyższych klasach rozgrywek, w I lidze, a od sezonu 2009/2010 w Ekstralidze. W dwóch ostatnich dwóch sezonach w Ekstralidze występowały dwa zespoły: Budowlani Rugby SA i KS Budowlani.
 
Imprezy jubileuszowe 50-lecia Rugby w Budowlanych i 70-lecia samego klubu zorganizowane przez KS Budowlani odbyły się we wrześniu br. Rozegrano mecz weteranów Pokolenia Budowlanych - Barbarians Rugby Polska zakończony wynikiem 10:10. Odbyła się oficjalna uroczystość obchodów Jubileuszu i Spotkanie Pokoleń w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Łódzkiego. Odsłonięto też mural o tematyce rugby przy ul. Marynarskiej 54, a wydarzeniu towarzyszył piknik z rugby.

Zdjęcia Krzysztof Staniszewski


Rekordziści zdobytych punktów - sprostowanie Biuro PZR: Życzenia i informacje