POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

Przegląd Lig Świata23.03.2020

 
Súper Liga Americana de Rugby
• Tu ubiegłotygodniowe wieści o zawieszeniu rozgrywek były tylko wstępem. Po dwóch dniach od ogłoszenia zawieszenia gry w pierwszym sezonie, odwołano cały sezon 2020. Miał skończyć się w czerwcu, a jako zwieńczenie sezonu planowano mecz o mistrzostwo obu Ameryk z mistrzem MLR. Cóż, tego nie zobaczymy, może w przyszłym roku.
 
Major League Rugby
• We wtorek zakończenie sezonu ogłosił SLAR, a w czwartek to samo zrobiła północnoamerykańska MLR. Wygląda zatem na to, że zachodnia półkula poczeka na rywalizację profesjonalnych drużyn do roku 2021. Fani MLR zobaczą za to coś niecodziennego. Zamiast dokończyć sezon na boisku, gracze klubów MLR będą rywalizować w grze Rugby 20, a ich zmagania będą transmitowane na żywo w Internecie. Jeden będzie grać, a inni komentować na żywo. Rozkład gier dostępny jest pod tym linkiem [kliknij]. A przy okazji mają być zbierane fundusze na walkę z epidemią. Fajnie byłoby zobaczyć spotkanie między Bastereaud a Mtawarirą, ale coś czuję, że w tej konkurencji gwiazdami będą młodsi rugbiści. Swoją drogą, wkrótce po MLR po podobne rozwiązanie sięgnęła Formuła 1.
 
Premiership
• Gdy tydzień temu publikowałem poprzedni tekst, rozgrywki Premiership nie były jeszcze zawieszone, ale wszyscy tego się spodziewali. Oczekiwane stało się faktem. W poniedziałek było już pewne, że wszystkie rozgrywki rugby w Anglii zawieszono, zarówno zawodowe, jak i amatorskie. A krótko potem RFU ogłosiła zakończenie sezonu na wszystkich poziomach rozgrywek, którymi zarządza – a więc z wyjątkiem Premiership. To oczywiście rodzi mnóstwo problemów. Główny z nich to przesądzony już spadek Saracens z Premiership i kwestia: kto go zastąpi. Co prawda Newcastle Falcons zdecydowanie dominują w tabeli Championship, ale do zakończenia sezonu daleko. Można się spodziewać, że zarządzająca Premiership spółka PRL przyzna im promocję - w końcu są oni jedynym w Championship udziałowcem spółki. Tego samego obawia się druga drużyna Championship, Ealing Trailfinders, i już w niedzielnym wydaniu The Rugby Paper znajdziemy zapowiedź, że w takim przypadku szykuje się do kroków prawnych. A z kolei przedstawiciele Newcastle Falcons uznali to stanowisko rywali za niestosowne w obecnej sytuacji…
• Część drużyn już zaczyna ciąć koszty i zapowiada obcięcie wynagrodzeń w okresie zawieszenia gier o 25% (zastrzegając jednak, że obowiązuje ono od pewnego progu zarobków). Pierwsi byli Wasps i Worcester Warriors, za nimi zapowiadają to samo Gloucester i Saracens. Działania takie wspierają władze PRL, które zresztą też są klockiem w tym finansowym dominie - z uwagi na planowany spadek wpływów ograniczyły przepływy finansowe do klubów. Nie ulega wątpliwości, że cały profesjonalny sport bardzo dostanie po kieszeni, a jeśli faktycznie nie zostaną wznowione rozgrywki na wiosnę, skutki mogą być fatalne. W Premiership szczególnie, bo większość klubów już w zeszłym roku odnotowała bardzo duże straty finansowe. Co prawda otrzymały pieniądze z CVC, ale przeznaczano je na inne cele, a sprzedaż udziałów oznaczała także odstąpienie części zysków w przyszłości…
• Najbardziej utytułowana drużyna Premiership, Leicester Tigers (obecnie przedostatnia w ligowej tabeli) przez rok była wystawiona na sprzedaż. W tym tygodniu przedstawiciele Tigers ogłosili, że wycofują ofertę - twierdzą, że było zainteresowanie kupnem klubu, ale żaden z potencjalnych inwestorów nie spełnił kryteriów, którymi kierował się klub.
• Portal ruck.co.uk przekazał plotkę, jakoby bracia Vunipola, wobec degradacji Saracens, planowali opuścić Anglię i grać w przyszłym sezonie w Super Rugby.
 
Pro14
• Tutaj odwołano finał zaplanowany w Cardiff na 20 czerwca br. Nie wiadomo kiedy zostaną wznowione rozgrywki i jak będą wyglądać, ale jeśli dojdzie do finału, to zostanie rozegrany na stadionie drużyny mającej więcej punktów po fazie grupowej. Jednak i tu wiele wskazuje na to, że sezon może pozostać niedokończony.
• Federacja irlandzka i cztery drużyny prowincjonalne ogłosiły przejściowe zmniejszenie płac (od 10 do 50%), przy czym ma być to rozwiązanie przejściowe, na trudne czasy, a w lepszych czasach utracone wynagrodzenia mają być zrekompensowane.
• Zadecydowano o zakończeniu rozgrywek krajowych w Irlandii (bez spadków i awansów) - zarówno All-Ireland League, jak i lig prowincjonalnych. Wygląda zatem na to, że jako jedyne zostały zakończone w tym kraju puchary prowincjonalne, których finały rozegrano już w grudniu i na początku marca.
• Bohaterem światowych mediów stał się rwacz Zebre i reprezentacji Włoch Maxime Mbanda, który zgłosił się jako wolontariusz do pomocy w walce z epidemią i pomaga w transporcie i opiece nad chorymi [kliknij].
 
Super Rugby
• Uznany za najlepszego gracza roku 2019 na świecie Pieter-Steph du Toit był bliski utraty nogi. W wyniku kontuzji w meczu z Blues pojawił się w nodze bardzo rzadki zespół ciasnoty powięziowej, który w praktyce oznaczał odcięcie dopływu krwi do części kończyny. Dzięki błyskawicznemu rozpoznaniu du Toit był natychmiast operowany i obecnie czeka go trzymiesięczna rekonwalescencja.
• Wszystko wskazuje na to, że odwołany w ostatni tydzień mecz Jaguares przeciwko Highlanders zostanie uznany za remis, a każdemu z klubów przyznane dwa punkty. Czy to jednak będzie miało jakiekolwiek znaczenie?
• Australijczycy parę dni temu zapowiedzieli rozgrywki, w których miałyby wziąć udział cztery drużyny australijskie uczestniczące w Super Rugby (czyli Brumbies, Reds, Rebels i Waratahs) oraz jedna drużyna z tego kraju parę lat temu z tych rozgrywek usunięta (Western Force). Rozgrywki miały być organizowane przy pustych trybunach, w formacie ligowym, a start miał nastąpić w pierwszy weekend kwietnia. No właśnie - „miał”, bo jak można było się spodziewać, nie nastąpi. W Australii wprowadzono kolejne ograniczenia i federacja musi swoje plany na razie wstrzymać (co najmniej do końca kwietnia).
 
Hiszpania
• W Hiszpanii spór federacji i klubów. Choć te ostatnie chcą po prostu odwołania sezonu, bez spadków i awansów, federacja chce rozegrać rozgrywki do końca, choćby w kadłubowej formie i w terminach, w których kluby zwalniają już graczy. Stowarzyszenie klubów oznajmiło jednak, że nie zamierzają wznawiać rozgrywek.
 
Kontynentalna Liga Rugby 
• Nie dojdzie do skutku także projektowana przez Rosjan Kontynentalna Liga Rugby. Już jakiś czasem temu podobno wycofała się drużyna niemiecka, a koronawirus zrobił resztę. Przedstawiciele ligi wspomnieli w oświadczeniu o planach Rugby Europe w zakresie międzynarodowych rozgrywek klubowych. Bez szczegółów, ale to może być ciekawe.
 
Grzegorz Bednarczyk
 
Więcej informacji o rugby w kraju i na świecie przeczytasz na moim blogu „W szponach rugby” [kliknij]
 
Super Rugby: Przełożony restart rozgrywek O innych ligach: Anglia
Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 17 72
 02 Master Pharm Łódź 17 68
 03 OKS Skra Warszawa 17 59
 04 RC Orkan Sochaczew 17 46
 05 Awenta Pogoń Siedlce 17 43
 06 RC Lechia Gdańsk 17 41
 07 Edach Budowlani Lublin 17 36
 08 RC Arka Gdynia 17 25
 09 RzKS Juvenia Kraków 17 24
 10 RK Sparta Jarocin 17 8