POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Kto jest właścicielem World Rugby?30.05.2020


Rosyjskojęzyczny portal Rugger.info sprawdził kto jest właścicielem najbardziej znanych i rozpoznawalnych „marek” w świecie rugby. Autor robi sobie żarty z naiwność niektórych „ludzi rugby”, którzy święcie wierzą, że to World Rugby, związek decydujący w wszystkim co najważniejsze w tym sporcie.
 
PRO 14
Właścicielem turnieju jest Celtic Rugby DACO, którego założycielami są federacje Irlandii, Szkocji i Walii. W skład zarządu CRD wchodzą przedstawiciele ProRugby Wales, spółki pośrednio należącej do drużyn walijskich, związki rugby z Południowej Afryki, Włoch, Irlandii, Szkocji, Walii oraz grupa CVC mające 28% udziałów.
 
Premiership
Właścicielem angielskiej Premiership jest Premiership Rugby LTD założona w 2001 w której udziały ma trzynaście angielskich klubów i grupa CVC, która posiada 27% udziałów.
Obecnie kilka klubów zamierza wycofać się z Premiership Rugby LTD z powodu bankructwa.
 
TOP 14
Operatorem turnieju jest National Rugby League (NRL). Jest stroną w umowie o przekazanie praw do rozwoju zawodowego rugby we Francji, z drugiej strony są francuskie Ministerstwo Sportu i Francuska Federacja Rugby. Umowa jest tak sporządzona, że w przypadku nieprzestrzegania jej warunków, LNR łatwo może stracić prawo do zarządzania TOP 14.
 
Six Nations
Właścicielem turnieju jest Six Nations Rugby Limited założona w 2002 roku przez związki rugby z Walii, Anglii, Irlandii, Włoszech, Francji i Szkocji. W takcie jest transakcja nabycia 15% udziałów przez grupę CVC, obecnie negocjacje są wstrzymane ze względu na fakt, że inwestorzy zamierzają połączyć prawa telewizyjne wszystkich współwłaścicieli w skonsolidowany pakiet, ale nie mogą stworzyć warunków akceptowalnych dla wszystkich.
 
Champions Cup i Challege Cup
Właścicielem obu turniejów jest European Professional Club Rugby, a założycielami federacje rugby Anglii, Francji, Irlandii, Szkocji, Walii i Włoch. Zarządzająca rozgrywkami Rada Dyrektorów ma po dwóch przedstawicieli z każdego kraju.
 
Super Rugby i Rugby Championship
Operatorem obu turniejów jest - SANZАAR, właściciel - SANZAR Pty Limited, firma założona w 1995 roku przez Rugby Australia, New Zealand Rugby i South Africa Rugby.
 
CVC
CVC Capital Partners to europejska grupa inwestycyjna zarządzająca funduszami o wartości 75 miliardów dolarów. Posiada pakiet kontrolny Formuły 1, ale inwestuje też w rugby, jest udziałowcem Six Nations, PRO 14 i Premiership.
 
Rugby World Cup
Głównym udziałowcem jest World Rugby Limited z siedzibą w Dublinie. Firma założona została w 1996 roku, jej dyrektorem jest Robert Brophy, który od 1997 roku pracuje jako dyrektor finansowy w „zwykłym” World Rugby. Akcje World Rugby Limited posiadają też cztery firmy prywatne.
 
Alexander Skramnik - Rugger.info

Zalecono 10 zmian przepisów Top 10: Sędziowie rekordziści
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Polska Ukraina

Rugby Europe Trophy
Siedlce, 10.10.2020

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
1 Master Pharm Łódź 8 37
2 MKS Ogniwo Sopot 8 30
3 Awenta Pogoń Siedlce 8 30
4 RzKS Juvenia Kraków 8 25
5 OKS Skra Warszawa 8 20
6 RC Lechia Gdańsk 8 17
7 RC Orkan Sochaczew 8 14
8 Edach Budowlani Lublin 8 4
9 RC Arka Gdynia 8 1