POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Top 10: Sędziowie rekordziści31.05.2020


Rugby World przyjrzał się 10 arbitrom, którzy sędziowali najwięcej spotkań międzynarodowych.
 
Bez sędziego nie ma gry, a rugby ma szczęście mieć arbitrów najwyższej jakości, którzy dbają aby zachować prawo i porządek w trakcie walki na boisku. To dzięki sędziom, takim jak Nigel Owens i Wayne Barnes, oraz empatii, jaką okazują trafnie stosując przepisy w gorących momentach gry. Szacunek między zawodnikami, a sędziami to jedna z podstawowych wartości gry. Listę otwiera Owens, a Barnes jest na drugim miejscu, jeśli chodzi o liczbę prowadzonych spotkań międzynarodowych jako sędzia główny. A oto dziesiątka z największą liczbą spotkań:
 
1) NIGEL OWENS - Walia (98 meczów)
Walijczyk osiągnął szczyt swojej profesji, kiedy sędziował finał Pucharu Świata w Rugby pomiędzy Nową Zelandią, a Australią w Twickenham w 2015 roku. Teraz ma nadzieję, że zostanie pierwszym sędzią, który przekroczy magiczną liczbę stu sędziowanych spotkań międzynarodowych. Owens pobił rekord Jonathana Kaplana (70 spotkań), kiedy sędziował mecz pomiędzy Fiji i Tonga w 2016 roku. Znakomity komunikator, którego mądre decyzje przysporzyły mu fanów w społeczności rugby i nie tylko.
 
2) WAYNE BARNES - Anglia (90 meczów)
Jako adwokat specjalizujący się w przekupstwie i korupcji, był zawsze głuchy na wszelkie próby graczy mające na celu nakłonienie go do zmiany zdania. Teraz, na końcu kariery sędziowskiej, 41-latek nadal ma mistrzowskie zrozumienie przepisów i tego, jak je przełożyć ją na sytuacje w grze. W swoich 14 sezonach jako sędzia międzynarodowy Barnes prowadził 20 meczów Six Nations (jeden za rekordem Owensa) i pojawił się na czterech Pucharach Świata w Rugby.
 
3) JONATHAN KAPLAN - Południowa Afryka (70 meczów)
Kaplan był pierwszym arbitrem, który przekroczył liczbę 50 sędziowanych testów. Debiutował w Harare w maju 1996, a gwizdek zawiesił w 2013 roku w wieku 46 lat. W ciągu 17 lat pojawił się na boisku 70 razy jako sędzia główny, w tamtych czasach to był absolutny rekord. Sędziował między innymi trzynaście spotkań na czterech Pucharach Świata w Rugby w 1999, 2003, 2007 i 2011 roku, w tym w półfinał pomiędzy Anglią i Francją w 2007 roku. Sędziował też 425 meczów pierwszej klasy i wprowadził do gry niepowtarzalny styl.
 
4 =) ROMAIN POITE - Francja (69 meczów)
Wciąż osiąga dobre wyniki mając 44 lat, w tym roku świętował swoją dziesiątą rocznicę jako sędzia Six Nations dwa dni przed meczem Irlandia przeciwko Walii. Elitarni jak kapitan Irlandii Jonny Sexton czy kapitan All Blacks Richie McCaw podkreślali, że zawsze darzyli go szacunkiem. Były detektyw policji w Tuluzie nigdy nie boi się sięgać po żółty i czerwony kartonik.
 
4 =) CRAIG JOUBERT - Południowa Afryka (69 meczów)
Joubert pokazał dokładnie, z czego został zrobiony, umiejętnie radząc sobie z finałem Pucharu Świata 2011 pomiędzy Nową Zelandią, a Francją. Ten mecz był niewątpliwie punktem kulminacyjnym wspaniałej kariery, którą zakończył po 69 testach. Joubert sędziował także wiele finałów Super Rugby, w 2016 roku wycofał się z Rugby XV, ale nadal sędziował HSBC World Rugby Sevens Series, po raz ostatni w London Sevens w 2018 roku. Teraz pracuje dla World Rugby jako trener rozwoju talentów sędziowskich.
 
6) ALAIN ROLLAND - Irlandia (66 meczów)
Alain Rolland jest jednym z nielicznych przykładów kogoś, kto zrobił elitarną karierę w rugby jako zawodnik i sędzia. Irlandczyk zagrał trzy mecze w reprezentacji swojego kraju i 40 razy dla Leinster, zanim zaczął sędziować na przełomie tysiącleci. Sędziował w finale Pucharu Świata w Rugby w 2007 roku, a także w trzech finałach Pucharu Heineken. Rolland ostatni mecz sędziował w lutym 2014 roku, gdy Walia pokonała Francję w Cardiff. Od tego czasu stał się menedżerem World Rugby High Performance 15s Match.
 
7) STEVE WALSH - Nowa Zelandia (60 meczów)
Charyzmatyczny Kiwi, który reprezentował swój kraj ojczysty i Australię jako sędzia meczów międzynarodowych w latach 1998-2014. Walsh zaczął sędziowanie w wieku 16 lat i został najmłodszym arbitrem, który zadebiutował w NPC. W 1997 roku sędziował w swoim pierwszym meczu Super Rugby, a pierwszy mecz testowy rok później, kiedy Argentyna grała we Francji. Wystąpił na czterech Pucharach Świata w Rugby prowadząc m.in. zakończony zwycięstwem Francji mecz ćwierćfinałowy przeciwko Anglii w 2011 roku. W związku z osobistymi słabościami, które pokonał, aby osiągnąć szczyt, Walsh nosi na ramieniu tatuaż z napisem „Ten, który się kontroluje grę”.
 
8) JÉRÔME GARCÈS - Francja (56 meczów)
Garcès przeszedł do historii w listopadzie 2019 roku, kiedy został pierwszym Francuzem, który sędziował finał Pucharu Świata w Rugby. Zwycięstwo RPA nad Anglią w Jokohamie (jego 11. mecz w Pucharze Świata w Rugby) zakończyło ostatnim roku jego kariery, po sędziowaniu finału Pucharu Europy między Leinster i Saracens, a także finału francuskiej Top 14 finał między Tuluzą a Clermont. Po zakończeniu kariery został trenerem sędziów w Fédération Française de Rugby.
 
9=) JACO PEYPER - Południowa Afryka (51 meczów)
Niedawno skończył 40 lat, z zawodu prawnik, Peyper nauczył się swojego zawodu na meczach Rugby 7 zanim przeszedł sędziować Rugby XV. Debiutował jako sędzia w 2011 roku i pojawił się na dwóch Pucharach Świata w Rugby. Jako swój 50 mecz międzynarodowy sędziował ćwierćfinał Walii z Francją na RWC 2019. W 2017 roku prowadził mecz otwarcia między All Blacks, a Lwami Brytyjskimi i Irlandzkimi, podczas gdy w Super Rugby ustanowił nowy rekord w marcu 2020 roku kiedy po raz 111 pojawił się jako sędzia główny.
 
9=) CHRIS WHITE - Anglia (51 meczów)
Jeden z oryginalnych pełnoetatowych sędziów zawodowych RFU. Urodzony w Gloucestershire, z zawodu nauczyciel, sędziował swoją pierwszą grę na najwyższym poziomie w 1994, a w 1999 roku zamienił klasę lekcyjną na boisko i gwizdek. White pojawił się w Puchar Świata w Rugby w tym samym roku i sędziował na dwóch kolejnych turniejach. W 2003 roku prowadził mecz półfinałowy, który nigdy nie zostanie zapomniany między Australią a Nową Zelandią i był faworytem do finału, gdyby Anglia nie przeszła (Anglia wygrała wtedy z Australią w finale). Poza testami White sędziował trzy finały Pucharu Europy, dwa finały Ligi Celtyckiej i 190 meczów Premiership.
Kto jest właścicielem World Rugby? Projekt "Osobno, Ale Razem - Rugby Siedlce"
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Polska Ukraina

Rugby Europe Trophy
Siedlce, 10.10.2020

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
1 Master Pharm Łódź 8 37
2 MKS Ogniwo Sopot 8 30
3 Awenta Pogoń Siedlce 8 30
4 RzKS Juvenia Kraków 8 25
5 OKS Skra Warszawa 8 20
6 RC Lechia Gdańsk 8 17
7 RC Orkan Sochaczew 8 14
8 Edach Budowlani Lublin 8 4
9 RC Arka Gdynia 8 1