XII Festiwal Rugby w Piotrowicach27.08.2022

W dniach 19-21 sierpnia br. około setki zawodniczek i zawodników zgromadziło się na terenie Pałacu w Piotrowicach Nyskich, aby rozegrać XII edycję The Piotrowice Nyskie International Rugby Festival.
Piotrowice Nyskie to turniej oddolny, towarzyski. Nie oznacza to jednak, że standard nie jest wysoki. Wszyscy wiemy o niesamowitych postępach Polek w World Rugby 7s. Niektórzy, którzy przybyli na pierwszy festiwal do Piotrowic Nyskich w 2011 roku, są na każdym turnieju wśród międzynarodowego towarzystwa zawodniczek, zawodników, trenerów i sędziów.

Naszymi tegorocznymi mistrzyniami zostały Diablice Ruda Śląska, które pokonały AZS AWF Warszawa Rugby Kobiet 46:7, zawodniczka Diablic i reprezentantka Polski, Angelika Piekorz została MVP naszych pań. W tym roku kilka drużyn kobiecych w ostatniej chwili zrezygnowało z przyjazdu, więc początkowo zagraliśmy w formacie "American doubles". Podzieliliśmy zawodniczki na cztery 5-osobowe drużyny, następnie połączone drużyny 1+4  grały przeciwko 2+3, a następnie drużyny 1+3 grały przeciwko 2+4 i tak dalej. Było kilka czeskich, ukraińskich i austriackich zawodniczek, które dołączyły do polskich drużyn. Metoda ta generowała wystarczającą liczbę meczów dla wszystkich, a my polecamy ją na inne turnieje, gdy nie ma wystarczającej liczby drużyn.

W turnieju męskim wystartowało siedem drużyn, finał rozegrany został pomiędzy AZS AWF Warszawa, a czeskim zespołem Brno Bystrc. Bardzo zacięty i emocjonujący mecz wygrali Akademicy 26:20, w ostatniej chwili zawodnik Bystrc mógł zdobyć 7 punktów, ale w porę został zatrzymany. Najbardziej wartościowym zawodnikiem został Tinovonga Nyoni z AZS AWF Warszawa, reprezentant Zimbabwe w kategorii juniorów. Rozegraliśmy też mecz rugby piętnastkowego, w którym Polish Barbarians pokonali International Barbarians 30:5.

Sędziami byli Paul Farrelly, były poseł, stary przyjaciel Jima Partona i Reg Clark (Rhino) z Lords and Commons XV, któremu pomagali Dominika Reżka z Warszawy i Karel Berounsky z Olymp Prague.

Jak zwykle po turnieju odbyła się wspaniała impreza, na której bawili się młodzi, i nie tak młodzi ludzie z wielu krajów. Stare przyjaźnie odnowione, nowe nawiązane. Gospodarze Anna i Jim Parton w 12-letniej historii turnieju w Piotrowicach Nyskich doliczyli się gości z ponad 40 krajów. To zawsze jest prawdziwie międzynarodowe wydarzenie.

Rugby w Polsce ma się dobrze, podobnie jak Piotrowice Nyskie. Jim Parton potrzebuje jednak pomocy, zwłaszcza przy rekrutacji większej liczby drużyn kobiecych, a także jednego lub dwóch sponsorów, którzy pomogliby uczynić turniej tańszym w tych trudnych czasach.