Puchar 6 Narodów - 5 kolejka21.03.2021

W piątej, ostatniej kolejce Pucharu 6 Narodów zwyciężały Szkocja, Irlandia i Francja. Turniej pozostał jednak nierozstrzygnięty...

Do 19 minuty Włosi utrzymywali kontaktowy wynik 12:10, wszystko się jednak posypało gdy żółtą kartkę zobaczył Federico Mori. Nim wrócił na boisko Szkoci zdobyli dwa przyłożenia podwajając zdobycz punktową. W drugiej odsłonie goście grali w osłabieniu już przez 20 minut tracąc w tym czasie trzy przyłożenia kończąc ze stratą 52 punktów.

Wprawdzie pierwsze punkty w meczu z Irlandią zdobyli Anglicy, ale jak Koniczynki przejęły prowadzenie nie oddały go już do końca meczu. Nie przeszkodziło im, że od 63 minuty grali bez jednego zawodnika po czerwonej kartce Bundee Aki, a końcówce było ich nawet trzynaście bo tym razem żółtą kartkę dostał Conor Murray. Wprawdzie w tym czasie Anglicy zdobyli 12 punktów, ale Irlandczycy 6 i mecz zakończył się ich zwycięstwem 32:18.

Mecz Francji z Walią nie zakończył tegorocznego turnieju, w końcówce czternastu Kogutów grało przeciwko trzynastu Smokom, a decydujące o zwycięstwie przyłożenie zdobył dla gospodarzy Brice Dulin w 80 minucie na 32:30. Między innymi za to został też uznany Guinness Six Nations Player of the Match. Z kolei sam mecz został uznany jako jedno z najlepszych spotkań wszechczasów, nie ma sensu go opisywać, najlepiej obejrzeć. Jeszcze jedno zastanawia, jak kiedyś uznawano przyłożenia gdy nie było TMO? Sędzia Luke Pearce często korzystał z analizy wideo decydują o uznaniu punktów. Obowiązkow trzeba też dodać, że walijski kapitan, Alun Wyn Jones rozegrał 157 spotkanie w karierze.

Wygrana Francji oznacza, że zwycięzca tegorocznej edycji Pucharu Sześciu Narodów zostanie wyłoniony w meczu … Francja v Szkocja. Zaległy mecz z 5 kolejki zostanie rozegrany 26 marca br. Francja żeby wygrać turniej musi pokonać Szkotów różnicą minimum 21 punktów oraz zdobyć cztery przyłożenia dające punkt bonusowy. Zadanie trudne, ale nie niemożliwe, zobaczymy na co stać drużynę Fabiena Galthiego kiedy stanie pod ścianą. Jest jeszcze jedna możliwość, Francja i Wali mogą podzielić tytuł mistrzowski, ale w tym przypadku Francja musi wygrać ze Szkocją dokładnie różnicą 20 punktów zdobywając przy tym 5 przyłożeń. Wtedy Walia i Francja zrównają się punktami dużymi, małymi oraz liczbą przyłożeń.