POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

WR: Jak z zawodnika zrobić trenera15.02.2020


World Rugby zaprosił 34 profesjonalnych zawodników i zawodniczki z ośmiu krajów na kursy Level 1 i Level 2 w siedzibie Racing 92 na obrzeżach Paryża. Większość z nich będzie kończyć zawodową karierę, ale ich wiedza może być przekazana następcom jeżeli wybiorą drogę trenera rugby.


Plessis-Robinson, imponujący obiekt treningowy Racing 92 gościł zawodników i zawodniczki z Wysp Pacyfiku, krajów Ligi Celtyckiej i Południowej Afryki podczas pierwszych kroków w kierunku kariery trenerskiej. W kurcie uczestniczyli m.in. byli reprezentanci All Blacks, Joe Rokocoko i Chris Masoe, którzy rozpoczęli pracę w Racing 92 odpowiednio jako trener Akademii i trener obrony. - To był zaszczyt uczestniczyć w tym kursie, wiele się nauczyłem i zachęcam wszystkich do udziału w następnych - powiedział Masoe.

Po ukończeniu kursów, uczestnicy jako początkujący trenerzy powrócą do swoich klubów. Będą prowadzić dziennik sesji treningowych, meczów wnikliwie obserwując pracę swoich drużyn. Kursy Level 1 i 2 można wykorzystać jako odskocznię do dalszych, bardziej zaawansowanych. Ollie Atkins, reprezentantka gra obecnie we francuskim klubie Rouen, będzie kończyć karierę i przygotowuje się do swojego nowego miejsca w rugby: - Uważam, że był to niezwykle pouczający, wciągający i naprawdę przyjemny weekend. Dało mi to zupełnie nowe spojrzenie na coaching i sposób, w jaki przekazuje się wiedzę zawodnikom o różnych umiejętnościach i mocnych stronach.

Kurs Level 1 koncentruje się na zastosowaniu zasad rugby do gry drużyny, identyfikowaniu błędów technicznych, planowaniu i przeprowadzaniu sesji treningowych, stosowaniu zarządzania ryzykiem oraz wykazaniu zrozumienia zasad gry. Kurs poziomu Level 2 koncentruje się na identyfikacji technicznych i ogólnych umiejętności trenerskich, autorefleksji na temat własnych wyników jako trenera, rozwijaniu filozofii treningu i gry, identyfikacji metod treningowych i ich zastosowaniu we własnej praktyce, stosowaniu zasad ataku i obrony do analizy gry drużyny, wykorzystaniu analizy kluczowych czynników jako narzędzia poprawy gry zawodnika; bezpiecznym trenowaniu umiejętności indywidualnych, zrozumieniu koncepcji analiz oraz opracowaniu niektórych kryteriów wyboru.

Sesje były prowadzone przez wielu doświadczonych edukatorów trenerów, w tym Head of Technical Services World Rugby Marka Harringtona i trenerów World Rugby Johna Schropfera, Roba Clilverda, Anthony'ego Granję i Colina O’Hare'a.

Kurs w Plessis-Robinson był już szóstym tego typu, Harrington widział, jak poprzednie były odskocznią dla graczy, którzy zostali trenerami, przykładem jest Seremaia Bai z Fiji. Przewiduje również, że część uczestników ostatniego kursu podąży tą drogą. - To był ich pierwszy szczebel na trenerskiej drabinie, jeśli uda nam się z tego kursu pozyskać 10 szkoleniowców to będzie świetny wynik - powiedział.

Źródło: World Rugby

U18: Powołania na konsultację do Sopotu Machlik Trenerem Roku w Wielkopolsce
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Polska Ukraina

Rugby Europe Trophy
Siedlce, 10.10.2020

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
  Master Pharm Łódź    
  MKS Ogniwo Sopot    
  Awenta Pogoń Siedlce    
  RzKS Juvenia Kraków    
  OKS Skra Warszawa    
  RC Lechia Gdańsk    
  RC Orkan Sochaczew    
  Edach Budowlani Lublin    
  RC Arka Gdynia    
  RK Sparta Jarocin