POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Rugby's Heroes of Covid-1916.10.2020


Odkąd świat padł ofiarą Covid-19, pojawiło się niezliczona ilość ludzi rugby, którzy robili wszystko, co w ich mocy, aby pomóc. Oto niektóre z tych historii, które zostały omówione w serwisach informacyjnych na całym świecie.
 
Maxime Mbanda: Jeździłem karetką
Włoski rwacz Maxime Mbanda był wolontariuszem na rzecz włoskiej organizacji charytatywnej Żółty Krzyż w Parmie, przewożąc pacjentów do szpitala na leczenie, mając na sobie pełną odzież ochronną. Rwacz zespołu Zebre, który grał w reprezentacji Włoch na Pucharze Świata w Rugby 2019, przyznał, że to było wyzwaniem: Mogę powiedzieć, że się boję, ponieważ za każdym razem, gdy wchodzę na zakażony oddział szpitala, wiem, że wróg jest w powietrzu, jest na wszystkim, czego mogę dotknąć - powiedział Mbanda dla Press Association Sport. 
 
List otwarty Sarah Hunter do NHS*
Moi drodzy, wiem, że są to bardzo niepewne czasy, przed którymi teraz stoimy. To sytuacja, w której nikt z nas się wcześniej nie znalazł, ale taka, w której wszyscy obecnie uczymy się dostosowywać i znajdować sposoby na przetrwanie. Mniej więcej w ciągu ostatniego tygodnia widziałem i czułam poczucie wspólnoty i spotykania się ludzi, którzy troszczą się o siebie i pomagają sobie nawzajem. Fundamenty rugby są zbudowane na podstawowych wartościach: „Praca zespołowa, szacunek, przyjemność, dyscyplina i sport” i jestem przekonana, że te wartości odzwierciedlają sposób, w jaki nasz kraj żyje w tych okolicznościach - napisała reprezentantka Anglii (98 rozegranych spotkań). 
 
Gwiazda Zimbabwe walczy Covid-19
Kiedy sportowcy na całym świecie znajdują kreatywne sposoby na utrzymanie formy w samoizolacji, kwarantannie lub zamknięciu, były międzynarodowy gracz rugby Zimbabwe Tapfuma Parirenyatwa zamienia swoją koszulkę rugby i buty na stetoskop i fartuch, starając się pomóc narodowi w walce przeciw Covid-19. 32-latek grający na pozycji wiązacza, jest synem byłego ministra zdrowia i opieki nad dziećmi Davida Parirenyatwy, wykwalifikowanym lekarzem, który uczęszczał do szkoły medycznej w Hawanie na Kubie, zanim wznowił karierę w rugby po powrocie do kraju w 2014 roku. - Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że Covid-19 jest globalną pandemią i moja prosta teoria jest taka, czy mamy odpowiednie środki ochrony indywidualnej - powiedział Parirenyatwa w wywiadzie dla Standardsport. 
 
All Blacks na linii frontu 
Wyatt Crockett, były zawodnik All Black & Crusader dostarczał pizzę na oddział szpitala Nelson Hospital Covid-19, wkrótce był jedynym dostawcą pizzy na oddział. 
Joe Webber, reprezentant Rugby 7 i były gracz All Blacks 7 Issac Te Aute mieszkający w Maketu, małym miasteczku poświęcili swój czas na obsługę punktów kontrolnych Maketu. - Nasza społeczność zobaczyła, co robią inne małe miasta w całym kraju i zdecydowaliśmy się na uruchomienie punktu kontrolnego dla Maketu. Nie mamy sklepów z podstawowymi artykułami ani lekarzy, dlatego mieszkańcy musieli wyjeżdżać na zakupy lub do lekarza, teraz nie muszą tego robić
 
Bohaterka Canada Sevens
Wraz ze swoją koleżanką z drużyny Rugby 7 Caroline Crossley, Pam Buisa założyła fundusz pomocy społecznej „Vancouver Island Steps Up”, który zebrał ponad 15 tysięcy dolarów dla lokalnych mieszkańców mających kłopoty finansowe z powodu Covid-19. 
 
Sędzia z Quebecu wprowadza Rugby Soupe
James Acker, sędzia rugby z Montrealu, założył firmę o nazwie „Rugby Soupe”, w której wraz z innymi członkami społeczności Quebec Rugby zapewnia posiłki potrzebującym podczas Covid-19. Stworzyli system, w którym każdy może kupić składniki, ugotować jeden ze swoich przepisów i dostarczyć bezdomnym i innym osobom. Do tej pory dostarczyli ponad 6000 posiłków. 
 
Springboks dostarcza paczki z jedzeniem
- W zeszłym roku naszym przesłaniem było #StrongerTogether i naprawdę wierzyliśmy, że mieszkańcy RPA byli za nami podczas Pucharu Świata w Rugby 2019 w Japonii” - powiedziała kapitan Springbok, Sia Kolisi. - Nasza obecność tutaj to tylko podziękowanie, pomagaliśmy w miarę możliwości jako zespół, teraz my chcieliśmy powiedzieć mieszkańcom Południowej Afryki, że jesteśmy z wami. 
 
Tess Feury na pierwszej linii
Tess Feury nie jest obcy stres, śmierć lub osobiste ryzyko w pracy. Pielęgniarstwo wiąże się z wyjątkowym zestawem wyzwań. Ale wzrost pandemii Covid-19 zmienił wszystko dla pielęgniarki pediatrycznej na pierwszej linii frontu w Morristown (New Jersey) Medical Center. To nie tylko zmieniło jej rolę jako niezbędnego pracownika służby zdrowia, ale także jako członkini narodowej reprezentacji kobiet w rugby w USA.  
 
Bakary Meité: Sprzątałem szpitale 
Historia Bakary'ego Meite, wolontariusza w paryskim szpitalu podczas pandemii była widziana, słyszana i czytana na całym świecie, ale reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej pozostaje skromny co do swoich wysiłków. 
 
Shailen Tudu: Pokonać głód
- Zdałem sobie sprawę, że w Kalkucie więcej ludzi umrze z głodu niż od wirusa. Zacząłem od kilku ludzi na Majdanie, moim drugim domu. Skala kampanii rosła. Mam wielu przyjaciół, którzy pomogli mi to wytrzymać przez tak długi czas - powiedziała była gwiazda reprezentacji Indii Shailen Tudu. 
 
Jamie Roberts: Wolontariusz NHS
Jamie Roberts, 33-letni środkowy ataku reprezentacji Walii, jest wykwalifikowanym lekarzem, który ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Cardiff w 2013 roku. - Nie pracowałem klinicznie od czasu ukończenia studiów, czyli dawno temu! Wątpię więc, czy będę wykonywać wiele pracy klinicznej, po prostu pomagam tutaj personelowi, jakkolwiek to możliwe. Principality Stadium został przekształcony w szpital polowy, to niesamowite!
 
*- National Health Service - wspólna nazwa dla trzech z czterech systemów służby zdrowia w Wielkiej Brytanii, finansowanych ze środków publicznych
 
Źródło: Rugby World
World Rugby Avards: Można już głosować! Tri Nations zamiast Rugby Championship
Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 7 33
 02 Master Pharm Łódź 7 22
 03 RC Orkan Sochaczew 7 18
 04 Edach Budowlani Lublin 7 18
 05 Awenta Pogoń Siedlce 6 17
 06 OKS Skra Warszawa 7 17
 07 RC Lechia Gdańsk 7 15
 08 RC Arka Gdynia 7 14
 09 RzKS Juvenia Kraków 6 12
 10 RK Sparta Jarocin 7 0