RWC 2019: Japonia pokonała Irlandię!28.09.2019

Tytuł mówi sam za siebie, druga niespodzianka pucharu Japonia ograła Irlandię 19:12, w pozostałych meczach Argentyna wygrała 28:12 z Tonga, a Południowa Afryka rozgromiła Namibię 57:3.

Wprawdzie Argentyna pokonała Tonga zdobywając już w pierwszej połowie punkt bonusowy za cztery przyłożenia, ale do końca odsłony i po zmianie stron punktowali tylko wyspiarze. Kiedy po 27 minutach Pumy prowadziły 28:0 po trzech przyłożeniach Juliana Montoya i jednym Santiago Carrerasa (wszystkie udanie podwyższył Benjamin Urdapilleta) zanosiło się na wysokie zwycięstwo. Jednak po czwartym przyłożeniu Argentyna jakby stanęła, a zaczęła grać drużyna Tonga, dwie minuty później było 28:7 po przyłożeniu Telusa Veainu i podwyższeniu Sonatane Takulua. Po przerwie jedyne punkty zdobył dla Tonga Veainu ustalając wynik meczu na 28:12.

Następny mecz Japonii z Irlandią był jednym z tych, o których będzie się długo opowiadać, gospodarze sprawili drugą sensację w turnieju (pierwszą była wygrana 30:27 Urugwaju i Fiji) wygrywając z Koniczynkami 19:12. Początek zapowiadał jedyny możliwy scenariusz, po 20 minutach Irlandia prowadziła 12:3, przyłożenia podpisali Garry Ringrose i Rob Kearney, jedno podwyższył Jack Carty, Japonia odpowiedziała karnym, którego egzekutorem był Yu Tamura. Przed przerwą Tamura trafił jeszcze dwukrotnie zmniejszając przewagę Irlandczyków do trzech punktów. Po zmianie stron wynik nie drgnął aż do 58 minuty kiedy punkty z przyłożenia zdobył dla Japonii Kenki Fukuoka, Tamura podwyższył i gospodarze objęli prowadzenie 16:12. Na ostatnie dwadzieścia minut wszyscy fani wstrzymali oddech i stało się, Japonia zdobyła jeszcze 3 punkty z karnego, a w końcówce brakowało jej metr do drugiego przyłożenia. Wygrała mecz, który miał być nie do wygrania, na drodze do ćwierćfinału przed nimi jeszcze Samoa i Szkocja, dadzą radę? Dadzą!

Ostatni mecz nie przyniósł już większych emocji, Południowa Afryka „planowo” pokonała Namibię 57:3 już w 26 minucie inkasując punkt bonusowy za cztery przyłożenia. Obie drużyny zagrały w rezerwowych składach przygotowując się do ważniejszych dla nich spotkań. Jest to jak na razie najwyższe zwycięstwo na IX Rugby World Cup w Japonii.