RWC 2019: Anglia v Nowa Zelandia 19:7!26.10.2019

Anglicy zdominowali Nową Zelandię i wygrywając 19:7 awansowali do finału, starcie to jeszcze przed meczem było przez wielu fachowców uznawane za przedwczesny finał imprezy.

Anglicy rozpoczęli rewelacyjnie półfinałowe spotkanie z Nową Zelandią, na zegarze była 1 minuta i 36 sekund kiedy Manu Tuilagi zakończył przyłożeniem akcję ataku, a Owen Farrell podwyższył na 7:0. Rugbiści Czerwonej Róży przeważali na boisku, ale na kolejne punkty czekaliśmy do 24 minuty kiedy przyłożył Sam Underhill, wcześniej jednak był blok i sędzia Nigel Owens nie uznał „piątki”. Kolejna próba zmiany wyniku była w 32 minucie, George Ford próbował kopnąć drop gola, ale piłka nie weszła w światło bramki. Mimo dotychczasowej przewagi Anglicy nie mogli przełamać obrony All Blacks i przyłożyć po raz drugi, tylko Ford w 40 minucie kopnął karnego na 10:0 ustalając wynik pierwszej połowy.

Po zmianie stron Elliot Daly próbował kopnąć karnego z 54 metrów, nie trafił, ale akcja po wznowieniu zakończyła się kolejnym karnym  tym razem 5 metrów od pola All Blacks. Anglicy nie kopali, rozegrali karnego, związali maula, a piłkę z niego wyłuskał i na pole przebił się Ben Youngs. Nigel Owens poprosił jednak o analizę video, która pokazała błąd graczy Czerwonej Róży w maulu i przyłożenie nie zostało uznane. Przewaga Anglików trwała nadal, w 49 minucie Ford z dogodnej pozycji trafił na bramkę z karnego i wynik zmienił się na 13:0. W 56 minucie „do gry” wrócili All Blacks, Anglicy źle rozegrali aut na pięć metrów przed swoim polem, Jamie Jorge „przerzucił” swoich zawodników i piłka wpadła w ręce Ardie Savea, który przyłożył, a na 13:7 podwyższył Richie Mo'unga. Po wznowieniu gracze Czerwonej Róży ponownie zepchnęli All Blacks do obrony, będąc metr przed polem zdobyli rzut karny, zdecydowali się na kop na bramkę, Ford w 62 minucie trafił więc na 16:7, a w siedem minut później kopnął jeszcze raz na 19:7. Jak się okazało były to ostatnie punkty w tym spotkaniu Anglia nie wygrała, ale pokonała All Blacks i zagra w finale!