RET: Polska v Szwajcaria 37:2520.11.2021

W swoim trzecim spotkaniu sezonu 2021/2022 Rugby Europe Trophy reprezentacja Polski seniorów w Rugby XV wygrała w Warszawie ze Szwajcarią 37:25 kończąc rundę jesienną na pozycji niepokonanego lidera.

W pierwszych minutach nasz zespół dominował na boisku, po raz pierwszy wprawdzie kopali w aut dążąc do przyłożenia, ale po raz drugi w 3 minucie Wojciech Piotrowicz kopał już na bramkę i objęliśmy prowadzenie 3:0. Trzy minuty później mieliśmy pierwsze przyłożenie, Piotr Zeszutek zagrał szeroko na skrzydło do Rossa Cooke, który zdobył piątkę przy linii bocznej. Wprawdzie z trudnej pozycji Piotrowicz nie podwyższył, ale prowadziliśmy 8:0. Nasz kopacz „zrehabilitował” się w 17 minucie, trafił z rzutu karnego na 11:0. Kolejne minuty przyniosły kontrę Szwajcarów, krótką przewagę zakończyli przyłożeniem Christiana Rohriga i podwyższeniem Julesa Porchera na 11:7. Po pół godziny gry Piotrowicz kopnął kolejnego karnego i zwiększyliśmy przewagę na 14:7. Po wznowieniu solową akcję wyprowadził Michał Haznar i … zgubił piłkę szarżowany na polu punktowym, zrehabilitował się minutę później przedarł się na pole i przyłożył, a Piotrowicz podwyższył na 21:7. Ostatnie słowo należało do gości, po rozegraniu rzutu wolnego na pole przedarł się potężny Vincent Vial, a po podwyższeniu Porchera na 21:14 sędzia Eki Fanlo zakończył pierwszą połowę spotkania.

Na punkty po przerwie czekaliśmy prawie kwadrans, niestety były to punkty dla Szwajcarii, Porcher kopiąc karnego zmniejszył przewagę na 21:17, ale kilka minut później było 27:17 po celnych kopach Piotrowicza, w tym drugim z połowy boiska. Goście nie złożyli broni, Porcher kopiąc karnego doprowadził ponownie do kontaktowego wyniku 27:20, ale w 70 minucie Piotrowicz odpowiedział strzałem na 30:20. Decydująca o zwycięstwie akcja została przeprowadzona w 75 minucie, w podbramkowej sytuacji Szwajcarzy wykonali obronne przyłożenie za co sędzia podyktował młyn i po nim przyłożył Piotr Zeszutek, a Piotrowicz podwyższył na 37:20. Sędzia wprawdzie doliczył 5 minut za przerwy w grze i Jess Roberson przyłożył gdy Polska grała w czternastu po żółtej kartce Krystiana Olejka, ale zwycięstwo było nasze 37:25!

Rugby Europe Trophy: Warszawa, 20.11.2021
Polska v Szwajcaria  37:25 (21:14)
Punkty Polska: Wojciech Piotrowicz 22 (2pd, 6K), Ross Cooke 5 (P), Michał Haznar 5 (P), Piotr Zeszutek 5 (P).
Punkty Szwajcaria: Jules Porcher 10 (2pd, 2K), Christian Rohrig 5 (P), Vincent Vial 5 (P), Jess Roberson 5 (P).
Żółta kartka: Krystian Olejek (Polska).
Skład Polski: Thomas Fidler (67 Quentin Cieśliński), Kamil Bobryk (46 Grzegorz Buczek, 74 Kamil Bobryk), Radosław Bysewski (74 Sylwester Gąska), Edward Krawiecki, Mateusz Bartoszek (76 Michał Krużycki), Jan Cal (76 Krystian Olejek), Dawid Rubaśniak, Piotr Zeszutek- kapitan - Dawid Plichta (76 Mateusz Plichta) - Wojciech Piotrowicz - Ross Cooke, Daniel Gdula (67 Siokivaha Taufui Halaifuana), Michał Haznar, Stasio Maltby - Patryk Reksulak (76 Krystian Pogorzelski)*.
Sędziowie: Eki Fanlo- główny; Andoni Susperregi-Iragorri, Inigo Munoz-Cao- liniowi (wszyscy Hiszpania); Monika Macoń, Mateusz Ingarden- techniczni.
Komisarz: Rosemary Williams (Anglia).
Sztab szkoleniowy reprezentacji: Chris Hitt (trener główny), Morgan Stoddart (trener ataku), Gwesyn Price Jones (trener młyna), Maja Lindner (team manager), Osian Edwards (trener przygotowania fizycznego), Joel Parry (analityk video), Bartosz Chudzik (lekarz).

Zdjęcia: Wojciech Szymański

*- minuty zmian i same zmiany zostały zweryfikowane po publikacji przez Rugby Europe protokołu meczowego.
Haznar: To znacznie więcej niż rugby Namibia wygrywa w Stellenbosch