POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

Po 93 Europejskim Kongresie rugby01.12.2014

Po raz 93 przedstawiciele europejskich federacji spotkali się na "zimowej" sesji poświęconej omówieniu aktualnej sytuacji rugby na naszym kontynencie, zwróceniu uwagi na naistotniejsze problemy oraz przedstawieniu najbliższych planów.
 
Bez wątpienia najistotniejsze dla polskich kibiców są decyzje dotyczące terminów imprez mistrzowskich w 7-osobowej odmianie rugby, które w tym roku stanowią ważny etap w eliminacjach olimpijskich.
 
I tak kobiety z dywizji 1A zagrają w Kownie (Litwa) w terminie 13/14 czerwca 2015, natomiast mężczyźni rywalizować będą w dwóch turniejach: pierwszym w Esztergom (Węgry) w terminie 6/7 czerwca i drugim w Gdańsku w dniach 20/21 czerwca 2015 r.
 
Poza tym po rocznej przerwie powrócono do organizacji zawodów European 7's Champion Trophy (Moskwa, 29-31.05.2015), pomiędzy 23 i 26 kwietnia o tytuł zagrają zawodnicy do lat 19 (we Francji lub Portugalii), a turniej kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich zostanie rozegrany w terminie 2/3 sierpnia 2015 (gospodarz zostanie wyłoniony w najblizszym czasie).
 
Dużo miejsca poświęcono programom popularyzacji rugby: Unity Project i Get into Rugby. W obu podkreślono istotną rolę naszego kraju. 
W pierwszym znaleźliśmy się w gronie 16 federacji objętych programem pomocy ze strony Angielskiej Federacji Rugby (RFU), w drugim zrzeszającym już 36 krajów jesteśmy ujęci w pilotażu obejmującym: Niemcy, Belgię, Czechy, Rumunię i Polskę.   
Właśnie z tego powodu w drugiej połowie lutego do Gdańska przylecą przedstawiciele krajów uczestniczących w programie, by zapoznać się z osiągnięciami dotyczącymi popularyzacji naszego sportu w Polsce, związanych z działaniami prowadzonymi pod kierownictwem Krzysztofa Krzewickiego. Odpowiadający za realizację przedsięwzięcia w Europie Jose M. Gorrotxategui jest bowiem pod wrażeniem zasięgu i rozmachu akcji w naszym kraju.
 
Inne ważne decyzje i informacje dotyczyły m.in. przyszłorocznych Mistrzostw Europy Juniorów, których gospodarzem będzie francuski region Midi Pyrenees. Stacjonująca w Tuluzie polska drużyna pierwszy mecz rozegra 28 marca z Niemcami, a w kolejnym (31 marca) naszym rywalem będzie reprezentacja Rosji lub Szwecji.
Poza tym, ze względów finansowych, podjęto decyzję o rezygnacji z ogranizowania i współfinansowania turniejów Cross Border, ale podjęto inicjatywę utworzenia nowych rozgrywek klubowych w Europie. Z inicjatywy Włochów miałyby one na początek objąć poza klubami z tego kraju najlepsze zespoły z Gruzji, Rosji, Portugalii, Rumunii i być może Hiszpanii.
 
Poza tym przedstawiliśmy w Paryżu projekt dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus + zadania pod hasłem "Doping - no, girls - yes" zapraszając do współpracy federacje: Niemiec, Belgii, Czech, Słowenii, Danii, Szwecji, Węgier, Litwy i Rumunii, a przedstawicielami tego ostatniego kraju i Gruzji omówiliśmy w Paryżu możliwość podpisania umów partnerskich dotyczących współpracy w zakresie wymiany doświadczeń trenerskich i gier kontrolnych reprezentacji w różnych kategoriach wiekowych. 
 
Wreszcie pojawił się też pomysł rozgrywek klubowych dla najlepszych drużyn z: Ukrainy, Mołdawii i Polski, ale tu bliższe szczegóły wydają się być bardziej odległe.

 Uczestnicy 93 Kongresu Rugby Europe, zdjęcie Isabelle Picarel

 

Wstrząśnienia Mózgu Program konferencji licencyjnych
Tabela Ekstraligi
01Budo 20111877
02Ogniwo Sopot1875
03Orkan Sochaczew1865
04Edach Budowlani1865
05Lechia Gdańsk1742
06Juvenia Kraków1838
07Arka Gdynia 1725
08Awenta Pogoń1819
09Posnania Poznań1819
10Up Fitness Skra18-72

Wyniki