POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Nepal i Panama w World Rugby19.11.2020


Burkina Faso, Iran i Laos uzyskały status członka World Rugby, a Nepal i Panama stały się nowymi członkami stowarzyszonymi międzynarodowej federacji. Liczba członków World Rugby wynosi obecnie 128 federacji na wszystkich kontynentach. Natomiast firmy Nielsen opublikowane w tym miesiącu odnotowały 405 milionów fanów rugby na całym świecie.
 
Wzrost ilości fanów jest napędzany głównie przez zainteresowanie rugby w krajach wschodzących oraz rugby kobiecym. Na wirtualnym posiedzeniu World Rugby Council, 18 listopada br. oficjalnie powitano trzy związki jako pełnoprawnych członków i dwa nowe związki jako członków stowarzyszonych międzynarodowej federacji, zwiększając liczbę członków World Rugby do 128 związków. Burkina Faso, Iran i Laos otrzymały status pełnoprawnego członka po spełnieniu wszystkich odpowiednich kryteriów, natomiast Nepal i Panama zostały nowymi członkami stowarzyszonymi. Przystąpienie do pełnoprawnych i stowarzyszonych członków pięciu związków z trzech regionów stanowi kluczowy element globalnej strategii wzrostu World Rugby, zapewniając, że po spełnieniu odpowiednich kryteriów związki otrzymają wsparcie, aby kontynuować swój wzrost i rozwój w Rodzinie World Rugby. Rozszerzenie członkostwa World Rugby nastąpiło po opublikowaniu na początku listopada raportu Globalny Zasięg Rugby 2019 (Global reach of rugby), który opiera się na badaniach przeprowadzonych przez światowego lidera branży marketingu i analizy danych - firmę Nielsen. Raport wykazał, że rugby ma 877 milionów obserwujących i 405 milionów fanów. Był to wzrost odpowiednio o 11% i 18% w porównaniu z danymi z 2018 roku.
 
Bezprecedensowy wzrost był napędzany zainteresowaniem rugby kobiet, ich udziałem w tym sporcie, a także rosnącym entuzjazmem w krajach wschodzących z liczbą fanów na poziomie 168 milionów, prawie podwojoną od 2013 roku, od kiedy zaczęto robić badania. Na 36 badanych rynkach wschodzących w 2019 roku było ponad 140 milionów fanów rugby, co oznacza 29-procentowy wzrost od 2018 roku, a Iran jest liderem napędzanym zainteresowaniem rugby kobiet, z większą liczbą fanów wśród kobiet niż mężczyzn. Liczba zarejestrowanych graczy w Iranie wzrosła o 20 procent z 10 000 do 12 000 w latach 2019-2020, a ponad 7 000 z nich to kobiety. Nahid Biyarjomandi, dyrektor ds. Rozwoju Rugby Kobiet w Iranie założyła pierwszy kobiecy klub rugby w tym kraju, a jej udział w globalnej kampanii World Rugby „Try And Stop Us” wywarł pozytywny wpływ na jej ojczyznę. Iran był członkiem stowarzyszonym World Rugby od 2013 roku i jest pełnoprawnym członkiem Asia Rugby.
 
Burkina Faso to wschodzący zachodnioafrykański kraj rugby, kierowany przez prezydenta Rolande Boro, który jest również członkiem Komitetu Wykonawczego Rugby Africa i członkiem Światowej Rady Rugby. Boro jest uczestnikiem programu stypendiów World Rugby Executive Leadership i wpływowym członkiem Afrykańskiego Komitetu Doradczego Kobiet Rugby. Burkina Faso dobrze radził sobie w ostatnich latach w regionalnych konkursach w Afryce Zachodniej, a także na Africa Youth Games. Federacja Burkinabe de Rugby była członkiem stowarzyszonym World Rugby od 2018 roku i pełnoprawnym członkiem Rugby Africa.
 
Puchar Świata w Rugby 2019, który odbył się w Japonii, był pierwszym w Azji. Pobił rekordy zaangażowania fanów i wzmocnił profil rugby na całym kontynencie, a Laos był mocno zaangażowany w ten przełomowy moment na najbardziej zaludnionym i młodym kontynencie świata, jako kraj przyjmujący ChildFund Program Pass It Back, głównego partnera charytatywnego Pucharu Świata w Rugby 2019. Program przyniósł korzyści ponad 25 tysiącom ubogich młodych ludzi w Azji dzięki rugby i umiejętnościom życiowym, hojności Światowej Rodziny Rugby, która zebrała rekordowe 2 miliony funtów na tę inicjatywę. Lao Rugby Federation była członkiem stowarzyszonym World Rugby od 2005 roku i jest pełnoprawnym członkiem Asia Rugby.
 
Dołączenie Nepalu jako członka stowarzyszonego nastąpiła po udanej organizacji Trophy Tour Pucharu Świata w Rugby 2019 w grudniu 2018 roku. Kiedy to Webb Ellis Cup po raz pierwszy odwiedził Nepal, a ponad 2500 osób wzięło udział w festiwalu Get Into Rugby w Katmandu zanim słynne trofeum osiągnęło swój najwyższy do tej pory punkt, ponieważ zostało wyniesione na wysokość 5500 metrów w Himalajach. Nepal Rugby Association jest pełnoprawnym członkiem Asia Rugby od 2018 roku.
 
Tymczasem Panama (Unión Panameña de Rugby) jest małym, ale rozwijającym się związkiem i członkiem Sudamérica Rugby, regionu, który znacząco przyczynił się do wzrostu zainteresowania rugby krajów wschodzących w 2019 roku.
 
Oprócz przyjęcia nowych członków potwierdzono, że Kamerun został przywrócony jako członek.
 
Przewodniczący World Rugby, Sir Bill Beaumont, powiedział: World Rugby z radością wita Burkina Faso, Iran i Laos jako nowych pełnoprawnych członków oraz Nepal i Panamę jako członków stowarzyszonych, ponieważ kontynuujemy nasze zaangażowanie w zrównoważony globalny rozwój tego sportu połączony z silnym zarządzaniem. Jesteśmy oddani zwiększaniu zasięgu i różnorodności globalnej gry, a postęp w takich krajach jest wielkim hołdem dla wielu utalentowanych trenerów, administratorów i wolontariuszy zaangażowanych w rozwój sportu w krajach wschodzących. Zwiększenie zainteresowania, udziału i stanowisk kierowniczych kobiet w rugby jest kluczowym celem World Rugby, więc szczególnie miło jest widzieć wiodące role odgrywane przez kobiety zarówno w związkach Burkina Faso, jak i Iranu. Jako członkowie Rodziny World Rugby będziemy współpracować z tymi związkami, aby zapewnić im ciągłe wsparcie i solidne ramy dla przyspieszenia rozwoju tego sportu w ich krajach.
 
Dyrektor generalny Lao Rugby Federation i stypendysta World Rugby Women's Executive Leadership 2020, Viengsamai Souksavanh, skomentował: Zostanie pełnoprawnym członkiem World Rugby było naszym marzeniem i cieszymy się, że w końcu możemy to osiągnąć podczas 20 rocznicy założenia naszej federacji. Tysiące naszych trenerów i graczy, z których ponad połowa to kobiety, w całym Laosie dołączy do nas, świętując to wielkie osiągnięcie i pracując jeszcze ciężej, aby wykorzystać pełnię członkostwa do rozszerzenia i rozwoju rugby w całym kraju.
 
Dr Hassan Mirzaaghabeik, Prezydent Iran Rugby, powiedział: Iran Rugby przeszedł trudną drogę. W tym miejscu chciałbym podziękować ludziom, którzy pomogli Iranowi w rozwoju rugby w Azji, w tym Sir Billowi Beaumontowi, dyrektorowi generalnemu World Rugby Women's Rugby Katie Sadleir, Qaith Abdullah Al Dhalai i wszystkim przedstawicielom World Rugby w Azji. Irańskie kobiety są dziś bardziej aktywne w rugby niż mężczyźni, co jest zasługą Nahida Biyarjomandiego.
 
Tanka Lal Ghising, prezes Nepal Rugby Association, powiedziała: Chciałbym wyrazić moje szczere podziękowania dla World Rugby z Nepalu, kraju, w którym znajduje się Mount Everest za przyjęcie do World Rugby jako członka stowarzyszonego. Rozwój rugby w Nepalu pod moim kierownictwem od 2012 roku był wielkim osiągnięciem. Cieszymy się z uznania dla naszego nieustannego oddania temu sportowi. Dzięki tej decyzji wzrośnie liczba członków Nepal Rugby, a my chętnie przyjmiemy na siebie nową odpowiedzialność.
 
Manuel Valdivia, prezes Unión Panameña de Rugby, powiedział: Jako młody i pracowity związek jesteśmy bardzo szczęśliwi i wdzięczni World Rugby za docenienie naszych wysiłków zmierzających do zwiększenia liczby graczy rugby w Panamie i utrzymania silnych relacji z innymi związkami w naszym regionie. Nie było łatwym zadaniem zaangażowanie większej liczby ludzi w ten sport, który kochamy, ale naszą pasją jest wyobrażanie sobie przyszłości, w której więcej dzieci i młodych ludzi będzie grało w owalną piłkę na zielonych boiskach do rugby. Dlatego będziemy nadal posuwać się naprzód, aby wspólnie więcej osiągnąć.
 
KNK7: Powołanie na zgrupowanie do Alicante KNM7 DEV: Konsultacja w Siedlcach
Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 7 33
 02 Master Pharm Łódź 7 22
 03 Awenta Pogoń Siedlce 7 22
 04 RC Lechia Gdańsk 8 20
 05 RC Orkan Sochaczew 8 19
 06 Edach Budowlani Lublin 7 18
 07 OKS Skra Warszawa 7 17
 08 RC Arka Gdynia 7 14
 09 RzKS Juvenia Kraków 7 12
 10 RK Sparta Jarocin 7 0