Największa "plażówka" w historii11.08.2015

Już po raz trzeci z rzędu w Sopocie, zorganizowano mistrzostwa polski w rugby na plaży. W kategorii kobiet, po bardzo zaciętym finale Biało-Zielone Ladies Gdańsk wyszarpały tytuł od Black Roses Poznań. W finale panów lepsza okazała się Lechia Gdańsk, która odniosła okazałe zwycięstwo nad Posnanią Poznań. Złote laury w turnieju otwartym Sopot Beach Rugby trafiły do Legii Warszawa, która wygrała z Banitami Poznań. Wszystkie wyniki [kliknij

XXIII Memoriał im. E. Hodury zapisał na kartach historii, jako największy do tej pory turniej na plaży w Polsce. Przez dwa dni na sopockiej plaży rywalizowało blisko 500 uczestników, którzy z całą pewnością wrócą tam za rok, żeby poczuć raz jeszcze ten klimat.

Rugby w wydaniu plażowym jest szybkie, dynamiczne i widowiskowe. Uproszone zasady sprawiają, że nawet laicy są w stanie już po chwili zrozumieć sens gry. Podsumowując - drużyna może zgłosić 10 zawodników, przy czym na  boisku znajduje się połowa z nich. Zmiany są lotne i możliwe tylko w momencie, gdy piłka jest „martwa”. Grę rozpoczyna top kick, a po przewinieniach wznawia rzut wolny. W rugby plażowym brak stałych fragmentów gry. Zawodnicy w kontakcie mają 2 sekundy na podanie lub odrzucenie piłki.

W pierwszym dniu oglądaliśmy fazę eliminacyjną, w której drużyny walczyły w systemie każdy z każdym. Mecze trwały 2 x 3 minuty. To był pracowity dzień. W rekordowym upale, na dwóch boiskach zobaczyliśmy 59 spotkań (31 w turnieju otwartym, 12 w mistrzostwach Panów i 16 w mistrzostwach Pań), zawodnicy zdobyli 349 przyłożeń. Choć już w tej fazie faworyci, drużyny Lechii Gdańsk i  Biało-Zielonych Ladies, mocno zaznaczyły swoją obecność, to kibice nie narzekali na brak wrażeń w pozostałych meczach.

W niedzielę impreza weszła w fazę medalowych rozstrzygnięć. Finałowe mecze rozegrano w systemie 2 x 5 minut. Kiedy spiker zapowiedział mecze o złoto, trybuny zapełniły się. Kibice, którzy wstali z ręczników plażowych, ustawili się w kilku rzędach, żeby móc podziwiać starcia najlepszych drużyn. Efektowne akcje w ataku i świetna dyspozycja wszystkich drużyn w obronie, spowodowały, że publiczność głośno i emocjonalnie dopingowała.

Oprócz zmagań mistrzowskich organizatorzy przygotowali szereg atrakcji towarzyszących, jak mecz przyjaciół rugby z udziałem m.in. Prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, którzy rywalizowali z All Start Ogniwem Sopot. Na trybunach gościł również Dariusz Michalczewski, który obiecał, że za rok dołączy do tej dobrej inicjatywy. Spotkanie zakończyło się wynikiem 3:3.