POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

KNK7: Coraz bliżej World Series!21.10.2020


Polskie rugbistki coraz bliżej World Series! Mają plan i go konsekwentnie realizują


Adam Mauks - Dziennik Bałtycki

Postawiły wszystko na jedną kartę. Na rugby. Coraz więcej osób i instytucji widzi w nich gigantyczny potencjał. - Już bardzo niewiele brakuje nam, by awansować do World Series, czyli światowej elity kobiecego rugby - mówi trener kadry Janusz Urbanowicz. W reprezentacji narodowej większość zawodniczek to rugbistki Biało-Zielonych Ladies Gdańsk, które są 10-krotnymi mistrzyniami Polski. Wszystkie tytuły wywalczyły kolejno.

W rudzie jesiennej sezonu 2020/2021 z powodu panującej pandemii odbyły się dwa turnieje mistrzostw Polski, w których drużyna z Gdańska nie miała sobie równych zajmując pierwsze miejsce. Pozostałe dwa turnieje stoją jednak pod dużym znakiem zapytania. Możliwe, że dopiero na wiosnę znowu zobaczymy gdańską drużynę podczas zawodów.

Rugbistki z Gdańska są także regularnie powoływane na zgrupowania reprezentacji Polski. Raczej nie dlatego, że trenerem kadry jest szkoleniowiec Biało-Zielonych Ladies Janusz Urbanowicz, a pomagają mu asystent Tomasz Stępień, były znakomity polski rugbista Budowlanych Lublin, Budowlanych Łódź i Arki Gdynia oraz bardzo sprawny menedżer Piotr Kwidziński. To drużyna zdeterminowana, całkowicie pochłonięta pasją treningu i chęcią bycia lepszą.

Biało-Zielone z Gdańska tworzą trzon kadry narodowej regularnie grając w coraz silniej obsadzanych turniejach międzynarodowe. Sukcesy, które osiągają (m.in. 3. miejsce na turnieju mistrzostw Europy w ukraińskim Charkowie, we Francji, Hiszpanii, Rosji czy Australii) to także efekt systematycznego wsparcia miasta Gdańska. Drużyna zawsze zabiera ze sobą charakterystyczną czerwoną flagę z koroną i dwoma krzyżami. Ostatnio była z nią w niemieckim Heidelbergu grając sparingi z reprezentacją Niemiec.

Reprezentacja Polski w rugby kobiet oparta na gdańskich rugbistkach to dziś jedna z naszych "eksportowych" drużyn. Ekipa na którą zawsze można liczyć. Może dlatego, że niewielu wcześniej na nią liczyło... Choć rozgrywki są na razie zawieszone kadra i Biało-Zielone już planują co dalej.

Planem trenera Januszem Urbanowicza do realizacji na najbliższy sezon jest awans do World Series. Jak sam mówi już tylko krok dzieli polskie rugbistki od gry na najwyższym światowym poziomie. - Mam nadzieje, że dziewczyny pod okiem niezawodnego trenera jak najdłużej utrzymają tak wysoki poziom, a nasza współpraca z miastem Gdańsk będzie nadal tak owocna. Myślę, że razem możemy ociągnąć jeszcze więcej - zdradza prezes Biało-Zielonych Ladies Gdańsk Marlena Mroczyńska.

Wznowienie rozgrywek rugby Tournée British & Irish Lions 2021
Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 7 33
 02 Master Pharm Łódź 7 22
 03 Awenta Pogoń Siedlce 7 22
 04 RC Lechia Gdańsk 8 20
 05 RC Orkan Sochaczew 8 19
 06 Edach Budowlani Lublin 7 18
 07 OKS Skra Warszawa 7 17
 08 RC Arka Gdynia 7 14
 09 RzKS Juvenia Kraków 7 12
 10 RK Sparta Jarocin 7 0