Emiraty Arabskie v Izrael 0:3320.03.2021

W Dubaju 19 marca br. rozegrano historyczny mecz rugby, po raz pierwszy zmierzyły się ze sobą reprezentacje Emiratów Arabskich i Izraela, goście zwyciężyli 33:0.

Drużyny spotkały się w Dubai Rugby Park w Sports City, a mecz poprzedziła krótka konsultacja z udziałem obu drużyn. Warto dodać, że było to pierwsze spotkanie pomiędzy Emiratami, a Izraelem w jakimkolwiek sporcie co dobrze świadczy o rugby, które przełamuje wszystkie bariery.

W oficjalnym, jednostronnym spotkaniu Izrael pokonał Emiraty Arabskie 33:0. Mecz odbył się w ramach "Abraham Accord Friendship Cup", od nazwy podpisanego w zeszłym roku porozumienia normalizacyjnego między krajami. Następnie drużyny wymieszały się składami i rozegrały sparnig "Niebiescy" na "Białych". Pierwsze punkty na 5:0 zdobyli w 3 minucie "Niebiescy" i to oni wygrali pierwszą kwartę 12:7, w kolejnych trzech większe lub mniejsze prowadzenie utrzymywali "Biali", a mecz zakończył się ich wygraną 50:40. Oba mecze odbyły się w Rugby 7.

Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie razem z Bahrajnem nawiązały w zeszłym roku pełne stosunki dyplomatyczne w ramach negocjowanych przez Stany Zjednoczone porozumień, co oznacza, że Emiraty były pierwszym po 26 latach krajem w świecie arabskim (Egipt uczynił to w 1979, a Jordania w 1994), który uznał Izrael, następnie zrobiły to jeszcze Sudan i Maroko.

Natomiast współpraca między Izraelem, a Emiratami Arabskimi na gruncie rugby była możliwa dzięki umowie podpisanej między Kevinem Musikanthem, dyrektorem technicznym Israel Rugby, a Apollo Perelini, dyrektorem technicznym Rugby ZEA.