Champions Cup dla Toulouse23.05.2021

Rozegrano finał Heineken Champions Cup czyli Europejskiej Ligi Mistrzów, na londyńskim stadionie Twickenham Touluse pokonała La Rochelle 22:17, obaj finaliści pochodzili z francuskiej Top14.

Był to 26 finał najwyższego poziomu europejskich rozgrywek klubowych. Touluse zdobyła Heineken Champions Cup po raz piąty (co jest rekordem), poprzednio sięgała po niego w latach 1996, 2003, 2005 i 2010. Liczba klubów, które zdobyły to trofeum nie uległa więc zmianie i nadal wynosi 12. Dla Touluse był to siódmy występ w meczu finałowym, natomiast dla La Rochelle pierwszy.

Kolejne spotkanie, o którego wyniku mogła zadecydować czerwona kartka. W 27 minucie zobaczył ją center La Rochelle Levani Botia faulujący Maxime Medarda, wprawdzie w 31 minucie żółtą kartką został ukarany Rynhardt Elstad z Toulouse, ale po 10 minutach wrócił na boisko, a La Rochelle całą drugą odsłonę grało w czternastu. Mimo to do 59 minuty wynik meczu był remisem 12:12 po czterech karnych, które kopnęli Romain Ntamack dla Toulouse i Ihaia West dla La Rochelle. W 59 minucie stało się to co zawsze przy grze jednego zespołu w osłabieniu, Juan Cruz Mallía zdobył przyłożenie, Ntamack podwyższył, a następnie kopnął karnego zmieniając wynik na 22:12. La Rochelle się nie poddało, osiem minut przed końcem Tawera Kerr-Barlow zdobył kontaktowe przyłożenie, podwyższenie było niecelne, ale jak się okazało były to ostatnie punkty w tym meczu.

Łącznik młyna Tolouse, Antoine Dupont został uhonorowany tytułem European Player of the Year zostając pierwszym francuskim laureatem tej przyznawanej od 2010 roku nagrody. Graczem meczu został zaś rwacz Tolouse Francois Cros.

Finał 22.05.2021, Twickenham, Londyn (Anglia)
La Rochelle v Toulouse  17:22 (12:9)