Polski Związek Rugby > Rugby 15 > II Liga Regionalna

II Liga Regionalna - sezon 2010/2011
---14 czerwca 2011---
Po zaciętym, wbrew końcowemu rezultatowi, i pełnym walki meczu finałowym o miano najlepszej drużyny II ligi, lepsi okazali się gospodarze, prowadzeni przez Jakuba Szczepańskiego. Poziom tego spotkania i ilość składnych akcji, podobały się sporej widowni i pozwalały... widzieć obydwie drużyny, w nowym sezonie w gronie zespołów regularnie grających w 15-osobowe rugby. Zarząd pochyli się bowiem niebawem nad pojawiającymi się pomysłami dotyczącymi zmian w organizacji rozgrywek w kolejnym sezonie, co być może przyczyni się do wzrostu regularności gier poza dwoma najwyższymi poziomami rozgyrwek. W meczu kończącym tegoroczne zmagania pierwszoplanowe role pełnili w drużynie z Częstochowy, grający trener Mateusz Nowak i Michał Krzypkowski, który dał się najwięcej we znaki gospodarzom, natomiast w Posnanii kapitan Bartosz Balcerski i Mateusz Adamski - obaj mający w dorobku występy w młodzieżowych reprezentacjach Polski.
Posnania II Poznań v RC Częstochowa 41-7 (17:0) /sędzia: Mirosław Szczepański (Łódź)/
Punkty dla Posnanii: Dominik Nowicki 10, Mariusz Chwiałkowski 10, Patryk Nowicki 7, Łukasz Klimaszyk 5, Michał Krobski 5, Mateusz Adamski 4
Punkty dla RC Częstochowa: Michał Krzypkowski 7.
---6 czerwca 2011---
Wczorajszy mecz w Łodzi był debiutem zawodników BBRC w odmianie 15-osobowej na własnym terenie i prawdopodobnie zakończył zmagania w rozgrywkach regionalnych. Gospodarze wygrali z RC Częstochowa 41-26, potwierdzając swoją dominację w grupie południowej rozgrywek. Tuż przed spotkaniem seniorów, w meczu sparingowym spotkały się Atomówki BBRC Łódź z paniami z RCC Częstochowa. Łodzianki, dzięki bardzo dobrej grze w ofensywie zdominowały zawodniczki spod Jasnej Góry już w 1. połowie, kończąc ją wynikiem 14:0. Mecz zakończył się ostatecznie wynikiem 24:0 dla Łodzianek.
BBRC Łódź v RC Częstochowa 41-26 (15:14)
Punkty dla BBRC: Łukasz Bartczak 11, Piotr Zemła 10, Artur Mrowicki 5, Wojciech Pawenta 5, Paweł Kowalski 5, Kamil Frąckiewicz 5.
/źródło: Edyta Krukowska, menedżer ds. PR drużyny BBRC Łódź/

Kibice w Łodzi, po sobotnich emocjach w półfinale Ekstraligi, w niedzielę mogli skoncentrować swą uwagę na występach zawodników i zawodniczek BBRC. Zarówno panowie (zdjęcie z lewej), jak i panie (Atomówki) nie dały większych szans swym rywalom i rywalkom z Częstochowy wygrywając rzadko widywany w naszych warunkach dwumecz...

/foto: Rafał Żuromski/

Podsumowaniem regionalnych zmagań będzie niedzielna (12.06.) konfrontacja zawodników Posnanii II i RC Częstochowa. Ponieważ inne drużyny nie były zainteresowane konfrontacją międzyregionalną (głównie ze względów finansowych) w "finale" tych rozgrywek zagrają liderzy grupy zachodniej z szukającymi możliwości konfrontacji z różnymi przeciwnikami zawodnikami Rugby Clubu Częstochowa.
---26 kwietnia 2011---
Dnia 17.04.2011 r. odbył się mecz kolejny mecz w grupie kujawsko-pomorskiej II Ligi Regionalnej pomiędzy drużynami Transand Alfy Bydgoszcz i Wdy Świecie. Swoją dominację na tym terenie Polski podtrzymała drużyna z Bydgoszczy, wygrywając 61-7 (21:0). Bardzo ciekawie zapowiadają się starcia Bydgoszczan z inną niepokonaną ekipą tej grupy - RK Unisław...
Transand Alfa Bydgoszcz v Wda Świecie 61-7 (21:0)
Tabela grupy kujawsko-pomorskiej: 1.Transand Alfa Bydgoszcz 15 198-12; 2.RK Unisław 10 punktów 195-0; 3.Wda Świecie 6 54-231; 4.Szerszenie Toruń 4 17-189; 4.RK Grudziądz 0 0-42
---7 kwietnia 2011---
W niedzielnym, kolejnym meczu grupy zachodniej II ligi regionalnej AZS-UZ RC Zielona Góra nie sprostał na własnym boisku liderującej, drugiej drużynie Posnanii przegrywając 13-53. Należy jednak podkreślić, że mecz mógł się podobać licznie zgromadzonym kibicom,
ponieważ obfitował w wiele ładnych i widowiskowych akcji, toczył się w bardzo przyjaznej atmosferze, a piękna pogoda sprzyjała zarówno obecnym na trybunach całym rodzinom jak i zawodnikom na boisku.
AZS-UZ RC Zielona Góra v Posnanią II Poznań 13-53 (3-10) /sędzia: Jakub Szczepański/
---28 marca 2011---
W zaległym meczu II ligi grupy zachodniej, rozegranym w niedzielę, 27 marca na stadionie ZUT, przy ul. Chopina w Szczecinie, miejscowa Kaskada uległa Posnanii II 0:64 (0:22). Od kolejnego weekendu, meczem AZS UZ Zielona Góra - Posnania II Poznań, rozpocznie się w tej grupie runda wiosenna. Wczoraj rozegrano też mecz w Stablewicach, w którym kolejne bardzo wysokie zwycięstwo odnieśli zawodnicy RK Unisław. Zwycięstwo nad toruńskimi Szerszeniami pozwoliło zawodnikom z Unisławia na objęcie prowadzenia w grupie kujawsko-pomorskiej, a wyczyn grającego trenera tej ekipy Krzysztofa Krause (45 punktów w meczu) może na długo pozostać niepobity w polskich rozgrywkach.
Kaskada Szczecin v Posnania II Poznań 0-64 (0:22) /sędziował: Tomasz Kapustka/
KS Szerszenie Toruń v RK Unisław 0-115 /sędziował: Leszek Komoń/
Punkty dla RK Unisław: Krause Krzysztof - 45, Krause Szymon - 30, Mrowca Mateusz - 20, Imszewski Patryk - 5, Giżyński Tomasz - 5, Zdnowicz Damian - 5, Raniszewski Tomasz - 5.
Aktualne tabele:
Grupa południowa: 1.BBRC Łódź 6 punktów 37-20; 2.RK Czarni w Bytomiu 4 29-22; 3.RC Częstochowa 2 15-39
Grupa kujawsko-pomorska: 1.RK Unisław 10 punktów 195-0; 2.Alfa Bydgoszcz 10 137-5; 3.Wda Świecie 6 47-170; 4.Szerszenie Toruń 4 17-189; 4.RK Grudziądz 0 0-42
Grupa zachodnia: 1.Posnania II Poznań 10 punktów 132-0; 2.Kaskada Szczecin 4 15-69; 3.AZS-UZ RC Zielona Góra 0 5-83

---22 marca 2011---
Sobotni mecz towarzyski rozegrany na obiekcie Pomorzanina pomiędzy toruńskim klubem rugby KS Szerszenie a AZS UZ Rugby Club Zielona Góra wygrali gospodarze. Szerszenie wygrały 20:5 i rewanżując się za porażkę w poprzednim straciu tych drużyn. Zawodnicy zaprezentowali olbrzymią ambicję zapewniając tym samym niezapomniane widowisko. W pierwszej połowie gra była bardzo wyrównana i zakończyła się wynikiem 5:5. Obie drużyny znakomicie spisały się w obronie. W drugiej połowie torunianie osiągnęli przewagę, zdobywając do końca meczu 3 przyłożenia. Świetna postawa w ataku oraz formacji młyna może napawać optymizmem przed nadchodzącym sezonem. Punkty zdobyli Sielatycki - 10 minuta, Gąska - 55 min, Graveraux - 67 min, Gąska - 80 minuta. W spotkaniu wystąpiło wielu nowych graczy, dla których był to pierwszy mecz. Pogoda dopisała, a na spotkanie przybyło ponad 100 kibiców. Mecz można obejrzeć na <http://www.youtube.com/watch?v=4JAr6MBjYdA>

W starciu Szerszeni z zielonogórskim AZS UZ nie zabrakło twardej walki i z pewnością był to cenny sprawdzian dla obu zespołów przed walką o punkty w lidze regionalnej.

/foto: Bogusław Kurtyka/

Już w ten weekend czekają nas dwa pojedynki o punkty. W Stablewicach KS Szerszenie zagrają z Rugby Klub Unisław w grupie kujawsko-pomorskiej, a w Szczecinie zaległy mecz z rundy jesiennej rozegrają Kaskada Szczecin Rugby Klub i Posnania II Poznań. To drugie spotkanie odbędzie się 27 marca 2011 roku (niedziela) o godzinie 14:00 na obiektach Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego przy ul. Chopina 14.
---19 marca 2011---
Dość nieoczekiwanie pierwszy, wiosenny mecz ligi regionalnej został rozegrany w Unisławiu. Miejscowy Rugby Klub w swoim tegorocznym debiucie w 15-osobowej odmianie gry zdecydowanie pokonał Wdę Świecie. Dzisiaj, o godz. 18.30 zapraszamy do oglądania "na żywo" meczu towarzyskiego: KS Szerszenie Toruń – AZS UZ Rugby Club Zielona Góra w internetowej stacji KP Sport <www.kpsport.pl> - transmitującej wydarzenia sportowe z udziałem sportowców z województwa kujawsko-pomorskiego.
RK Unisław v Wda Świecie 80-0 /13.03.2011, sędziował: Clement Gravereaux/
---15 marca 2011---
Zanim ruszą rozgrywki w lidze regionalnej Klub Sportowy Szerszenie Toruń serdecznie zaprasza na towarzyski mecz rugby piętnastoosobowego pomiędzy KS Szerszenie Toruń a AZS UZ Rugby Club Zielona Góra. Odbędzie się on 19.03.2011 (sobota) na boisku przy ul. Szosa Chełmińska (obiekty Pomorzanina - sztuczna nawierzchnia) o godz. 18.30. Będzie to pierwszy mecz drużyn występujących w lidze regionalnej tej wiosny. Poprzednie spotkanie drużyn w 2010 roku po bardzo zaciętej walce zakończyło się wynikiem 5:0 dla Zielonej Góry. Tym razem Szerszenie mają nadzieję na udany rewanż. Podczas sobotniego spotkania gospodarze chcą zaprezentować radosną grę - pokazać się i jednocześnie zaprosić w szeregi Szerszeni wszystkich chętnych do spróbowania sił w rugby. Mają również nadzieję na podjęcie współpracy z firmami toruńskimi, które zechcą wesprzeć ich klub. Zapraszają też wszystkich Torunian, całe rodziny na sobotni pojedynek mając nadzieję, że pogoda będzie sprzyjała spędzeniu popołudnia na stadionie Pomorzanina.
/źródło: Agnieszka Rybicka - rzeczniczka prasowa KS Szerszenie Toruń (e-mail: rybicka-agnieszka@wp.pl)/
---9 marca 2011---
Ostatnie słoneczne dni zachęcają do ruchu na świeżym powietrzu i przypominają, że już niebawem możliwy będzie powrót na ligowe boiska rugby. Dlatego wszyscy uczestnicy rozgrywek regionalnych proszeni są przekazanie do biura Związku informacji o terminach planowanych przez nich spotkań w rundzie wiosennej, by umożliwić swym kibicom uwzględnienie ich w swoich planach.
Tymczasem z zeszłorocznych wydarzeń zabrakło sprawozdania z rozegranego 24 października meczu w Bytomiu, w którym miejscowi Czarni dość wyraźnie ulegli BBRC Łódź. Wyjazdowe zwycięstwo pozwoliło Łodzianom objąć prowadzenie w grupie południowej, co jest z pewnością sporym osiągnięciem zespołu rywalizującego dotychczas wyłącznie w odmianie 7-osobowej. Warto przypomnieć, że obok BBRC w rozgrywkach 15-osobowych debiutują w tym sezonie także zespoły Wdy Świecie i RK Grudziądz, a być może wiosna zachęci do rywalizacji kolejne zespoły.
RK Czarni w Bytomiu v BBRC Łódź 5-22 (0:0) /sędzia: Roman Guzdek/
Punkty dla BBRC: Artur Mrowicki 10 (2P), Łukasz Bartczak 7 (2pd, 1K), Tomasz Szałapski 5 (P)
Punkty dla Czarnych: Michał Koloch 5 (P)
Aktualne tabele:
Grupa południowa: 1.BBRC Łódź 6 punktów 37-20; 2.RK Czarni w Bytomiu 4 29-22; 3.RC Częstochowa 2 15-39
Grupa kujawsko-pomorska: 1.Alfa Bydgoszcz 10 137-5; 2.Wda Świecie 6 47-90; 3.Szerszenie Toruń 4 17-64; 4.RK Grudziądz 0 0-42
Grupa zachodnia: 1.Posnania II Poznań 5 68-0; 2.Kaskada Szczecin 4 15-5; 3.AZS-UZ RC Zielona Góra 0 5-83

---21 listopada 2010---
Zakończenie jesiennych rozgrywek w najwyższych klasach rozgrywkowych nie oznacza końca sezonu na polskich boiskach. Wyjątkowo sprzyjającą aurę wykorzystały rezerwy Posnanii i AZS-UZ RC Zielona Góra. Wzmocniony kilkoma zawodnikami mający na swym koncie występy w pierwszej drużynie, oparty o młodzież drugi zespół Posnanii okazał się zdecydowanie zbyt silny dla przyjezdnych i 12-krotnie przedarł się przez obronę graczy z Zielonej Góry, wygrywając bardzo wysoko.
Posnania II Poznań v AZS-UZ RC Zielona Góra 68-0 (41:0) /sędzia: Hubert Bedyński/
Punkty zdobywali: Trybus Daniel 14 (2P, 2pd), Balcerski Bartosz 10 (2P), Vannier Remi 10 (2P), Płowens Mateusz 7 (1P, 1pd), Kubaś Kamil 5 (P), Dziel Łukasz 5 (P), Konieczny Łukasz 5 (P), Tandecki Bartosz 5 (P), Popek Patryk 5 (P), Chwiałkowski Mariusz 2 (pd).
---13 listopada 2010---
* W czwartek, 11 listopada 2010 zainaugurowała swoje rozgrywki II Liga w grupie zachodniej. Gospodarze - AZS-UZ RC Zielona Góra podejmowali Kaskadę Szczecin. Przy sprzyjającej aurze górą okazali się goście wygrywając 15:5 (5:5), podtrzymując swoją passę zwycięstw nad zielonogórzanami. Mecz obfitował w wiele mocnych wejść, a ciężar gry przejęły na siebie obydwie formacje młyna. Tego dnia szczecinianie wyraźnie dominowali w młynie dyktowanym i aucie, niejednokrotnie wygrywając wrzut przeciwnika! Do meczu przystąpiliśmy w osłabionym składzie, ale pomimo tego siła naszego młyna się nie zmieniła. To był nasz atut i tej formacji podporządkowaliśmy naszą grę. Oczywiście i nasi ciężcy nie ustrzegli się licznych błędów, ale suma summarum wyszliśmy z tej potyczki zwycięsko. Takie było założenie i zostało ono wypełnione w 100%. Szkoda, że atak był tylko dodatkiem do reszty drużyny, ale tego dnia miał na boisku inne zadanie. Najbardziej cieszy mnie udział wielu debiutantów, którzy pokazali się dziś z dobrej strony - skomentował kapitan Kaskady Jacek Jasiński. Skład Szczecinian: P. Lehman, P. Trafny, M. Święs, A. Tobolski, M. Budzeń, A. Mrozik, M. Białek (5), W. Tuchowski (5), M. Dzbanuszek, J.Jasiński (k), J. Miara (5), D. Sitko, P. Defee, P. Chungwa, P. Pieczyński, J. Choptiany, P. Schemionek.

W czwartkowym starciu w Zielonej Górze, ważnym elementem w grze był młyn dyktowany. Przewaga gości w tym elemencie była wyraźna i miała duże znaczenie w końcowej wygranej szczecińskiej Kaskady.

/foto: www.kaskada.szczecin.pl/

AZS-UZ RC Zielona Góra v Kaskada Szczecin 5-15 (5:5) /sędzia: Jakub Szczepański (Poznań)/
Punkty dla Kaskady: M. Białek 5, W. Tuchowski 5, J. Miara 5
Punkty dla AZS-UZ: P. Prokopowicz 5.
* Z kolei 7 listopada 2010 (niedziela) na boisku przy ul. Szosa Chełmińska (obiekty Pomorzanina - sztuczna nawierzchnia) odbył się towarzyski mecz pokazowy z udziałem innego uczestnika rozgrywek II ligi regionalnej - KS Szerszenie. Rywalem toruńskiego klubu była w nim reprezentacją rugby województwa kujawsko-pomorskiego. Torunianie przegrali 20:35, jednak było to bardzo ciekawe, wręcz spektakularne widowisko. Szerszenie zagrały przeciwko drużynie złożonej z najlepszych rugbystów z Bydgoszczy, Unisławia, Grudziądza i Świecia. Mecz był bardzo wyrównany, a Szerszenie jako stosunkowo młoda drużyna zaprezentowały się bardzo dobrze. Byli równorzędnym rywalem dla reprezentacji naszego województwa. Punkty dla Szerszeni zdobyli: Gravereaux, Orłowski, Muszytowski, Gorczyca (po 5).

Mecz w Toruniu był okazją do "posmakowania" rugby dla wielu nowych zawodników. Stanęli oni na wysokości zadania - pokazali niesamowity entuzjazm, zaangażowanie w pracę oraz profesjonalne podejście do sportu. Zawodnicy włożyli w grę maksimum sił i serca...

Na szczęcie pogoda dopisała i na spotkanie przybyło ponad 100 osobowa grupa kibiców. Celem tego meczu było zaprezentowanie gry toruńskich Szerszeni - pokazanie się i jednocześnie zaproszenie w szeregi drużyny wszystkich chętnych do spróbowania sił w rugby. Zawodnicy mają również nadzieję na podjęcie współpracy z kolejnymi firmami toruńskimi, które zechcą wesprzeć ich klub.
---4 listopada 2010---
Ciągle jeszcze toczy się rywalizacja na boiskach ligi regionalnej. W trzecim swym jesiennym występie pierwszej wygranej w grupie kujawsko-pomorskiej doczekała się drużyna ze Świecia, pokonując wyraźnie debiutująca w rozgrywkach ekipę z Grudziądza.
Wda Świecie v RK Grudziądz 42-0.
---12 października 2010---
W sobotę przedstawiciel Ligi Regionalnej - Rugby Klub Częstochowa rozegrał w Warszawie kontrolny mecz z I-ligowym AZS-AWF. Po ciekawy meczu, w którym wynik w drugiej połowie zmieniał się z minuty na minutę zawodnicy z Częstochowy minimalnie ulegli drugiej drużynie AZS AWF Warszawa 19:26. Przy pięknej pogodzie, nie zabrakło szybkich akcji i na pewno była to świetna okazja do zdobycia kolejnych doświadczeń dla zawodników obu klubów.
AZS AWF Warszawa - Rugby Club Częstochowa 26:19 (0:7)
RCC: Królak, Balsam, Sterna (Sosnowski), Fikus (Weżgowiec), Skibiński, Biernat, Skowron, Nowak - Szkopiak - Mitek - Ociepa, Gnych, Rokosz, Konefał, Masalski
Punkty dla RCC: Rokosz 5 (1P), Sosnowski 5 (1P), Nowak 5 (1P), Królak 4 (2Pd).
---28 września 2010---
* Remisem zakończył się mecz 2 ligi rugby pomiędzy Rugby Clubem Częstochowa a Brygadą Bałuty RC Łódź. Goście prowadzili od pierwszych minut meczu, jednak przyłożenie na wagę remisu zdobył 3 minuty przed końcem spotkania Maciej Gnych. W ten sposób goście zapoczątkowali swe występy w grupie południowej i zasygnalizowali, że będą dla swych przeciwników niełatwym rywalem.

Nie zabrakło efektowych akcji i zaciętej walki podczas pojedynku w Częstochowie. Mający większe doświadczenie w rugby 15-osobowym gospodarze uchodzili za faworytów, ale z przebiegu wydarzeń na boisku mogą być zadowoleni z osiągniętego remisu...

Rugby Club Częstochowa - BBRC Lódź 15:15 (3:12) /sędzia: Janusz Wilk/
Punkty dla RCC: Jakub Mitek 5 (1P), Maciej Gnych 5 (1P), Michał Krzypkowski 3 (1K), Daniel Królak 2 (1pd)
Punkty dla BBRC: Zbigniew Grądys 5 (P), Jakub Morawski 5 (P), Łukasz Bartczak 5 (1pd, 1K)
RCC: Skibiński, Kembłowski, Fikus, Sterna (Królak), Biernat, Skowron, Nowak, Krzypkowski - Szkopiak - Mitek - Szczerba (Ociepa), Gnych, Jakubczak, Konefał, Masalski
/źródło: Krzysztof Masalski, Dyrektor Biura Prasowego Rugby Club Częstochowa/
* Kolejny mecz rozegrano też w grupie kujawsko-pomorskiej. Rozbijająca swych dotychczasowych rywali bydgoska Alfa pokonała zdecydowanie toruńskie Szerszenie i oczywiście zdecydowanie prowadzi w tej rywalizacji, gdzie niebawem powinna dołączyć także drużyna z Grudziądza. Alfa Bydgoszcz - Szerszenie Toruń 59-5 (26.09. sędzia: Krzysztof Krauze)
---20 września 2010---
Regularne boje w drugiej lidze toczą drużyny w grupie kujawsko-pomorskiej. Na początek Alfa Bydgoszcz wysoko pokonała na własnym obiekcie Wdę Świecie, w sobotę Wda doznała drugiej porażki, ale stoczyła u siebie wyrównany pojedynek z toruńskimi Szerszeniami. W najbliższą sobotę w Bydgoszczy zagrają ze sobą zwycięzcy tych gier, a w rozgrywkach udział bierze jeszcze zespół z Grudziądza.
Wyniki: 11.09.2010, Bydgoszcz: Alfa Bydgoszcz v Wda Świecie 78-0 (sędzia: Clement Gravereaux) , 18.09.2010, Świecie: Wda Świecie v Szerszenie Toruń 5-12 (sędzia Leszek Komoń).
---12 września 2010---

W Bytomiu rozpoczęły rywalizację śląskie drużyny 15-osobowe. W sobotę R.K.Czarni pokonali R.C. Częstochowa. R.K. Czarni w Bytomiu v R.C. Częstochowa 24-0.

II Liga Regionalna - sezon 2009/2010
---29 czerwca 2010---
Ciągle rozgrywane są spotkania w regionalnej II lidze. W grupie zachodniej AZS UZ Haust RC Zielona Góra pokonał Dragonię Mosina, a w grupie
małopolsko-śląskiej drugi zespół Juvenii Kraków okazał się lepszy od aktywnych wiosną graczy RC Częstochowa.
AZS UZ Haust RC Zielona Góra v Dragonia Mosina 34-23 /sędzia: Paweł Borowski/
Punkty dla AZS UZ: Paweł Przokorowicz 10, Jarosław Gwiazdowski 9, Adam Sawicki 5, Maciej Dyliński 5, Zbyszko Niemirowski 5.
Punkty dla Dragonii: Franciszek Budnik 13, Paweł Rodziejczak 5, Michał Bałachowski 5.
RzKS Juvenia II Kraków v RC Częstochowa 20-5 (3:0) /sędzia: Janusz Wilk/
Punkty dla Juvenii II: Grzegorz Gołębiowski 8, Jerzy Głowacki 5, Andrzej Zarzecki 5, Jakub Sajdak 2.
Punkty dla RC Częstochowa: Michał Krzypkowski 5.

---17 czerwca 2010---
Kolejne zwycięstwo w klasycznej odmianie rugby odnieśli zawodnicy Rugby Club Częstochowa. Częstochowianie w meczu przeciwko Reprezentacji Śląska pokonali drużynę złożoną głównie z zawodników z Rudy Śląskiej oraz Bytomia w stosunku 19:0.
Ponownie około 200 widzów obserwowało rugbową rywalizację na obiekcie w podczęstochowskiej Kalei. Początek meczu był bardzo wyrównany. Szybko ujawniła się przewaga gości w młynie dyktowanym, głównie ze względu na lepsze warunki fizyczne w obrębie pierwszej i drugiej linii młyna. Pierwsze punkty dla Częstochowian padły po około 20 minutach gry. Przeciwników zmylił szybki maul, po związaniu którego piłka natychmiast została odegrana do Michała Krzypkowskiego, który z impetem wdarł się na pole punktowe przeciwnika. Ozdobą meczu była jednak indywidualna akcja grającego na skrzydle Krzysztofa Masalskiego, który uciekając przed dwójką śląskich obrońców, przy aplauzie publiczności przebył ok. 70 metrów z własnej połowy na pole punktowe gości. W drugiej połowie spotkania ponownie do ataku ruszyli gospodarze. Po rozegraniu skróconego autu przy linii końcowej boiska i ponowieniu gry po przegrupowaniu punkty zdobył Jakub Jakubczak. Goście mieli dwie szanse na, przynajmniej częściowe, odrobienie strat, jednak skutecznie w obronie spiali się gospodarze.

Ładna pogoda, coraz wyższy poziom gry i spore zainteresowanie kibiców. Częstochowianie coraz mocniej zaznaczają swoją pozycję na rugbowej mapie Polski. Brawo!

/foto: Mateusz Nowak/

Rugby Club Częstochowa v Śląsk 19-0 (12:0) /sędzia: Janusz Wilk/
Punkty dla RCC: Krzypkowski 5 (P), Masalski 5 (P), Jakubczak 5 (P), Królak 4 (2pd).
---17 maja 2010---
W minioną sobotę odbył się długo oczekiwany, kolejny mecz rugby piętnastoosobowego z udziałem Kaskady Szczecin. Choć aura nie była sprzyjająca, spora grupa fanów lub osób ciekawych tej wciąż nowej w tym regionie kraju dyscypliny sportu, przyszła oglądać zmagania miejscowych z Dragonią Mosina.
Mecz był rewanżem za jesienne spotkanie obu ekip w Poznaniu, gdzie w dramatycznych okolicznościach górą okazała się Kaskada (karny w ostatnich sekundach meczu zamieniony na 3 pkt. i końcowy wynik 15:13 dla Szczecinian). W sobotę obie drużyny musiały przede wszystkim zmagać się z trudnymi warunkami pogodowymi, co bezpośrednio przekładało się na grę. Pierwsza na prowadzenie wyszła Mosina. Karny w dogodnej sytuacji zamieniony na 3 punkty przez Dragonię już w drugiej minucie spotkania. Jak się okazało były to jedyne „oczka” przyjezdnych tego dnia. Kaskada szybko uspokoiła grę i odrobiła straty zdobywając przyłożenie. Potem nastąpił prawdziwy pokaz skuteczności Kaskady, która przyłożyła w tym meczu aż 9 razy! Ładna gra ręką, sprawna kontynuacja gry po kontakcie, silniejszy młyn oraz lepsze przygotowanie kondycyjne, tym brylowała w sobotę Kaskada. Widać już efekty prowadzenia drużyny przez trenera Krzysztofa Baranieckiego, który uporządkował drużynę oraz wprowadził swoją myśl taktyczną. Wynik meczu 49:3 odzwierciedlił wydarzenia na boisku. To najwyższa wygrana jaką odnotowali zawodnicy Kaskady w historii swoich występów w rugby piętnastoosobowym.

Po wyrównanym meczu jesienią, w rewanżu zawodnicy Kaskady Szczecin wysoko ograli rywali z Mosiny, aż 9-krotnie przedzierając się na pole punktowe gości. Teraz Szczecinian czeka pojedynek z Posnanią II Poznań, który pozwoli ocenić rzeczywiste postępy miejscowych rugbystów.

/foto: Jacek Jasiński/

Kaskada Szczecin v Dragonia Mosina 49-3 (34:3) /sędzia: Andrzej Pantoł/
Punkty dla Kaskady: Wojciech Tuchowski 20 (4P), Piotr Lehman(5), Marcin Budzeń(5), Konstanty Soboliev(5), Piotr Białek(5), Damian Sitko(5), Jacek Jasiński(2), Piotr Defee(2)
Punkty dla Dragonii: Franciszek Budnik 3 (K)
Żółte kartki: Paweł Pieczyński, Piotr Trafny (Kaskada), FRanciszek Budnik, Zbyszko Ferensztajn (Dragonia)
---11 maja 2010---
Okazale wypadł debiut rozgrywek II ligi rugby w podczęstochowskiej Szarlejce. Siedem przyłożeń zdobytych w meczu z Biało-Czarnymi Nowy Sącz zapewniło zawodnikom Rugby Clubu Częstochowa wyraźne zwycięstwo w stosunku 45:3, a dość licznie zgromadzonej publiczności (ok. 200) sporą dawkę sportowych emocji. Wynik meczu otworzyli goście, wykorzystując podyktowany przez sędziego około 30 metrów od pola punktowego, rzut karny. Mimo objęcia prowadzenia przez Biało-Czarnych, z każdą kolejną minutą w swój rytm wchodzili gospodarze. Dwa zdobyte przyłożenia spowodowały, że pierwsza połowa zkaończyła się prowadzeniem częstochowian 12:3.Po wznowieniu gry przewaga RCC była już zdecydowana. Kolejne przyłożenia zdobywali na zmianę zawodnicy młyna i ataku. W sumie Częstochowianie znaleźli drogę na pole punktowe gości aż 7 razy co dało im zwycięstwo w stosunku 45:3. Co ciekawe, ligową potyczkę oglądał z bliska także jeden z najpopularniejszych polskich siatkarzy, od lat związany z Częstochową - Piotr Gruszka.

Świetnie zaprezentowali się swej publiczności i wspierającemu ich działania znanemu reprezentantowi Polski - Piotrowi Gruszce zawodnicy RC Częstochowa. W Szarlejce pokonali Biało-Czarnych z Nowego Sącza aż 45-3, z nawiązką odrabiając straty z jesiennego pojedynku tych drużyn, przegranego 24-5.

/foto: Jaroslaw Respondek/

Rugby Club Częstochowa v Biało-Czarni Nowy Sącz 45-3 (12:3) /sędzia: Jarosław Malara/
Punkty dla Częstochowy: Krzypkowski 20 (2P, 5pd), Cechowicz 10 (2P), Gęsiarz 5 (P), Szkopiak 5 (P), Jakubczak 5 (P)
Punkty dla Biało-Czarnych: Gromala 3 (K)
/źródło: Mateusz Nowak/
---1 kwietnia 2010---
Toruńskie Szerszenie wystartowały w II lidze rugby
. W sobotę Torunianie w swoim absolutnym debiucie w ligowym rugby 15-osobowym rozegrali mecz w Gdańsku na stadionie tamtejszej Lechii. Ulegli gospodarzom, drużynie zaplecza aktualnego lidera ekstraligi 7-51 (0:35). Punkty dla Szerszeni zdobył grający trener Tomasz Klajnert. Szerszenie do rozegrania w grupie pomorskiej mają jeszcze mecze z Ogniwem II Sopot i Arką II Gdynia, a więc także zawodnikami legitymującymi się występami w zespołach ekstraligowych. Niestety, wszystkie mecze będą grali na wyjazdach, ponieważ w Toruniu nie posiadają boiska. Lechia II Gdańsk v Szerszenie Toruń 51-7 (35:0).

Toruńskie Szerszenie zadebiutowały w ligowych rozgrywkach na boisku gdańskiej Lechii (zdjęcie z lewej), a do ligowych starć przygotowywano się także w Nowym Sączu, gdzie rywalem miejscowych Biało-Czarnych byli zawodnicy NHRK (zdjęcie z prawej).

/foto: Tomasz Gołomb, Tomasz Kutyba/

W ostatnią niedzielę marca w Nowym Sączu został też rozegrany sparing pomiędzy miejscowymi a drużyną z Nowej Huty. Mecz był bardzo wyrównany, a wielu byłych zawodników Juvenii, którzy wrócili do gry w rugby pod okiem trenera Janusza Wilka prowadzącego aktualnie zajęcia w Nowej Hucie. Mecz podzielony na cztery kwarty po 20 minut każda rozstrzygnięty został w ostatniej akcji meczu, kiedy to zwycięskie przyłożenie dla gospodarzy zdobył Kamil Radzik. Końcowy wynik to 5-4 w przyłożeniach, a zawody prowadził Jarosław Malara.
---25 listopada 2009---
W listopadzie rozegrano ostatnie tegoroczne mecze w lidze regionalnej. Pojedynki w Szczecinie, Poznaniu i Nowym Sączu miały swoją historię... Piętnastoosobowe rugby wróciło do Szczecina po blisko 50 latach, a
zwycięstwa Posnanii II i Biało-Czarnych pozwoliły im zachować miano niepokonanych w rozgrywkach.
W Szczecinie, w Święto Niepodległości było trochę pochmurno i chłodno, typowy listopadowy dzień, który tylko wzmagał patetyczne nastroju zawodników. Pojedynek Szczecinian z Zielonogórzanami przyciągnął na stadion blisko 300 osób, które nie zeszły z trybun przed kończącym spotkanie gwizdkiem sędziego. Nie brakowała momentów, które zrywały publiczność z ławek na równe nogi, ani akcji oklaskiwanych przez zgromadzonych widzów. Spotkanie było zacięte, żadna ze stron nie odpuściła żadnej piłki walcząc zajadle o każdą okazję do zdobycia punktów. Ciężko było wskazać po której stronie leżała przewaga. Wilgotna murawa nie ułatwiała zadania zawodnikom, młyny dyktowane były wielokrotnie powtarzane, buty nie trzymały się należycie podłoża, a mokra piłka wielokrotnie okazywała się niełatwa do złapania. Kaskada po raz kolejny zaprezentowała dość siłową grę, zapominając o możliwościach ataku, było dużo siłowych rozwiązań, brakowało natomiast rozegrania ręką. Wynik remisowy utrzymał się do końca pierwszej połowy. Całe szczęście dla Szczecinian w drugiej połowie dość szybko udało się przełamać obronę przeciwnika. Na pole punktowe Hausta wdarł się Wojtek Tuchowski zdobywając pierwsze przyłożenie. Do pełni szczęścia zabrakło jednak podwyższenia. Mimo wszystko zdobyte 5 punktów odrobinę uspokoiło chaotyczną grę Kaskady. Zawodnicy uwierzyli w swoje siły, co w szczególności widać było w młynach dyktowanych, w których zaczynali oni dominować nad formacją Zielonej Góry. Mimo wzmożonych ataków przeciwnika dobrze funkcjonująca obrona nie pozwalała mu wedrzeć się na pole punktowe. Mimo kilku dobrych akcji formacji ataku i sporej dawki brutalnej siły widownia nie ujrzała tego dnia więcej przyłożeń. Spotkanie zakończyło się wynikiem 5:0 ustalonym na początku drugiej połowy. W drużynie Kaskady na wyróżnienie zasłużył Paweł Kuźniarski, który przez większą część spotkania perfekcyjnie bronił akcje przeciwnika i skutecznie oddalał niebezpieczeństwo z połowy Szczecinian oraz jego brat Przemek, który wprowadzał spokój do formacji młyna, kierując jego grą w obronie. Wszyscy zawodnicy Kaskady Szczecin zgodnie obiecali po zakończeniu spotkania, że już na wiosnę po raz kolejny będzie można ich zobaczyć w ligowym spotkaniu jeszcze silniejszych i lepiej przygotowanych. Najważniejsze, że został zrobiony kolejny krok w kierunku utworzenia w Szczecinie potężnej rugbowej rodziny, klubu na miarę przeszło 500-set tysięcznego miasta.
Ponieważ pogoda ciągle sprzyja, również w Poznaniu, w niedzielę 22 listopada, o 13:00 odbył się kolejny mecz w grupie zachodniej. Po ciekawym i momentami stojącym na przyzwoitym poziomie spotkaniu, liderujący w grupie gospodarze pokonali rywali zza miedzy 28-10 (14:5), prowadząc przez całe spotkanie.
W Nowym Sączu rugbyści Biało-Czarnych w spotkaniu z RC Częstochowa wygrali po raz trzeci w tym sezonie. W sobotę, 7 listopada przy idealnej pogodzie do grania w rugby miał miejsce bardzo zacięty pojedynek. Początkowe 20 minut toczyło sie na połowie gospodarzy, którzy jednak wyszli obronną ręka z opresji i stopniowo przejmowali inicjatywę. Niestety w końcówce spotkania poważnej kontuzji (złamanie nogi) doznał zawodnik gości Maciej Gnych, ale mamy nadzieję, że niebawem wróci na boisko.

Święto Niepodległości w Szczecinie (zdjęcie z lewej) i lider grupy małopolsko-śląskiej - Biało-Czarni Nowy Sącz.

/foto: Krzysztof Pietrusewicz & Jerzy Cebula/

Kaskada Szczecin v AZS Haust Zielona Góra 5-0 (0:0)
Posnania II Poznań v Dragonia Mosina 28-10 (14:5)
Punkty Posnanii II: Nowicki Patryk 11 (1P, 3pd), Kubaś Kamil 5 (1P), Makles Paweł 5 (1P), Krobski Michał 5 (1P), Trybus Daniel 2 (1pd)
Punkty dla Dragonii: Szypura Bartosz 10 (2P)
Żółte kartki: Kubaś Kamil (Posnania), Budnik Franciszek (Dragonia)
Czerwona kartka: Budnik Franciszek (Dragonia)
Biało-Czarni Nowy Sącz v RC Częstochowa 24-5 (7:0) /sędzia: Jarosław Malara/
Tabela (grupa zachodnia): 1.Posnania II Poznań 4 18 98:17; 2.Kaskada Szczecin 4 12 34:42; 3.AZS Haust Zielona Góra 4 7 31:42; 4.Dragonia Mosina 3 1 23:85.
Tabela (grupa małopolsko-śląska): 1.Biało-Czarni Nowy Sącz 3 13 +57; 2.RC Częstochowa 2 4 -12; 3.Juvenia II Krakow 2 1 -15; 4.Gorce Raba Niżna 1 0 -29
/źródło: www.kaskada.szczecin.pl, Tomasz Kapustka & Tomasz Kutyba/
---9 listopada 2009---
Na to wydarzenie Szczecinianie czekali prawie 50 lat! W najbliższą środę, 11 listopada o 12:30 przy ul. Chopina dojdzie do ligowego spotkania pomiędzy miejscową Kaskadą, a akademikami z Zielonej Góry.
Ostatni raz fani owalnej piłki mogli oglądać rugbistów w klasycznej odmianie rugby (piętnastoosobowej - red.) prawie 50 lat temu. 23 kwietnia 1961 roku w meczu o mistrzostwo I Ligi spotkały się ekipy Pioniera Szczecin i Czarnych Bytom. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem gości 9:38 (9:9). Po tym meczu rugby na długo zniknęło ze Szczecina.

Już tylko stare zdjęcia i najstarsi kibice rugby pamiętają pojedynki 15-osobowych drużyn w Szczecinie. Jednak po niemal 50 latach kolejne zastępy sympatyków będą miały okazję obejrzeć walczące o punkty o punkty w II lidze regionalnej drużyny miejscowej Kaskady i rugbystów z Zielonej Góry.

/foto: Jacek Jasiński/

Od reaktywacji tego sportu w 2002 roku rugby w Szczecinie można było oglądać sporadycznie. Nie można pominąć cyklicznej imprezy Szczecin Sevens w olimpijskiej, siedmioosobowej odmianie rugby, w której dotychczas mogliśmy oglądać Kaskadę, jednak zmagania "piętnastek" to prawdziwa sól tego sportu. Rugbiści Kaskady, którzy od tego sezonu rozpoczęli zmagania w II Lidze Rugby zmierzą się z zespołem AZS Haust Zielona Góra. Spotkania tych ekip zawsze elektryzują kibiców. Twarda walka i siłowa gra w wykonaniu obydwu ekip sprawiają, że w Święto Niepodległości warto będzie przyjść na stadion ZUT przy Chopina. "Ten mecz to dla nas coś o wiele bardziej ważnego niż tylko ligowa potyczka. Spotkanie ma swoją symbolikę. Dla nas, działaczy, zawodników to potwierdzenie tego, że nasza praca nie idzie na marne. Jeszcze nie tak dawno szukaliśmy miejsca do przeprowadzenia treningu i w kilka osób uganialiśmy się za jajem. Dziś gramy w klasyczną odmianę rugby i organizujemy mecz po 48 latach w Szczecinie. Ciężko wyrazić słowami jak bardzo jesteśmy dumni" - mówi wiceprezes Kaskady Jacek Jasiński.
---22 października 2009---
W niedzielę rozegrano też mecz trzeciej kolejki II Ligi w grupie zachodniej. W meczu na szczycie tej grupy spotkały się dwa zespoły, które nie odnotowały dotychczas porażki - Posnania II Poznań i Kaskada Szczecin. Całe spotkanie miało bardzo wyrównany przebieg. Szczecinianie przeciwstawili Posnani bardzo dobre warunki fizyczne i silną grę młyna. Gracze ze stolicy Wielkopolski kombinacyjne akcje ręką. W tym dniu bardziej efektywnym okazała się gra Poznaniaków, którzy wygrali to spotkanie 23:7, chociaż do 50 minuty utrzymywał się wynik 7:6 dla Kaskady! Na słowa uznania zasługują formacje młyna obydwu zespołów i mądre decyzje Wielkopolan, które bezpośrednio wpłynęły na wynik meczu. Posnania II Poznań v Kaskada Szczecin 23-7 (7:6) /punkty dla Kaskady: W. Tuchowski 5, P. Defee 2; punkty dla Posnanii: Helbda 8, Minkin 5, Makles 5, Vasseur 5/.
Tabela: 1.Posnania II Poznań 3 13 70:7; 2.Kaskada Szczecin 3 8 29:42; 3.AZS Haust Zielona Góra 3 6 31:37; 4.Dragonia Mosina 2 1 13:57.
/źródło: Jacek Jasiński/
---20 października 2009---
Rozegrano kolejne mecze w lidze regionalnej. W Trójmieście druga drużyna Ogniwa przegrała u siebie z Lechią II, a w Łodzi drugi zespół Budowlanych pewnie pokonał Frogs. Niestety też okazało się, że niektóre zespoły przeceniły swe możliwości i zmuszone są do wycofania się z rozgrywek (Sparta Jarocin). Ogniwo II Sopot v Lechia II Gdańsk 5-24 (0:5)
/sędzia: Jakub Szczepański; punkty dla Lechii: Marek Płonka 19, Patryk Narwojsz 5, dla Ogniwa: Łopuski 5/; Budowlani II Łódź v Frogs Warszawa 44-24 (17:12) /sędzia: Marcin Ociepa; punkty dla Łodzi: Szczukocki Bartłomiej - 15 /3x5/, Kozakiewicz Tomasz - 12 /2x5, 1x2/, Stępień Szczepan - 5, Fortuna Mariusz - 5, Sobczak Konrad - 5, Czubiński Mateusz - 2; punkty dla Frogs: Christophe Guimgberteau - 9 /1x5, 2x2/, Michael Benjamin - 5, Paul Mc Donnel - 5, Fergal Buttimer - 5/.
---13 października 2009---
Po niezwykle zaciętym spotkaniu Rugby Club Częstochowa, odniósł historyczne, pierwsze zwycięstwo w lidze "15", pokonując Juvenię II Kraków 7:0. Decydujące przyłożenie zdobył w II połowie meczu Michał Krzypkowski, a podwyższył Daniel Królak. W pierwszej połowie przeważali goście. Udało im nawet wedrzeć się z piłką na pole punktowe, ale ofiarna obrona Częstochowian uchroniła ich od straty punktów. W drugiej odsłonie meczu role odwróciły się. Szczególnie widoczna była przewaga gospodarzy w młynie i aucie, która pozwoliła prowadzić grę w tym okresie meczu głównie na połowie przeciwnika. Efektem tego było wspomniane, jedyne w tym meczu przyłożenie, które pozwoliło Częstochowianom odnieść długo oczekiwane zwycięstwo. Rugby Club Częstochowa v Juvenia II Kraków 7-0 (0:0).

Po zaciętym pojedynku z pierwszego ligowego zwycięstwa w odmianie 15-osobowej cieszyli się zawodnicy Rugby Club Częstochowa. W meczu II ligi regionalnej zawodnicy z Częstochowy pokonali drugi zespół krakowskiej Juvenii 7-0.

/foto: Mateusz Nowak/

Na Mazowszu w także bardzo wyrównanym meczu druga drużyna Orkana okazała się minimalnie lepsza od drugiej piętnastki warszawskiego AZS AWF. Orkan II Sochaczew v AZS AWF II Warszawa 15-13 (3:6) /sędzia Kacper Michałkiewicz; punkty dla Orkana II: Kamil Wydrzyński 5 (P), Adam Kozłowski 5 (P), Konrad Pietrzyk 5 (1pd, 1K); punkty dla AZS AWF II: Nowakowski 8 (1pd, 2K), Krajewski 5 (P)/.
---29 września 2009---
Po grupach zachodniej i mazowieckiej do rywalizacji przystąpiły drużyny w grupie pomorskiej. W pierwszym turnieju w Sopocie uzyskano następujące rezultaty: Ogniwo II v Lechia II 0-12, Ogniwo II v Arka II 5-12, Lechia II v Arka II 7-0. Pierwszy mecz w tym sezonie rozegrały też dwa kolejne zespoły z Mazowsza. Frogsi pokonali drugą drużynę ze stołecznej AWF. AZS II Warszawa v Frogs Warszawa 19-40 (12:21) /sędzia: Wieslaw Piotrowicz; punkty dla Frogs: Guimberteau 15 (1P, 5pd), Buttimer 10 (2P), O'Donnell 5 (P), Puczyniec 5 (P), Weeks-Johnson 5 (P); punkty dla AZS II: Krajewski 5 (P), Chojnacki 5 (P), Domaszczyński 5 (P), Nowakowski 4 (2pd)/. Do rywalizacji przystąpiły też drużyny z południa. W otwierającym rywalizację w grupie małopolsko-śląskiej pojedynku Juvenia II Kraków po zaciętym pojedynku przegrała z Biało-Czarnymi Nowy Sącz. Juvenia II Kraków v Biało-Czarni Nowy Sącz 12-19 (5:12) /sędzia: Jarosław Malara,
punkty dla Biało-Czarnych: Damian Zając 12, Goliński Tomasz 7; dla Juvenii II: Martin Brice 5 (P), Szymon Szczepański 5 (P), Grzegorz Szczęsniak 2 (pd)/. W niedzielę, 4 października kolejny mecz tej grupy RK Częstochowa - Juvenia II Kraków.

---24 września 2009---
Zgodnie z zapowiedziami rozegrano już pierwsze mecze w regionalnej II lidze. Jako pierwsi rozpoczęli zawodnicy grupy zachodniej, w której 13 września rozegrano pierwszy turniej. Najlepiej zaprezentowały się w nim zespoły Posnanii II i Kaskady Szczecin wygrywając po dwa mecze. Wyniki:
Posnania II - Dragonia 17:0 (12:0)
/Punkty: Posnania: Balcerski Bartosz 5, Hebda Michał 5, Adamski Mateusz 5, Trybus Daniel 2/; Kaskada - AZS RCZG 7:6 (7:0) /wykluczenie czasowe: Tomasz Kabza, punkty: Kaskada: Piotr Sipowicz 7, AZS RCZG: Dominik Jędrzejak 6/; AZS RCZG - Posnania II 0:30 (0:15) /Punkty: Posnania: Ziółkowski Kamil 5, Trybus Daniel 8, Adamski Mateusz 7, Kucharski Jakub 10/; Dragonia - Kaskada 13:15 (0:12) /Punkty: Dragonia: Zdrenka Daniel 8, Szypura Bartosz 5, Kaskada: Piotr Sipowicz 5, P. Defee 10/.
Wystartowała też grupa mazowiecka. W sobotę w Łodzi druga drużyna Budowlanych rozgromiła rezerwy Orkana, a w najbliższą sobotę zagrają ze sobą stołeczne zespoły AZS AWF II i Frogs & Co. Budowlani II Łódź - Orkan II Sochaczew 83-7 (21:7) /punkty dla Budowlanych: Rydzyński Łukasz 22 /2x5 + 6x2/, Kozakiewicz Tomasz 14 /2x5 + 2x2/, Stolarz Sebastian 10 /2x5/, O'Conor Paul 7 /5+2/, Lisiecki Adam, Milczarek Daniel, Kościelski Bartosz, Kubicki Przemysław, Kotasa Paweł, Sobczak Konrad po 5; dla Orkana: Szwarc Sebastian 5, Pietrzyk Konrad 2/.
W grupie pomorskiej inauguracyjne spotkanie przewidziane jest w pierwszy weekend października, a ciągle nie potwierdzili swych występów zawodnicy toruńskich Szerszeni. Kalendarz: 03.10. Arka II - Lechia II, 07.10. Ogniwo II - Arka II, 17.10 Ogniwo II - Lechia II, 27.10. turniej tych zespołów na stadionie Ogniwa.
Wreszcie na południu liga regionalna stratuje w najbliższy weekend. Terminarz grupy małopolsko-śląskiej wygląda następująco:
26/27.09. Koliber Sosnowiec - Czarni w Bytomiu, Kanclerz Ruda Śląska - RK Częstochowa, Juvenia II Kraków - Biało-Czarni Nowy Sącz; 10/11.10. Biało-Czarni - Koliber, RK Częstochowa - Juvenia II, Czarni - Kanclerz; 17/18.10. - Koliber - RK Częstochowa, Biało-Czarni - Czarni, Kanclerz - Juvenia II; 24/25.10. Kanclerz - Koliber, RK Częstochowa - Biało-Czarni, Juvenia II - Czarni; 7/8/11. Juvenia II - Koliber, Czarni - RK Częstochowa, Biało-Czarni - Kanclerz.
---9 września 2009---
Już w najbliższy weekend pierwsze spotkania rozegrają zespoły grupy zachodniej. W niedzielę na boisku dolnym "Posnanii" Poznań w godz. 12.00-16.00 odbędzie się I turniej II ligi regionalnej. Plan turnieju przewiduje:
godz.11.00 - konferencja techniczna - sprawdzenie dokumentów i badań lekarskich, przyjęcie wpłat wpisowych za turniej; od godz. 12.00 gry: Posnania II - Dragonia (2 x 20 min) - godz.12.00, Kaskada - AZS RCZG (2 x 20 min) - godz.12.50, AZS RCZG - Posnania II (2 x 20 min) - godz.13.50, Dragonia - Kaskada (2 x 20 min) - godz.14.40; zakończenie turnieju - ok. godz.15.30 - 16.00.
Terminarz gier przedstawiła też grupa mazowiecka. Tu pierwsze spotkania zostaną rozegrane w następny weekend - 19/20 września. Szczegóły wyglądają następująco: 19/20.09.09 - Orkan II - Włókniarz, Frogs - Budowlani II; 26/27.09.09 - AZS II - Frogs, Budowlani II - Orkan II; 3/4.10.09. - Orkan II - Frogs, AZS II - Włókniarz; 17/18.10.09 - Włókniarz - Budowlani II, Orkan II - AZS II; 7/8.11.09 - AZS II - Budowlani II, Włókniarz - Frogs.
Przypominam też, że za sprawny przebieg rogrywek i oczywiście przygotowanie terminarzy w poszczególnych grupach odpowiedzialni są: Leszek Samel (grupa małopolsko-śląska), Bogdan Pietrak (grupa mazowiecka), Jan Kulig (grupa pomorska) i Tomasz Kapustka (grupa zachodnia).
---12 sierpnia 2009---
Na podstawie dotychczasowych zgłoszeń Komisja Gier i Dyscypliny dokonała podziału na grupy w tegorocznych rozgrywkach regionalnej II ligi. W czterech grupach zagrają:
grupa małopolsko-śląska: RK Częstochowa, Czarni w Bytomiu, Biało-Czarni Nowy Sącz, Kanclerz Ruda Śląska, Juvenia II Kraków, Gorce Raba Niżna;
grupa mazowiecka: Frogs & Co Warszawa, Orkan II Sochaczew, AZS AWF II Warszawa, Budowlani II Łódź, KS Włókniarz Zgierz;
grupa pomorska: Arka II Gdynia, Lechia II Gdańsk, Ogniwo II Sopot, Szerszenie Toruń;
grupa zachodnia: Dragonia Mosina, Kaskada Szczecin, Haust Zielona Góra, Posnania II Poznań, Sparta Jarocin, Alfa Bydgoszcz, AZS RC Zielona Góra.
Odpowiedzialnymi za przebieg rozgrywek w poszczególnych grupach będą odpowiednio: Leszek Samel, Bogdan Pietrak, Jan Kulig i Tomasz Kapustka. Postanowionio też, że jeszcze do 25 sierpnia br. możliwe będą dodatkowe zgłoszenia zespołów, a najpóźniej do 31 sierpnia osoby odpowiedzialne zobligowane są do przedstawienia w Związku jesiennych terminarzy rozgrywek w poszczególnych grupach.
---28 lipca 2009---

Zgodnie z decyzją o trzech poziomach krajowych rozgrywek ligowych, które będą miały miejsce w sezonie 2009/2010 jesienią walkę o tytuł Mistrza Polski rozpocznie osiem drużyn Ekstraligi, o awans do elity walczyć będzie kolejnych sześć zespołów I ligi, a pozostałe drużyny zagrają na poziomie II ligi podzielonej na regiony. Pisemne zgłoszenia do tych rozgrywek przyjmowane są w biurze Związku do dnia 12 sierpnia br. (środa), kiedy to Komisja Gier i Dyscypliny dokona ostatecznego podziału na grupy i wyznaczy osoby odpowiedzialne za ich prowadzenie w poszczególnych regionach.

LIGI REGIONALNE (10-, 12-, 15-osobowe)
---5 czerwca 2009---
Alfa Bydgoszcz najlepsza w województwie kujawsko-pomorskim! 31 maja na długo zapadnie w pamięć lokalnej społeczności Fordonu. Chociaż pogoda nie dopisała w stu procentach, fani sportu licznie przybyli na stadion przy ul. Sielskiej na Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego w rugby. Właśnie w ten dzień od godziny 14.00 mieszkańcy mieli możliwość poznania nowej większej odmiany rugby. Rugby 12 to mniejsza odmiana rugby piętnastoosobowych. Jednak zasady rozgrywania spotkania są identyczne jak w najbardziej znanych w Polsce piętnastkach. Fanów tego sportu zainteresuje fakt, że do tej pory Bydgoszczanie mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności przed szerszą gronem widzów tylko w odmianie siedmioosobowej podczas organizowania turniejów eliminacyjnych Ekstraligi Rugby 7 w pobliskich Strzelcach Dolnych. Impreza oprócz rozgrywek czysto sportowych miała na celu pokazanie jak widowiskowe i pasjonujące mogą być rozgrywki rugby. W naszym odczuciu "Majówka z rugby", bo tak zwykliśmy mówić o piknikach, jakie organizujemy na naszym terenie to przede wszystkim wielki sukces organizacyjny, który został przypieczętowany sukcesem sportowym. Poza meczami turniejowymi z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka na kibiców czekało wiele interesujących atrakcji z pokazem sztucznych ogni przygotowanych przez Towarzystwo Miłośników Zabytków "BUNKIER", konkursami i gadżetami dla najmłodszych. Mecze turniejowe nie były jedynymi, które bydgoska publiczność miała okazję podziwiać. Na tą świetną zabawę największy wpływ mogła mieć obecność znanych i ważnych osobistości tj. Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Rafała Bruskiego i Prezydenta Miasta Bydgoszczy Konstantego Dombrowicza oraz vipów, którzy odważyli się stanąć do rywalizacji przeciwko aktualnym mistrzom. W składzie vipów wystąpili: Sebastian Chmara - polski lekkoatleta, wieloboista, halowy mistrz świata; Artur Kohutek - polski lekkoatleta, płotkarz, rekordzista Polski na dystansie 110 m przez płotki, brązowy medalista Mistrzostw Europy w biegu na 110 m przez płotki; Janusz Dzięcioł - zwycięzca pierwszej edycji Big Brothera, polityk, poseł na Sejm RP; Rafał Bruski - wojewoda Kujawsko-Pomorskiego; Andrzej Urbaniak - piąty zawodnik świata w ultramaratonie, maratończyk, wielokrotny mistrz Polski; Artur "Aorta" Cerazy - prezenter radia Gra; Radosław Fonferek - prezenter radia Gra; Maciej Zegarski - asystent ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i senatora Zbigniewa Pawłowicza, radny Bydgoszczy, zawodnik Alfy Bydgoszcz; Leszek Komoń - wielokrotny reprezentant Polski rugby 7, prezes, trener i zawodnik Alfy Bydgoszcz; Krzysztof Krause - wielokrotny reprezentant Polskirugby 7, trener i zawodnik Unislavi Unisław. Mecz Dream Team Alfa Bydgoszcz przeciwko drużynie Vipów zakończył się remisem, ku wielkiej uciesze tych ostatnich. Mecz przebiegał w atmosferze zdrowej sportowej rywalizacji z elementami śmiechu i wielu ciekawych rozwiązań taktycznych, zwłaszcza ze strony starających się zrobić "cokolwiek" vipów by przyłożyć piłkę na polu punktowym Alfy. Wyniki turnieju głównego:
Alfa Bydgoszcz - Unislavia Unisław 27:7 (12:7) /Punkty Alfa Bydgoszcz: Matiaszek 20 (4P), Pisarek 5 (1P), Pawłowski 2 (1pd); Unislavia Unisław: Górski 5 (1P), Pieńczewski 2 (1pd)/
Unislavia Unisław - Szerszenie Toruń 12:10 (0:5) /Punkty Unislavia Unisław: Troszczyński 5 (1P), Krause Szymon 5 (1P), Pieńczewski 2 (1pd); Szerszenie Toruń: Klajnert 5 (1P), Jakubczak 5 (1P)/
Alfa Bydgoszcz - Szerszenie Toruń 24:7 (17:0) /Punkty Afla Bydgoszcz: Matiaszek 5 (1P), Pisarek 5 (1P), Betyna 5 (1P), Wojciechowski 5 (1P), Pawłowski 2 (1pd), Dymel 2 (1pd); Szerszenie Toruń: Klajnert 5 (1P), Jankowski 2 (1pd)/
Tabela końcowa turnieju: 1.Alfa Bydgoszcz 2 10 2 51:14 +37; 2.Unislavia Unisław 2 4 0 19:37 -18; 3.Szerszenie Toruń 2 1 1 17:36 -19
W składzie Alfy Bydgoszcz wystąpili: - w formacji młyna: Maciej Zegarski, Kamil Dąbrowski, Łukasz Wojciechowski, Marcin Pawłowski, Tomasz Dymel, Aleksander Kawałek, Marcin Stafiej, Szymon Bryzgalski, Piotr Bubolz, Rafał Lewandowski, Wojciech Betyna, Mateusz Głowacki; - w formacji ataku: Leszek Komoń, Piotr Matiaszek, Robert Chodenionek, Tomasz Pisarek, Łukasz Jóźwiak, Mateusz Jafra, Łukasz Gąsiorowski, Fabian Patalon, Sebastian Zieliński, Dawid Wełnicki.
/źródło: Kamil Dąbrowski/
---27 maja 2009---
W niedzielę liga regionalna wraca na Kujawy i Pomorze. Turniej o mistrzostwo województwa Kujawsko-Pomorskiego w rozgrywkach Regionalnej Ligi Rugby to kolejna edycja corocznie organizowanych przez bydgoską drużynę rugby imprez z cyklu "Majówka z Rugby". Mistrz województwa zostanie wyłoniony ze stawki trzech zespołów Unislavi Unisław, Szerszeni Toruń i gospodarzy turnieju Alfy Bydgoszcz. Jest to kontynuacja i reaktywacja rozgrywek, jakie zostały zainicjowane kilka lat temu. Wtedy w bezpośrednich spotkaniach najlepsza okazała się drużyna z Bydgoszczy. Jak będzie w tym roku ? Przekonamy się już niedługo. Impreza odbędzie się 31 maja br. o godzinie 14.00 na obiektach sportowych przy ul. Sielskiej 34.

Wyjątkową obsadę będzie miała tegoroczna "Majówka z Rugby" w Bydgoszczy. Swoją obecność zapowiedziało wiele gwiazd sportu i polityki, a dodatkowo organizatorzy przygotowali wiele dodatkowych atrakcji dla mieszkańców miasta i okolic, którzy zdecydują się odwiedzić w niedzielę stadion przy Sielskiej. Zapraszamy!

Ten rok jest jednak rokiem wyjątkowym. Po znanym już w Bydgoszczy rugby siedmioosobowym (w wykonaniu Alfy) teraz kibice będą mieli okazję poznania rywalizacji z udziałem większej liczby zawodników. Rugby 12 to "mniejsza" odmiana rugby piętnastoosobowych. Jednak zasady rozgrywania spotkania są identyczne jak w najbardziej znanych w Polsce piętnastkach. Będzie to niewątpliwie pasjonujące widowisko i ciekawe doświadczenie zarówno dla samych zawodników, jak i zgromadzonej, miejmy nadzieję licznie, publiczności. Impreza oprócz rozgrywek rugby będzie połączona z wieloma ciekawymi atrakcjami tj. - meczu "Vipów", w którym wystąpią: Agnieszka Rylik - mistrzyni świata w kick-boxingu, mistrzyni świata w boksie, reporterka Dzień Dobry TVN;Iwona Guzowska - wielokrotna Mistrzyni Świata i Europy w kick-boxingu i boksie, poseł na Sejm RP; Sebastian Chmara - polski lekkoatleta, wieloboista, halowy mistrz świata; Artur Kohutek - polski lekkoatleta, płotkarz, rekordzista Polski na dystansie 110 m. przez płotki, brązowy medalista Mistrzostw Europy w biegu na 110 m. przez płotki; Roman Kosecki - polski piłkarz, występujący na pozycji napastnika oraz ofensywnego pomocnika, kapitan reprezentacji narodowej, poseł na Sejm RP; Janusz Dzięcioł - zwycięzca pierwszej edycji Big Brothera, polityk, poseł na Sejm RP; Rafał Bruski - wojewoda Kujawsko-Pomorskiego; Andrzej Urbaniak - piąty zawodnik świata w ultramaratonie, maratończyk, wielokrotny mistrz Polski; Artur "Aorta" Cerazy - prezenter radia Gra; Radosław Fonferek - prezenter radia Gra; Maciej Zegarski - asystent ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i senatora Zbigniewa Pawłowicza, radny Bydgoszczy, zawodnik Alfy Bydgoszcz; Leszek Komoń - wielokrotny reprezentant Polski rugby 7, prezes, trener i zawodnik Alfy Bydgoszcz; Krzysztof Krause - wielokrotny reprezentant Polski rugby 7, trener i zawodnik Unislavi Unisław. Oprócz meczów rugby na kibiców, szczególnie najmłodszych, z okazji Dnia Dziecka czeka wiele interesujących atrakcji: - przeloty balonem, - pokazy sztucznych ogni, - parada motocyklistów, - pokazy umiejętności strażackich, - pokazy karate, - wystawa starych pojazdów, - zamek dmuchany dla dzieci, - konkursy i gadżety dla najmłodszych z okazji Dnia Dziecka, - prowadzenie imprezy przez profesjonalnego animatora czasu wolnego, - grill i napoje chłodzące, - świetna zabawa. Patronat nad imprezą objął wojewoda Kujawsko-Pomorskiego Rafał Bruski oraz prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz. Patronat medialny nad imprezą objęła Gazeta Pomorska i Radio Gra. Materiał z imprezy realizowany będzie również przez TVP3, Express Bydgoski oraz informacyjne serwisy internetowe. Turniej Rugby poprzez aukcje charytatywną jest również okazją zdobycia funduszy na leczenie Mateusza Wołka.Uśmiechnięty, wysportowany, energiczny - taki był przed wypadkiem Mateusz Wołek z Bliżyc (powiat myszkowski). W czerwcu 2003 roku 16-letni wówczas gimnazjalista razem ze szkolnymi kolegami i nauczycielami uczestniczył w spływie Dunajcem. Łódź, którą kierował pijany flisak, przewróciła się i wszyscy wpadli do rzeki. Mateusz zbyt długo przebywał pod wodą. Doszło do długotrwałego niedotlenienia mózgu. Od tego czasu wymaga żmudnej rehabilitacji, która jest konieczna, ale kosztowna.
/źródło: Kamil Dąbrowski - wiceprezes UKS "ALFA" Bydgoszcz/
---5 maja 2009---
W piątek na obiekcie RK Sparta Jarocin odbył się już IV Turniej Wielkopolskiej Regionalnej Ligi Rugby, w którym odnotowano następujące rezultaty: Sparta Jarocin - Tytan Gniezno 17:0 (7:0), Dragonia Mosina - Haust Zielona Góra 0:5 (0:0), Sparta Jarocin - Dragonia Mosina 0:5 (0:0), Tytan Gniezno - Haust Zielona Góra 10:5 (3:0), Dragonia Mosina - Tytan Gniezno 26:0 (14:0), Sparta Jarocin - Haust Zielona Góra 5:26 (0:19).
Ostateczna kolejność: 1.Haust Zielona Góra 10 punktów 36:15; 2.Dragonia Mosina 10 31:5; 3.Sparta Jarocin 9 22:31; 4.Tytan Gniezno 4 10:48. /o zwycięstwie w turnieju zadecydował wynik bezpośredniego meczu, w którym Haust pokonał Dragonię/.
Mecze rozgrywane były w czasie 2x12 min. Zawody sędziowali Daniel Trybus i Hubert Bedyński.
---6 kwietnia 2009---
Po zimowej przerwie do rywalizacji powróciły zespoły lig regionalnych. W Śląsko-Małopolskiej Lidze Rugby wygrane odnotowaly zespoły RK Czarni w Bytomiu i druga drużyna krakowskiej Juvenii, a na Mazowszu ze zwycięstwa cieszyli się rugbyści Frogs & Co Warszawa.
RK Czarni w Bytomiu v RK Kanclerz Ruda Śląska 35-5 (25-0)
Punkty dla Czarnych: Krzysztof Płusa 10, Paweł Gadziński 10, Patryk Maniecki 5, Jens Roy 5, Rafał Kubicki 5
Punkty dla Kanclerza: Rafał Kopka 5
RK Częstochowa v Juvenia II Kraków 5-22 (5-0)
Punkty dla Juvenii: Marcin Siemaszko 7, Jakub Motak 5, Kajetan Cyganik 5, Artur Stawiarski 5
Punkty dla Częstochowy: Błażej Banaszczyk 5
Frogs & Co Warszawa - AZS AWF II Warszawa 39-19 (12:12)
Punkty dla Frogs: Fergak Buttimer 15 (3P), Steven Weeks-Johnson 10 (2P), Jarosław Nowicki 5 (P), Wojciech Szonecki 5 (P), Marian Moszoro 4 (2pd)
Punkty dla AZS AWF: Łukasz Chyliński 5 (P), Mateusz Kocoń 5 (P), Jarosław Zagozda 5 (P), Paweł Krajewski 4 (2pd)
Sytuacja w tabeli na Mazowszu wygląda następująco:
1.Frogs Warszawa 2 10 93-24; 2.Orkan II Sochaczew 1 5 50-0; 3.Skra II Warszawa 1 4 27-0; 4.AZS AWF II Warszawa 4 0 24-170.
W rozegranym przed tygodniem III Turnieju Wielkopolskiej Ligi Regionalnej najlepsza była II drużyna Posnanii, a padły tam następujące wyniki: Posnania II Poznań - Sparta Jarocin 15:5 (5:5); Tytan Gniezno - Dragonia Mosina 0:10 (0:0); AZS Haust Zielona Góra - Posnania II Poznań 0:10 (0:5); Tytan Gniezno - Kaskada Szczecin 7:5 (5:0); Sparta Jarocin - AZS Haust Zielona Góra 0:12 (0:0); Dragonia Mosina- Posnania II Poznań 5:5 (0:0); Kaskada Szczecin - Sparta Jarocin 10:5 (5:0); AZS Haust Zielona Góra - Tytan Gniezno 22:0 (7:0); Dragonia Mosina - Kaskada Szczecin 5:5 (5:0).
Tabela III turnieju: 1.Posnania II Poznań 3 10 0 30-10; 2.AZS Haust Zielona Góra 3 9 1 34-10; 3.Dragonia Mosina 3 8 0 25-10; 4.Kaskada Szczecin 3 7 1 22-17; 5.Tytan Gniezno 3 4 0 7-37; 6.Sparta Jarocin 3 1 1 10-37.
Wszystkie mecze rozgrywane były w czasie 2 x 12 min (bez doliczeń).
---18 listopada 2008---
Wielkopolski Okręgowy Związek Rugby i K.S. Posnania informują uprzejmie, że w dniu 16 listopada, odbył się w Poznaniu kolejny turniej ligi regionalnej, w którym odnotowano następujące rezultaty: Haust Zielona Góra-Dragonia Mosina 0:12 (0:7), Posnania II Poznań-Sparta Jarocin 12:0 (7:0), Tytan Gniezno-Dragonia Mosina 0:8 (0:3), Posnania II Poznań-Haust Zielona Góra 17:0 (5:0), Sparta Jarocin-Tytan Gniezno 7:15 (0:0), Dragonia Mosina-Posnania II Poznań 5:0 (0:0), Haust Zielona Góra-Sparta Jarocin 10:12 (5:7), Posnania II Poznań-Tytan Gniezno 5:0 (0:0), Dragonia Mosina-Sparta Jarocin 10:7 (5:0), Tytan Gniezno-Haust Zielona Góra 19:0 (12:0).
Klasyfikacja II turnieju Wielkopolskiej Ligi Regionalnej: 1.Dragonia Mosina 4 16 35:7; 2.Posnania II Poznań 4 13 34:5; 3.Tytan Gniezno 4 9 34:20; 4.Sparta Jarocin 4 5 26:47; 5.Haust Zielona Góra 4 1 10:60.
Klasyfikacja po dwóch turniejach eliminacyjnych: 1.Tytan Gniezno 7 23 79:31; 2.Posnania Poznań 7 22 74:43; 3.Dragonia Mosina 4 16 35:7; 4.Sparta Jarocin 7 8 45:81; 5.Haust Zielona Góra 7 4 46:117.
---12 listopada 2008---
W niedzielę rozegrano kolejne spotkania na południu Polski. W Śląsko-Małopolskiej Lidze Rugby w Sosnowcu zagrały ze sobą drużyny z Bytomia, Krakowa, Rudy Śląskiej i gospodarzy. Wyniki: RK Czarni w Bytomiu - Salvator Juvenia II Kraków 7:34 (7:12) - punkty dla Czarnych: Płusa K. 5, Cichocki Z. 2, punkty dla Juvenii - Sajdak K. 9, Siemiaszko, Głowacki J., Ingarden M., Szczepański Sz., Stopyra M. po 5; Koliber Sosnowiec - RK Opel Kanclerz Ruda Śląska 46:7 (15:7) - punkty dla Kolibra: Miernik D. 25, Sikorski 6, Orkisz D., Nagi I., Kula B. po 5; punkty dla Rudy Śląskiej: Pałus D. 5, Magner M. 2.
---8 listopada 2008---
Powrót do rywalizacji na Mazowszu przyniósł wyjazdowe zwycięstwo drużynie Orkana, która pokonała w Warszawie rezerwy AZS.
AZS II Warszawa - Orkan II Sochaczew 0-50 /0:19/ punkty T. Gasik 20 (2P,5pd), S. Szwarc 10 (2P), S. Katral 10 (2P), P. Kamiński 5 (P), M. Stencel 5 (P)/

---27 października 2008---
Weekend przyniósł kolejne konfrontacje w różnych regionach Polski. Drugi mecz wygrały rezerwy lidera I ligi, udany debiut zaliczył Koliber Sosnowiec, a pierwsze punkty zdobył zespół z Częstochowy. W warszawskich derby drugich zespołów Skra pokonała AZS. Wyniki:
Śląsko-Małopolska Liga Rugby: Juvenia II Kraków v RK Opel Kanclerz Ruda Śląska 29:7 /20:0/ punkty dla Juvenii: Liebest 10, Kęsek, Cyganik, Zuzela po 5, Sajdak 4, punkty dla RK Ruda Śląska: M.Michalak 7; Koliber Sosnowiec - RC Częstochowa 20:5 /5:0/ punkty dla Kolibra: D. Miernik 10, M.Zdybał, P.Górzyński po 5, punkty dla RCC: M. Markowski 5.
Warszawsko-Mazowiecka Liga Rugby: AZS II Warszawa - Skra II Warszawa 0:27 punkty dla Skry: W. Kucharek 12, M. Ruminiak, A. Bremer, S. Żebrowski po 5.

---20 października 2008---
W kolejnych regionach Polski rozpoczęto rywalizację zespołów, które niebawem chciałaby włączyć się do regularnych rozgrywek ogólnopolskich, lub chcą spróbować swych sił w odmianie szerszej niż siedmioosobowa. W Śląsko-Małopolskiej Lidze Rugby w Krakowie drugi zespół Juvenii pokonał RK Częstochowa, a turniej organizowany przez Wielkopolski Okręgowy Związek Rugby i K.S. Posnania zakończył się wygraną Tytana Gniezno. W niedzielę rozegrano także kolejny mecz w kujawsko-pomorskiem, w którym wysokie zwycięstwo odniosła Unislavia.
Juvenia II Kraków - RK Częstochowa 32:0 /punkty dla Juvenii II: Siemiaszko Marcin 15, Liebest Krzysztof 5, Cyganik Kajetan 5, Krzeszowiec Paweł 2/.

Wyniki z Poznania: Haust Zielona Góra - Tytan Gniezno 3:21 (3:7) /sędziował: H. Bedyński/, Posnania II Poznań - Sparta Jarocin 10:5 (3:0) /sędziował: J. Szczepański/, Sparta Jarocin - Haust Zielona Góra 14:14 (14:7) /sędziował: J. Buchało/, Tytan Gniezno - Posnania II Poznań 14:8 (7:3) /sędziował: H. Bedyński/, Posnania II Poznań - Haust Zielona Góra 22:19 (10:12) /sędziował: J. Szczepański/, Tytan Gniezno - Sparta Jarocin 10:0 (10:00) /sędziował: J. Szczepański/. Tabela: 1.Tytan Gniezno 14 punktów 45:11; 2.Posnania II 9 40:38; 3.Sparta Jarocin 3 19:34; 4.Haust Zielona Góra 3 36:57. Wszystkie mecze rozgrywane były w czasie 2 x 12 min (plus doliczenia). Organizatorem z ramienia WOZR i sędzią głównym turnieju był Tomasz Kapustka, opiekę lekarską sprawowała Wielkopolska Przychodnia Sportowo-Lekarska, w osobie dr Krzysztofa Jedlikowskiego (ZUS 5892858). Zawody przebiegały we wzorowej, sportowej atmosferze. Kolejny turniej wstępnie zaplanowano jeszcze w tym roku na boisku Dragonii Mosinia.

Historyczne, pierwsze pojedynki ligi regionalnej w Poznaniu. Pierwszy turniej raczej niespodziewanie wygrali rugbyści Tytana Gniezno pokonując rywali z Poznania, Jarocina i Zielonej Góry.

/foto: Paweł Borowski/

Unislavia Unisław v AZS WSG Bydgoszcz 66:0 /pnkty dla Unislavii: Pieńczewski Paweł - 26, Krause Szymon - 25, Imaszewski Patryk - 10, Krause Krzysztof - 5/
---14 października 2008---
Już w najbliższy weekend planowany jest start kolejnej, trzeciej grupy rozgrywek regionanych. Wielkopolski Okręgowy Związek Rugby będzie odpoiwedzialny za prowadzenie rozgrywek z udziałem drugiej drużyny Posnanii, Sparty Jarocin i Hausta Zielona Góra. Na początek dojdzie do rywalizacji w Poznaniu, a jesienny kalendarz wygląda następująco: 18/19.10. Posnania II - Sparta Jarocin, 25/26.10. Sparta Jarocin - Haust Zielona Góra, 8/9.11. Haust Zielona Góra - Posnania II i runda rewanżowa: 11.11. Sparta Jarocin - Posnania II, 15/16.11. Haust Zielona Góra - Sparta Jarocin, 22/23.11. Posnania II - Haust Zielona Góra.
---6 października 2008---
Już druga grupa rozpoczęła rywalizację w regionach. Po Mazowszu pierwsze spotkanie odbyło się też w lidze kujawsko-pomorskiej. Unislavia nie sprostała na własnym boisku bydgoskiej Alfie przegrywając 22-38.
Unislavia Unisław - Alfa Bydgoszcz 22-38 (8:10) /sędzia: Hubert Bedyński/
Punkty dla Alfy: Komoń 13 (1P,4pd), Matiaszek 10 (2P), Jóźwiak 10 (2P), Pawłowski 5 (1P)
Punkty dla UnislaviI: Pieńczewski 7 (2pd,1K), Piekielniak 5 (1P), Imaszewski 5(1P), Krauze 5 (1P)
.
---23 września 2008---
Nowa inicjatywa Zarządu Polskiego Związku Rugby zgłoszona przez Bogdana Pietraka - Regionalna Liga Rugby przybiera coraz realniejsze kształty. Choć ciągle dopracowywane są szczegóły terminarzy w kilku regionach Polski są też takie, które już ogłosiły daty rozgrywek. Jako pierwszy zrobił to Krzysztof Krause, a Kujawsko-Pomorska Liga Rugby rusza za niespełna dwa tygodnie. Oto terminy jesiennych gier: 05.10.2008 - RK Toruń v ALFA Bydgoszcz, 19.10.2008 - AZS WSG Bydgoszcz v RK Toruń, 26.10.2008 - ALFA Bydgoszcz v AZS WSG Bydgoszcz. Jeszcze wcześniej, bo już w najbliższy weekend planowany jest start tych rozgrywek na Mazowszu, a chęć udziału w nich zgłosiło aż siedem zespołów! Zagrają: 1. AZS AWF II Warszawa, 2. AZS Collegium Civitas Warszawa, 3. Frogs & Co Warszawa, 4. Orkan II Sochaczew, 5. Pogoń II Siedlce, 6. Skra II Warszawa, 7. Warszawskie Towarzystwo Rugby Warszawa (WTR Warszawa). Terminarz Mazowieckiej Ligi Okręgowej Rugby - jesień 2008: 27/28.09. - I kolejka: Frogs & Co Warszawa - AZS AWF II Warszawa, Orkan II Sochaczew - WTR Warszawa, Pogoń II Siedlce - Skra II Warszawa, pauzuje AZS Collegium Civitas Warszawa; 04/05.10. - II kolejka: AZS Collegium Civitas Warszawa - WTR Warszawa, Frogs & Co Warszawa - Skra II Warszawa (przełożony), Orkan II Sochaczew - Pogoń II Siedlce, pauzuje AZS AWF II Warszawa; 11/12.10. - III kolejka: WTR Warszawa - Pogoń II Siedlce, AZS AWF II Warszawa - Orkan II Sochaczew, AZS Collegium Civitas Warszawa - Frogs & Co Warszawa, pauzuje Skra II Warszawa; 18/19.10. - IV kolejka: Orkan II Sochaczew - AZS Collegium Civitas Warszawa, Pogoń II Siedlce - AZS AWF II Warszawa, Skra II Warszawa - WTR Warszawa, pauzuje Frogs & Co Warszawa; 25/26.10. - V kolejka: AZS AWF II Warszawa - Skra II Warszawa, AZS Collegium Civitas Warszawa - Pogoń II Siedlce, Frogs & Co Warszawa - Orkan II Sochaczew, pauzuje WTR Warszawa; 11.11. - VI kolejka: Skra II Warszawa - Orkan II Sochaczew, WTR Warszawa - Frogs & Co Warszawa, AZS AWF II Warszawa - AZS Collegium Civitas Warszawa, pauzuje Pogoń II Siedlce; 22/23.11. - VI kolejka: Pogoń II Siedlce - Frogs & Co Warszawa, Skra II Warszawa - AZS Collegium Civitas Warszawa, WTR Warszawa - AZS AWF II Warszawa, pauzuje Orkan II Sochaczew.


 
  Partnerzy: