Zmiany w Super Rugby AU i Aotearoa11.02.2021

Komitet Wykonawczy World Rugby zatwierdził nowe przepisy w rozgrywkach Super Rugby AU i Super Rugby Aotearoa, które rozpoczynają się w tym miesiącu, mają one przyspieszyć grę i jeszcze bardziej uatrakcyjnić mecz.

Super Rugby AU - Australia
W Super Rugby AU 2021 wprowadzone zostaną dwie kolejne innowacyjne zmiany w przepisach w tym dotyczące rozpoczęcia i wznowienia gry. W tym sezonie rzut wolny zostanie przyznany po każdym przewinieniu popełnionym podczas rozpoczęcia i wznowienia. Drużyna ma 30 sekund na wznowienie gry po przyłożeniu, podwyższeniu, rzucie karnym i drop golu, jeżeli nie zdąży zespół ustawiony na przejęcie piłki otrzyma rzut wolny na środku boiska. Będzie tak również gdy zawodnicy drużyny wznawiającej grę nie są za kopiącym. Ma to ogólnie przyspieszyć rozgrywki.

Wprowadzona w zeszłym roku zasada „złotego punktu” została dostosowana do tego sezonu, remis będzie teraz rozstrzygany „złotym przyłożeniem” w dogrywce. Pierwsze przyłożenie w dogrywce (2 x 5 minut) wskazuje zwycięzcę i kończy mecz. W przypadku rzutów karnych czy drop goli punkty są doliczane do wyniku, ale dogrywka się nie kończy i jest kontynuowana do zdobycia przyłożenia lub końca czasu gry. Ma to zachęcić do ofensywnej gry w dogrywce. Została zachowana zasada 50:22/22:50 przetestowana w roku ubiegłym. Przypomnijmy, że drużyna kopiąca zachowa piłkę gdy kopiąc z własnego pola 22 metrów na połowę przeciwnika piłka odbije się od ziemi przed wyjściem na aut, podobnie kopiąc ze swojej połowy na pole 22 metrów przeciwnika. Ma to powodować stwarzanie miejsca do ataku gdy część drużyny broniącej będzie musiała się wycofywać by nie zostać zaskoczoną takim kopnięciem.

Super Rugby Aotearoa - Nowa Zelandia
W turnieju Super Rugby Aotearoa zostanie wprowadzone wykopnięcie piłki z linii bramkowej przyznane drużynie broniącej, gdy gracz w ofensywie niosący piłkę zostanie zatrzymany w bramce lub wybije ją na polu punktowym. Zasada ta była w ubiegłym sezonie testowana w Super Rugby AU. Mecze ponownie będą obejmowały dogrywkę po remisie, ale w przeciwieństwie do Australii, zostanie rozegrana jedna 10-minutowa część, w której pierwsze punkty zapewnią zwycięstwo.

Główną nowością w Super Rugby Aotearoa jest globalny debiut „wyzwania kapitana” w rugby. Drużyna będzie miała jedną szansę po próbie, przyłożeniu, faulu lub w ostatnich 5 minutach każdej połowy żeby sprawdzić u sędziego TMO czy decyzja podjęta przez sędziego głównego była słuszna. Jeżeli sędzia TMO uwzględni protest kapitana, zatrzymuje on „wyzwanie” do kolejnego wykorzystania, jeżeli jest bezzasadny drużyna traci „wyzwanie”.

W obu turniejach zostanie utrzymana wprowadzona w ubiegłym roku zasada, że zawodnik ukarany czerwoną kartką może być po 20 minutach zastąpiony innym graczem rezerwowym. Gdyby taka zasada miała zastosowanie w Six Nations Irlandia nie grała by z Walią w osłabieniu przez blisko 70 minut i losy oraz wynik meczu mogły być zgoła inne.

Źródło: World Rugby

Konferencje licencyjne 2021: MKJ i S - Aktualizacja KNK7 U18: Zgrupowanie w Gdańsku