POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Zmiana systemu rozgrywek24.05.2016


Wśród wielu ważnych decyzji, jakie podczas ostatniego posiedzenia podjął zarząd PZR jest także decyzja o zmianie systemu rozgrywek w polskim rugby. Po latach gry w systemie jesień-wiosna - wracamy do gry wiosna-jesień. Idea jest taka, by finał zawsze był rozgrywany w stałym terminie tj. 11 listopada br. i stał się kolejnym naprawdę wielkim wydarzeniem w polskim rugby.

Zmianę systemu postulowała Rada Ekstraligi - najważniejszy argument jest taki, że będzie więcej terminów dla reprezentacji i mniej kolizji z rozgrywkami „siódemek”.
Na dziś nie ma jeszcze decyzji, jak będą wyglądały rozgrywki o mistrzostwo Polski w sezonie 2017, bo wtedy ruszy nowa rywalizacja. Pomysłów jest kilka - od zmniejszenia do zwiększenia Ekstraligi, a co za tym idzie także liczby drużyn na kolejnych poziomach. Na pewno pozostaną trzy.
Zarząd powierzył misję stworzenia systemu pionowi sportowemu PZR, któremu przewodniczy wiceprezes ds. szkolenia Grzegorz Kacała, oraz Komisji ds. rozgrywek przy zarządzie, której przewodniczącym jest Bartosz Ryś.
Jedna decyzja została już podjęta - jesienią 2016 wszystkie drużyny biorące udział w rozgrywkach rugby 15 zagrają o puchar. Będą co najmniej dwa, a być może trzy poziomy tych rozgrywek. Na najwyższym drużyny zagrają o Puchar Polski - nazewnictwo dwóch lub jednego kolejnego poziomu zostanie ustalone wraz z powstaniem szczegółowego regulaminu.
Do 5 czerwca br. Grzegorz Kacała (rugby.pol@wp.pl) oraz Bartosz Ryś (bartosz.rys@rugbywroclaw.com) zbierają sugestie, co do systemu rozgrywek. Także deklaracje co do ewentualnego udziału klubów na odpowiednim poziomie, ponieważ pojawiają się informacje, że nie wszystkie zespoły chcą grać na poziomach, na jakich obecnie występują.
Do 10 czerwca br. nowa koncepcja zostanie poddana pod konsulatacje przez kluby.
Następnie po ewentualnych poprawkach, najpóźniej do połowy lipca zarząd przyjmie regulamin rozgrywek o Puchar Polski oraz wskaże dokładny kierunek, być może już kompletny regulamin, w jakim będą toczyły się rozgrywki od sezonu 2017.
Zatem jeśli są, a takie wiadomości też się pojawiają, nowe kluby chętne do zgłoszenia się w rozgrywkach rugby 15 - teraz jest czas, by to uczynić na wskazane powyżej maile oraz na maila związkowego poczta@pzrugby.pl.

Rozgrywki Dzieci i Młodzieży 15 Kadra 7 trenuje w Warszawie
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Portugalia Polska

Rugby Europe Trophy
Lisbona, 16.02.2019

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
  Grupa Mistrzowska    
1 Budowlani Łódź SA 10 41
2 MKS Pogoń Siedlce 10 39
3 MKS Ogniwo Sopot 10 34
4 RC Lechia Gdańsk 10 20
5 RC Orkan Sochaczew 10 9
6 KS Budowlani Lublin 10 6
  Grupa Trophy    
1 OKS Skra Warszawa 6 20
2 RzKS Juvenia Kraków 6 16
3 RC Arka Gdynia 6 14
4 KS Budowlani Łódź 6 11