Varsity Match 2018: Oxford pokonał Cambridge07.12.2018

Rugbiści z Uniwersytetu w Oxfordzie pokonali Uniwersytet Cambridge 38:16 przerywając dwuletnią passę Jasnoniebieskich. W rywalizacji zespołów kobiecych Cambridge nieznacznie pokonało Oxford 8:5. Taki był tegoroczny Varsity Match rozegrany 6 grudnia br. na londyńskim Twickenham.

Pierwszy mecz odbył się 146 lat temu, 10 lutego 1872 roku na boisku The Park w Oxfordzie i zakończył zwycięstwem gospodarzy. W latach 1873-80 spotkania odbywały się na Oval Crickiet Ground w Londynie, w latach 1880-83 na Richardson’s Field w Blackheath, w latach 1883-87 na Rectory Field również w Blackheath, w latach 1887-1921 w Queen’s Club w Kensington, a od roku 1921 na Twickenham w Londynie. W rozegranych dotychczas 137 spotkaniach 63 razy wygrywał Cambridge (Light Blue), 60 razy Oxford (Dark Blue), a 14 meczy zakończyło się remisem.

Cambridge objął prowadzenie 6:0 po dwóch karnych Mike Phillipsa, Tom Humberstone zmniejszył przewagę na 6:3, ale po kolejnym karnym Phillipsa było 9:3. Przed przerwą Dan Barley zdobył pierwsze przyłożenie dla Oxfordu, a Humberstone ustalił wynik pierwszej połowy na 10:9 celnym podwyższeniem.
Po zmianie stron przeważali Ciemnoniebiescy, przykładali Charlie Pozniak, Tom Stileman i ponownie Barley windując przewagę na 31:9, wszystkie piątki podwyższał  Humberstone. Honorowe przyłożenie dla Cambridge zdobył kapitan drużyny Nick Koster, a na 31:16 podwyższył Chis Bell. Ostatnie słowo należało do Oxfordu, Humberstone zdobywając przyłożenie i podwyższenie ustalił wynik meczu na 38:16. Najlepszym zawodnikiem wybrany został Ben Ransom (Oxford), sędziował Walijczyk Nigel Owens, uznawany za jednego z najlepszych arbitrów świata, a spotkanie oglądało blisko 22 tysiące widzów.

Przed starciem męskich drużyn odbył się 32st Women’s Varsity Match. Po ubiegłorocznej porażce 0:24 rugbistki Cambridge nieznacznie pokonały Oxford 8:5 (5:0). W historii spotkań panie z Oxfordu zwyciężały 19 razy, z Cambridge 12 razy, zanotowano też jeden remis.

Zdjęcia: Varsity Match
Łódzkie: Półfinałowy turniej SLRT Dolnośląskie: Półfinałowy turniej SLRT