banner

POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Udany staż FIRA-AER na Węgrzech07.05.2014

W stażu FIRA-AER, który odbył się w dniach 30.04.-04.05.2014 r. w Esztergom (Węgry) udział wzięło 26 zawodników z rocznika 1998, 6 trenerów, 2 sędziów i fizjoterapeuta. W akcji uczestniczyły także reprezentacje Węgier, Czech i Niemiec.
 
Zajęcia teoretyczne i praktyczne w zakresie sędziowania i treningów rugby prowadzili francuscy edukatorzy z Montpellier. Wykłady i treningi na boisku były bardzo interesujące, a przede wszystkim trener-edukator wkładał w nie dużo energii i zaangażowania. Akcent szkoleniowy stażu postawiony był na: prawidłowe rozegranie piłki w grze otwartej, zachowania ofensywne i zmianę tempa biegu zawodników oraz przejście linii korzyści. Po za wspólnymi treningami z innymi reprezentacjami zrealizowaliśmy jeden trening osobny na boisku oraz dwa treningi teoretyczne  w tym warsztaty, na których zawodnicy w grupach 2-3 osobowych prezentowali swoje wypowiedzi na tematy wartości, jakie niesie ze sobą gra w rugby: praca zespołowa, satysfakcja, dyscyplina, szacunek i zdrowie.
 
W czwartek  odbyły się mecze sparingowe w formie 10 x 10 przy zwężonym boisku o 5 metrów od każdego autu (czas 1×15 minut). Zadaniem było prowadzenie gry otwartej bez stałych fragmentów (aut i młyn). Każda piłka rozgrywana była z rzutu wolnego. Nasza reprezentacja rozegrała dwa mecze: Polska – Niemcy 15:5 i Węgry – Polska 0:20. W sobotę rozegrano mecze w składach 15-osobowych  w wymiarze 2×10 minut.: Polska –  Niemcy 0:17, Polska – Węgry 21: 0 oraz Czechy – Polska 0:7.
 
Było to pierwsze zetknięcie się młodych zawodników z Reprezentacją Polski i pierwsze rozegrane mecze z przeciwnikiem zagranicznym. Warto podkreślić że grupa jest bardzo zintegrowana. Jest to rocznik, który wspólnie spotkał się na OKKW Młodzików, a w tym  roku już raz na OKKW Juniorów. W konfrontacji z Niemcami zawodnicy zaprezentowali się bardzo nierówno. Dość dobrze graliśmy w meczu po 10 zawodników gdzie nie było stałych fragmentów gry i zawodnicy mieli więcej miejsca na akcje indywidualne. W pełnych składach Niemcy dominowali w organizacji gry po stałych fragmentach i w dokładniejszej pracy w defensywie. Indywidualnie zawodnicy Kadry Niemiec U16 byli szybsi i silniejsi. Polscy kadeci wykazali dużo ambicji i stworzyli kilka groźnych akcji ofensywnych, ale nie zdołali zdobyć punktów. Warto zauważyć, że co roku niemieccy 16-latkowie prezentują na stażach FIRA-AER podobne warunki fizyczne i poziom motoryki co świadczy o dobrym systemie naboru i możliwości selekcji. Mecze z Czechami i Węgrami przebiegały z widoczną przewagą polskiego zespołu. Cały staż był bardzo dobrym doświadczeniem dla zawodników Kadry Polski U16.
 
/relacja: Krzysztof Okapa/ /foto: Bartosz Włodarek/
Polki także grały w Amsterdamie Półfinałowe turnieje MPJ 7
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Polska Szwajcaria

Rugby Europe Trophy
Łódź, 23.03.2019

Informacje dla MEDIÓW
NAJBLIŻSZY TURNIEJ

Kwalifikacje do WRWSS
Hong Kong, 04.04.2019 - 05.04.2019

Tabela Ekstraligi
1 MKS Ogniwo Sopot 1 5
2 Budowlani Łódź SA 1 5
3 MKS Pogoń Siedlce 1 5
4 RC Lechia Gdańsk 1 5
5 KS Budowlani Lublin 1 4
6 RC Orkan Sochaczew 1 1
7 OKS Skra Warszawa 1 1
8 RzKS Juvenia Kraków 1 0
9 KS Budowlani Łódź 1 0
10 RC Arka Gdynia 1 0