POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

WYCHOWANIE - ROZWÓJ - JEDNOŚĆ - ZDROWIE - SZACUNEK - DYSCYPLINA -PRACA ZESPOŁOWA - SATYSFAKCJA

Menu

SONDA

Jaką rocznicę obchodzi w tym roku Polski Związek Rugby?

40-lecie 50-lecie 55-lecie 60-lecie

Wszystkich głosów 325

7.738.905 liczba odwiedzin od
01.01.2014

Sopot stolicą plażowego rugby03.08.2016

 
W najbliższą sobotę okolice sopockiego molo staną się stolicą polskiego rugby plażowego. Drużyny z kraju i ze świata, będą mierzyć się w niezwykle dynamicznej odmianie rugby na piasku. Zawody będą jednocześnie memoriałem Edwarda Hodury, wybitnego rugbisty, wieloletniego trenera Ogniwa Sopot. We wtorek, 2 sierpnia br. odbyła się konferencja prasowa promująca to wydarzenie.
 
Rugby na piasku
 
Wtorkowe południe w Sopocie było wietrzne i pełne słońca. Liczni turyści spacerowali po najsłynniejszym molo w Polsce, podziwiając cumujące jachty, oraz czekające na wejście do portu statki, których masywne sylwetki rysowały się na horyzoncie. W gościnnych progach Tawerny Rybitwa odbyła się konferencja prasowa promująca Sopot Beach Rugby. Wśród zaproszonych gości na spotkanie z dziennikarzami znaleźli się Prezydent Miasta Sopot Jacek Karnowski, menadżer Reprezentacji Polski w Rugby Maciej Brażuk, szczypiornista Artur Siódmiak, konferencję prasową otworzył Jarosław Hodura organizujący Sopot Beach Rugby.
 
Jak podkreślał Jarosław Hodura, to wydarzenie cieszyło się olbrzymim zainteresowaniem ze strony wielu drużyn, jednocześnie zwracał uwagę na fakt, że jest to jedna z najprostszych odmian rugby 
 
- Zasady są mało skomplikowane, przyłożenia – punkty, oczywiście szarżujemy, jednak nie ma żadnych formacji, niczego co mogłoby przysporzyć jakichś trudności obserwatorom, w zrozumieniu tej gry. Rugby na piasku jest bardzo szybkie, piłka musi być cały czas w ruchu. To czwarta edycja tego turnieju, po raz pierwszy rywalizowano na plaży w 2013 roku, wtedy do zawodów zgłosiło się 25 zespołów. Obecna edycja będzie jednak rekordowa pod względem ilości drużyn, które wezmą udział w zmaganiach na piasku, jak i pod względem liczby spotkań, które zostaną rozegrane.
 
Do turnieju zgłosiło się 40 zespołów, łącznie na sopockiej plaży odbędzie się 100 meczów. To wszystko odbędzie się w jeden dzień, najbliższą sobotę, 6 sierpnia. Podczas spotkania z przedstawicielami mediów Jarosław Hodura opowiadał o stronie organizacyjnej tego wydarzenia - Będziemy rywalizować na czterech boiskach, na dwóch będą odbywały się turnieje Elite, na pozostałych dwóch odbędą się mecze w ramach kategorii otwartych. W zasadniczej części turnieju musi być duża dyscyplina drużyn, ponieważ będzie tak, że jeden mecz się zakończy, natomiast drugi za chwilkę będzie się zaczynał. Na boisku gra po pięciu zawodników w każdej ekipie. W fazie eliminacyjnej czekają nas bardzo szybkie mecze, każda połowa będzie trwała po trzy minuty, w fazie finałowej drużyny będą grały po pięć minut w każdej odsłonie. Cieszę się, że drużyny szybko się zapisują, niektóre specjalnie powołują się na ten turniej, dla każdego jest tu miejsce. Każdy, kto miał kontakt z jakąś dyscypliną drużynową bardzo szybko odnajduje się na piasku. 
Przypomnijmy, że w nadchodzącej edycji Sopot Beach Rugby drużyny zmierzą się w trzech kategoriach Elite, Open, oraz Sopot Beach Rugby Kobiet.
 
Zawody będą stanowiły formę upamiętnienia Edwarda Hodury, zawodnika, reprezentanta Polski, a następnie trenera zasłużonego dla trójmiejskiego rugby, wychowawcę wielu pokoleń młodych rugbistów. Stadion.
 
Mecz Gwiazd
 
W sobotę sportowcy, którzy na co dzień występują w wielu różnych dyscyplinach będą mieli okazję zmierzyć się ze sobą na piasku w plażowej odmianie rugby. Wśród zawodników, którzy wystąpią w Meczu Gwiazd znalazł się szczypiornista Artur Siódmiak. Autor słynnej bramki w meczu Polska - Norwegia na Mistrzostwach Świata w 2009 roku, która w ostatnich sekundach dała naszej drużynie awans do półfinału tego turnieju. Jednak jak mówi nie będzie to dla niego pierwszy mecz rugby na plaży, - W zeszłym roku miałem okazję zagrać na piasku w rugby, i miałem z tym pewne problemy. Zawsze rzucałem do przodu, w rugby gra się jednak inaczej, było mnóstwo fajnej zabawy. W plażowej piłce ręcznej, w zasadzie nie ma kontaktu jako takiego, występują faule ale są bardzo ograniczone w porównaniu z halową odmianą piłki, natomiast w rugby plażowym kontaktu między zawodnikami jest więcej. Istnieje wiele wspólnych mianowników pomiędzy tymi dyscyplinami, jest walka w ręcz, w przeważającej mierze grają zawodnicy dobrze zbudowani fizycznie. Rugby w odmianie plażowej jest dość techniczną dyscypliną sportu, gdy ma się możliwość wyjścia na boisko, czy jak w tym wypadku na piasek, widoczne są wszystkie detale i widać jak jest to skomplikowane. Cieszę się, że mogą zagrać w tym turnieju.
 
Przed miłośnikami plażowego rugby wielkie święto, Sopot Beach Rugby odbędzie się już w najbliższą sobotę. Zawody rozpoczną się o godz. 10:00.
 
Paweł Plecha
 
Plażowy Puchar Polski dla Lechii "Fundamentalne Zasady Rugby" poznało 87 szkoleniowców

NAJBLIŻSZY MECZ

vs
Holandia Polska

Rugby Europe Trophy
Amsterdam, 03.03.2018

Informacje dla MEDIÓW

NAJBLIŻSZY TURNIEJ

Kadra Narodowa Kobiet w Dubai 7's
ZEA, 30.11.2017 - 01.12.2017

Tabela Ekstraligi

1 Budowlani Łódź SA 14 59
2 MKS Ogniwo Sopot 14 57
3 MKS Pogoń Siedlce  14 56
4 RC Lechia Gdańsk 14 35
5 RC Arka Gdynia 14 32
6 KS Budowlani Lublin 14 25
7 RzKS Juvenia Kraków 14 5
8 KS Budowlani Łódź 14 5

 Wyniki

SONDA

Jaką rocznicę obchodzi w tym roku Polski Związek Rugby?

40-lecie 11% 50-lecie 5% 55-lecie 6% 60-lecie 78%

Wszystkich głosów 325

7.738.905 liczba odwiedzin od
01.01.2014