POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Ruszają Eliminacje RWC 201923.01.2016


Tak jak w poprzednich edycjach Pucharu Świata do finału kwalifikuje się 20 najlepszych drużyn z całego świata. Dwanaście zespołów, które zajęły ostatecznie miejsca 1-3 w swoich grupach, podczas Pucharu Świata w Anglii 2015, uzyskało również automatycznie kwalifikacje do rozgrywek w Japonii w 2019 roku. Pozostałe osiem miejsc będzie przedmiotem walki podczas kwalifikacji regionalnych oraz ponadregionalnych, które rozpoczną się w 2016 roku. Nowością będzie turniej repasażowy, gdzie każda z biorących w nim udział drużyn będzie grała z pozostałymi, a zwycięzca awansuje do turnieju w Japonii.
 
Zasady kwalifikacji RWC 2019:
• 12 zespołów z automatycznym awansem - uczestnicy RWC 2015 (Nowa Zelandia, Australia, Republika Południowej Afryki, Argentyna, Irlandia, Szkocja, Francja, Walia, Gruzja, Japonia, Anglia, Włochy);
• Jedna drużyna z Europy: Drużyna z najwyższego miejsca z Pucharu Narodów Europy (z wyłączeniem Gruzji) - kwalifikacja do RWC 2019;
• Dwie drużyny z Oceanii: Z rozgrywek Pucharu 3 Narodów Pacyfiku, które odbędą się w latach 2016-2017 (mecz u siebie i na wyjeździe) bezpośrednio awansują dwie najlepsze drużyny. 
• Jedna drużyna z rozgrywki pomiędzy Europą a Oceanią: Trzecia drużyna Pucharu 3 Narodów Pacyfiku oraz druga drużyna z Pucharu Narodów Europy (z wyłączeniem Gruzji) zmierzą się w walce o bezpośrednie wejście do RWC 2019.
• Dwie drużyny z obszaru Ameryki Północnej i Południowej: Zwycięzca bezpośredniej rozgrywki pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Kanadą awansuje bezpośrednio do RWC 2019. Drużyna przegrana z tego pojedynku będzie grała z najwyżej notowaną drużyną z Ameryki Południowej (wyłączając Argentynę) o bezpośredni awans do RWC 2019. Drużyna, która odpadnie zakwalifikuje się do gry w turnieju repasażowym.
• Jedna drużyna z Afryki: Zwycięzca Mistrzostw Afryki awansuje bezpośrednio do RWC 2019. Drużyna z drugiego miejsca weźmie udział w turnieju repasażowym.
• Jedna drużyna z rozgrywki pomiędzy Azją a Oceanią: Najwyżej notowana drużyna z Mistrzostw Azji (wyłączając Japonie) spotka się ze zwycięzcą Pucharu Oceanii. Drużyna, która okaże się lepsza w dwumeczu zakwalifikuje się do udziału w turnieju repasażowym. 
• Jedna drużyna z turnieju repasażowego: Z czterech drużyn biorących udział w turnieju repasażowym, gdzie każda z biorących w nim udział drużyn będzie grała z pozostałymi, zwycięzca awansuje do RWC 2019.
 
W związku z bezpośrednim awansem Japonii do RWC 2019, najwyżej notowana drużyna z Mistrzostw Azji w 2018 roku otrzymuje możliwość walki w rozgrywkach repasażowych ze zwycięzcą Pucharu Oceanii. Dodatkowo, trzecia drużyna z nowo utworzonych rozgrywek Pucharu 3 Narodów Oceanii również będzie miała szansę na dalsze kwalifikacje w dwumeczu z drużyną z Europy.
 
Przewodniczący Światowej Federacji Rugby Bernard Lapasset podkreślił, że na widowiskowość Pucharu Świata w Anglii miał wpływ wzrost poziomu rugby na całym świecie. Porównując statystyki RWC 2011 z ostatnim Pucharem Świata w Anglii, można zauważyć zmniejszenie się średniej liczby punktów w meczach pomiędzy potęgami rugby, a drużynami z drugiego szeregu, co potwierdza rosnący poziom rugby w krajach aspirujących do skutecznej walki z najlepszymi. Jednocześnie, zasady kwalifikacji do RWC 2019 zostały pomyślane tak, żeby każda drużyna miała szansę na udział w walce o miejsce w turnieju w Japonii. 
 
Dodatkowe, bardziej szczegółowe uzgodnienia dotyczące kwalifikacji do RWC 2019 zostaną ogłoszone w czasie późniejszym.
 
Źródło: Muszak, rugby.info.pl na podstawie worldrugby.org
 
Eddie Jones ujawnia sekrety swojego sukcesu Klubowy Puchar Europy - V-VI runda
NAJBLIŻSZY TURNIEJ

Benidorm Sevens
Hiszpania, 25.05.2019 - 26.05.2019

Tabela Ekstraligi
1 MKS Ogniwo Sopot 8 37
2 Budowlani Łódź SA 8 34
3 MKS Pogoń Siedlce 8 28
4 OKS Skra Warszawa 8 23
5 KS Budowlani Lublin 8 20
6 RC Orkan Sochaczew 8 20
7 RzKS Juvenia Kraków 8 12
8 KS Budowlani Łódź 8 12
9 RC Lechia Gdańsk 8 11
10 RC Arka Gdynia 8 1