POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Rugby dla kobiet, Warszawa02.02.2015

 
"Kobiece rugby jest może nawet bardziej ekscytujące, niż męskie"
Autor Aleksandra Podgórska; zdjęcia Szymon Starnawski, naszemiasto.pl
 
Kiedy słyszymy "rugby", w naszej głowie pojawia się obraz silnego, wysokiego i dobrze zbudowanego mężczyzny. Nie zapominajmy jednak, że to nie sport tylko dla facetów. Kobiety też grają w rugby i wcale nie muszą być przez to mniej kobiece, jak mówi stereotyp.
 
Rugby w Polsce zyskuje coraz większą popularność. W naszej świadomości cały czas jednak wiąże się ten sport głównie z potężnymi i brutalnymi mężczyznami. Jest to błędne przekonanie, bo dyscyplina zdobywa też coraz więcej ... zwolenniczek. 
 
Rugby męskie, a kobiece 
Dużych różnic pomiędzy odmianą dla panów i pań nie ma. W Polsce kobiety grają przede wszystkim w Rugby 7. Mecz trwa 14 minut, czyli 2 razy po 7 minut. Przerwa trwa około 2 minut. Na boisku znajduje się siedmiu graczy i jest to najbardziej dynamiczna odmiana rugby ze wszystkich. Dynamika gry wynika przede wszystkim z tego, że jest mało czasu na zdobycie punktów. Zwyczajem jest rozgrywanie turniejów, jeśli natomiast chodzi o strategię, to więcej gra się ręką, co w pewien sposób może przypominać zabawę w "ganianego". Mężczyźni również grają w Rugby 7, choć dużo popularniejsza jest tzw. "piętnastka" nazywana też Rugby Union - wówczas na boisku znajduje się 15 zawodników, mecz trwa 80 minut, a przerwa 10. Jednego dnia rozgrywany jest jeden mecz. Strategia bardziej statyczna, większy nacisk kładzie się na kontakt. 
Różnica wynika też z tego, że na razie w polskich drużynach kobiecych jest za mało zawodniczek, aby mogły grać w odmianę piętnastoosobową.
 
Czytaj całość, obejrzyj zdjęcia [kliknij
 
Pierwszy sparing przed sezonem KP7 U19: Konsultacja w Gnieźnie
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Polska Szwajcaria

Rugby Europe Trophy
Łódź, 23.03.2019

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
1 Budowlani Łódź SA 0 0
2 MKS Ogniwo Sopot 0 0
3 MKS Pogoń Siedlce 0 0
4 RC Lechia Gdańsk 0 0
5 RC Orkan Sochaczew 0 0
6 KS Budowlani Lublin 0 0
7 OKS Skra Warszawa 0 0
8 RzKS Juvenia Kraków 0 0
9 RC Arka Gdynia 0 0
10 KS Budowlani Łódź 0 0