RET: Szwajcaria v Polska 30:2417.03.2018

W czwartym meczu sezonu 2017-18 Rugby Europe Trophy reprezentacja Polski uległa w Genewie Szwajcarii 24:30, znakomity początek meczu nie zapowiadał takiego zakończenia, po 23 minutach prowadziliśmy bowiem 21:0.

Nasza reprezentacja objęła prowadzenie 0:7 w 9 minucie po przyłożeniu młyna podpisanym przez Piotra Zeszutka i podwyższeniu Dawida Banaszka. W 17 akcję Aleksandra Nowickiego przyłożeniem na słupach wykończył debiutujący w reprezentacji Daniel Kornath, a na 0:14 podwyższył Banaszek. Sześć minut później Banaszek dołożył kolejne siedem punktów, najpierw znalazł lukę w obronie Szwajcarii i zdobył przyłożenie, a następnie z ostrego konta podwyższył na 0:21. Gdy mogło się wydawać, że mecz będzie miał jednostronny przebieg, w 27 minucie przyłożenie dla gospodarzy zdobył Tim Voegtlii, a na 7:21 podwyższył Simon Perrod. Trzy minuty później Banaszek celnie kopnął karnego na 7:24, ale wynik odsłony ustalili Szwajcarzy, a konkretnie Ludovic Perruisset zdobywając przyłożenie „do szatni” na 12:24.

Po zmianie stron gra stała się bardziej jednostronna, a bohaterami tej części meczu byli Szwajcarzy. Wprawdzie na pierwsze punkty czekaliśmy do 49 minuty gdy Perrod celnie kopiąc karnego zmniejszył dystans na 15:24. Decydującą o końcowym wyniku była 51 minuta kiedy żółtą kartę zobaczył Kacper Ławski i przez dziesięć minut musieliśmy grać w osłabieniu. Szwajcaria wykorzystała tę szansę wzorowo, najpierw Liam Kavanagh zdobył przyłożenie, a następnie Perrod kopnął karnego minimalizując przewagę do wyniku 23:24. I na tym niestety gospodarze się nie zatrzymali, w 67 minucie przeniknęli naszą obronę, Ludovic Porret zdobył przyłożenie na słupach, a Perrod podwyższył na 30:24. W końcówce mieliśmy przynajmniej dwie szanse na zmianę wyniku, ale zabrakło przysłowiowej kropki nad i czyli punktów.

Jedyna nasza zdobycz w Genewie to bonusowy punkt defensywny, do zakończenia sezony pozostał nam ostatni mecz, w sobotę, 24 marca br. zmierzymy się w Łodzi z liderem rozgrywek - Portugalią.

Rugby Europe Trophy: Genewa, 17.03.2018
Szwajcaria v Polska 30:24 (12:24)
Punkty Szwajcaria: Simon Perrod 10 (2pd, 2K), Tim Voegtli 5 (P), Ludovic Perruisset 5 (P),  Liam Kavanagh 5 (P), Ludovic Porret 5 (P).
Punkty Polska:
Dawid Banaszek 14 (P, 3pd, K), Piotr Zeszutek 5 (P), Daniel Kornath 5 (P),.
Skład Polski: Grzegorz Janiec (51 Marcin Wilczuk), Kamil Bobryk (80 Adrian Chróściel), Sebastian Kostałkowski (64 Robizon Kelberashvili), Kacper Ławski, Mateusz Bartoszek, Daniel Kornath- debiutant (72 Piotr Wiśniewski), Aleksander Nowicki, Piotr Zeszutek- kapitan - Mateusz Plichta - Dawid Banaszek - Alexandre Beccuau, Grzegorz Szczepański, Valentin Beccuau- debiutant, Tomasz Rokicki (68 Piotr Skałecki- debiutant) - Jędrzej Nowicki.
Rezerwa: Adam Piotrowski, Michał Kępa, Łukasz Szablewski- debiutant.
Sędziowie: Andrea Piardi - główny; Gianluca Gnecchi, Filippo Bertelli - liniowi (wszyscy Włochy). Komisarz: Alberto Recaldini (Włochy).
Sztab szkoleniowy reprezentacji: Duaine Linsday (trener), Karol Czyż (trener asystent), Stanisław Więciorek (trener młyna), Tomasz Grodecki (trener przygotowania motorycznego), Grzegorz Witczak (kierownik), Bartosz Chudzik (lekarz), Grzegorz Lemiesz (fizjoterapeuta), Piotr Arasimowicz (fizjoterapeuta).