RET: Portugalia v Polska 65:516.02.2019

W czwartym meczu sezonu 2018/2019 Rugby Europe Trophy reprezentacja Polski uległa w Setubal Portugalii 5:65.

Konto punktowe otworzyli gospodarze, w 7 minucie Jorge Abecasis kopnął karnego na 3:0, a w 13, 21 i 26 minucie kolejne trzy na 12:0. Dla naszej drużyny 3 punkty mógł zdobyć w 15 minucie Wojciech Piotrowicz, ale jego kop z prawie połowy boiska był za krótki. Nadal za to punktowali Portugalczycy, w 27 minucie Nuno Mascarenhas rzucił piłkę pierwszemu zawodnikowi w formacji autowej, Jean Sousa nie zmarnował okazji i akcję zakończył przyłożeniem. Abecasis podwyższył na 19:0, a następnie kopnął kolejnego karnego na 22:0. Jeszcze przed końcem pierwszej odsłony Rodrigo Marta wyprowadził kontrę z połowy boiska, a przyłożenie zdobył João Belo ustalając wynik na 27:0.

Po zmianie stron początkowo gra się wyrównała, kilka składnych akcji pokazała nasza drużyna. Jednocześnie sędzia pokazał trzy żółte kartki, w tym dwie dla nas i przez dziesięć minut graliśmy bez jednego zawodnika. Przewagę wykorzystał w 56 minucie kapitan zespołu, Salvador Vassalo i unikając trzech szarż zdobył przyłożenie dla gospodarzy na 32:0. Kilka minut później za szybki dla naszych obrońców okazał się Manuel Marta, po skrzydle przebił się na nasze pole punktowe zmieniając wynik na 37:0. W 68 minucie doczekaliśmy się pierwszych punktów dla biało-czerwonych, przyłożenie po akcji skrzydłem na 37:5 zdobył Michał Jurczyński. Po wznowieniu gry piłkę na nasze pole punktowe wkopał Rodrigo Marta, dobiegł do niej pierwszy i przyłożył, a na 44:5 podwyższył Abecasis. W końcówce przyłożenie zdobył Duarte Diniz po szybkim rozegraniu ręką karnego, a w chwilę później po akcji skrzydłem na polu zameldował się António Cortes, obie piątki podwyższył Abecasis zmieniając wynik meczu na 58:5. Już w doliczonym czasie, po serii karnych zamienianych na młyny gospodarze zdobyli ósme przyłożenie, a  Abecasis podwyższając ustalił wynik meczu na 65:5.

Następny i zarazem ostatni mecz Rugby Europe Trophy sezonu 2018/2019 rozegramy 23 marca br., w Łodzie zmierzymy się z reprezentacją Szwajcarii.

Rugby Europe Trophy: Setubal, 16.02.2019
Portugalia v Polska 65:5 (27:0)
Punkty Portugalia: Jorge Abecasis 25 (5pd, 5K), Salvador Vassalo 10 (2P), Jean Sousa 5 (P), João Belo 5 (P), Manuel Marta 5 (P), Rodrigo Marta 5 (P), Duarte Diniz 5 (P), António Cortes 5 (P).
Punkty Polska: Michał Jurczyński 5 (P).
Skład Polski: Michał Gadomski (23 Adrian Chróściel), Grzegorz Buczek (61 Kostiantyn Bezverkhyi), Radosław Bysewski (52 Robizon Kelberashvili), Mateusz Bartoszek, Ronan Seydak (65 Hugo Mazur), Piotr Wiśniewski (49 Adrian Potrykus- debiutant), Aleksander Nowicki, Piotr Zeszutek- kapitan - Mateusz Plichta (71 Artur Fursenko- debiutant) - Wojciech Piotrowicz (71 Adrian Niemiec- debiutant) - Grzegorz Szczepański (77 Mateusz Plichta), Kewin Bracik, Daniel Gdula, Michał Jurczyński - Przemysław Rajewski (37 Dawid Plichta).
Żółte kartki: Nuno Mascarenhas (Portugalia), Adrian Chróściel i Piotr Zeszutek (Polska).
Sędziowie: Manuel Bottino - główny; Gabriel Chirnoaga i Filippo Berteli - liniowi (wszyscy Włochy). Komisarz: Norbert Li-Marchett (Szwajcaria).
Sztab szkoleniowy reprezentacji: Duaine Lindsay (I trener), Stanisław Więciorek i Karol Czyż (trenerzy), David Black (lekarz), Kamil Łódzki (fizjoterapeuta), Grzegorz Witczak (logistyka).

Zdjęcia: Luis Cabelo