RET: Polska v Szwajcaria 12:2222.04.2017

Reprezentacja Polski w ostatnim meczu Rugby Europe Trophy sezonu 2016-17 po emocjonującym spotkaniu uległa w Warszawie Szwajcarii 12:20. W reprezentacji debiuty zaliczyli dwaj kolejni zawodnicy.

Takiego otwarcia nikt się chyba nie spodziewał, w ofensywne podanie polskiego zespołu wbiegł Lucas Heinrich, nie było szansy żeby go po przechwycie dogonić i w 2 minucie straciliśmy punkty z przyłożenia, które Geatan Hirsch podwyższył na 0:7. Pierwsza szansa na odrobienie strat była w 12 minucie ale Daniel Gdula nie trafił z rzutu karnego. Kilka minut później angielski sędzia Matt Carley wykluczył na 10 minut Marka Płonkę Jr. i Corentina Delabays’a za zbyt ostrą grę po rozwiązaniu formacji autowej. Końcówka pierwszej odsłony również zapadnie w pamięci, Cyril Lin unikając szarży przebił się przez młyn zdobywając przyłożenie „do szatni”, Hirsch podwyższył ustalając wynik na 0:14.

Druga połowa przyniosła trzecie przyłożenie Szwajcarów, szablonową akcję ataku przyłożeniem zakończył Heinrich, wprawdzie Hirsch nie trafił podwyższenia, ale wynik zmienił się na 0:19. Po wznowieniu była szansa na pierwsze przyłożenie dla Polski, niestety na polu punktowym piłka do przodu wypadła Stanisławowi Niedźwieckiemu. Dopiero trzecia akcja punktowa została wykorzystana przez zespół gospodarzy, szereg przegrupowań zakończył się szerokim zagraniem do ataku gdzie wchodzący z obrony Mateusz Lament zdobył przyłożenie, które Tomasz Gasik podwyższył na 7:19. Kontynuacja młynem w 79 minucie zakończyła się przyłożeniem, które zdobył kapitan reprezentacji Piotr Zeszutek, wprawdzie podwyższenie Gasika nie weszło do bramki, ale przewaga zmalała na 12:19. W doliczonym czasie sędzia podyktował karnego dla Szwajcarów sygnalizując, że po próbie, którą zgłosili zakończy spotkanie. Hirsch celnie kopnął pozdawiając Polskę bonusa i ustalając wynik końcowy na 12:22.

Zawodnikiem meczu został kapitan drużyny Piotr Zeszutek. Najkrócej podsumowując to spotkanie można napisać, że zaspaliśmy w pierwszej połowie, a w drugiej nie wykorzystaliśmy kilku szans żeby ten mecz wygrać.

Rugby Europe Trophy: Warszawa, 22.04.2017
Polska v Szwajcaria 12:22 (0:14)
Punkty Polska: Mateusz Lament 5 (P), Piotr Zeszutek 5 (P), Tomasz Gasik 2 (pd).
Punkty Szwajcaria: Lucas Heinrich 10 (2P), Geatan Hirsch 7 (2pd, K), Cyril Lin 5 (P).
Żółte kartki: Marek Płonka Jr. (Polska); Corentin Delabays (Szwajcaria).
Skład Polski: Marcin Wilczuk (67 Jonathan Michalak), Adrian Ignaczak, Sebastian Kacprzak (20 Sebastian Kostałkowski- debiutant), Piotr Karpiński II (67 Maciej Panasiuk- debiutant), Stanisław Powała-Niedźwiecki, Marek Płonka Jr. (60 Piotr Wiśniewski), Michał Mirosz, Piotr Zeszutek-kapitan - Dawid Plichta - Mateusz Plichta - Tomasz Gasik, Daniel Gdula (51 Marek Grabowski), Grzegorz Szczepański, Wojciech Brzezicki (49 Szymon Sirocki) - Mateusz Lament.
Rezerwa: Paweł Grabski, Adam Piotrowski- debiutant.
Sędziowie: Matt Carley - główny; Andrew Jackson, Clare Daniels - liniowi (wszyscy Anglia). Komisarz: Dražen Colnago (Chorwacja).
Sztab szkoleniowy reprezentacji Polski: Blikkies Groenewald (trener), Christian Bujtendach, Stanisław Więciorek (trenerzy asystenci), Krzysztof Krzewicki (analiza techniczna), Bartosz Chudzik (lekarz), Marcin Domański (trener fitness/fizjoterapeuta), Grzegorz Lemiesz (fizjoterapeuta), Grzegorz Witczak (kierownik), Maciej Brażuk (menadżer).