RET: Polska po meczu walki pokonuje Holandię10.04.2017

W czwartym meczu Rugby Europe Trophy sezonu 2016/17, Polska reprezentacja odniosła trzecie zwycięstwo. Po wygranej przed czterema tygodniami na Mołdawii, tym razem wyższość Polaków musieli uznać Holendrzy, którzy przegrali w Łodzi 14:13 (6:13). Mecz oglądało rekordowe osiem tysięcy widzów. Podopieczni Blikkies'a Greonwald'a zapewnili im niezłe emocje do samego końca spotkania.

Polska kadra rozegrała dziewiąty mecz w Łodzi, 21 pojedynek z Holandią w historii. Biało-Czerwoni w pierwszej połowie pokazali świetną grę defensywną, która jednak nie ustrzegła się błędów. Mecz rozpoczęli kopacze, którzy wykorzystali po jednym rzucie karnym. Później nastąpił atak Pomarańczowych, których co rusz świetnie bronili Polacy i czasem wyprowadzali groźne kontry. Niestety żółtą kartkę obejrzał polski łącznik młyna, Dawid Plichta. Goście wykorzystali przewagę i dwukrotnie przyłożyli. Na koniec pierwszych 40 minut straty zmniejszył, łącznik ataku Wojciech Piotrowicz kopiąc drugiego karnego (6:13).

W drugiej równie emocjonującej połowie trener gospodarzy dokonał zmian. W pierwszej linii Radosława Bysewskiego zmienił Sebastian Kacprzak, a w drugiej za Pawła Poniatowskiego wszedł Marek Płonka. Biało-Czerwoni grali jeszcze bardziej uważnie w obronie, groźnie kontrowali. Jedną z nich wykorzystał debiutujący niedawno w kadrze skrzydłowy Andrzej Charlat. Nie udało się podwyższyć, ale to właśnie Polacy przejęli inicjatywę w meczu, mimo że również goście wystawili zmienników. Na 10 minut przed końcem za żółtą kartkę zszedł filar Sebastian Kacprzak. Chwilę później 40-metrowy rzut karny wykorzystał Piotrowicz wyprowadzając Polaków na prowadzenie, pierwszy raz w tym meczu. Do końca meczu wytrzymali  oni w obronie, nie pozwalając gościom wydrzeć zwycięstwa.

W meczu walki lepszą kondycję, wolę walki, ofiarność pokazali Polacy, za to należą im się wielkie brawa. 40 mecz w kadrze Polski rozegrał filar Ogniwa Sopot, Marcin Wilczuk, a najlepszym zawodnikiem spotkania z Holandią został obrońca Pogoni Siedlce, Mateusz Lament. A za niecałe dwa tygodnie, ostatni mecz Rugby Europe Trophy 2016/17 w Warszawie podejmujemy Szwajcarię.

Tekst: Max Ziara, RugbyPolska.pl [kliknij]