POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Nowy szef wyszkolenia PZR24.09.2014

W ostatnich dniach ustalono szczegóły dotyczące zakresu obowiązków i warunków pracy nowego kierownika wyszkolenia Polskiego Związku Rugby.

Pełniącego w ostatnim okresie te obowiązki Andrzeja Kozaka, który został trenerem ekstraligowej Pogoni Siedlce, zastąpił w tej roli Maciej Misiak. Urodzony 25 lutego 1969 w Sochaczewie szkoleniowiec jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, kierunek Wychowanie Fizyczne (1993), ukończył studia podyplomowe „Odnowa Biologiczna” na wydziale Rehabilitacji Ruchowej AWF (1995) oraz studia doktoranckie także na warszawskiej AWF zakończone wyróżnieniem dziekana AWF za twórcze rozwiązania w pracy z młodzieżą podczas praktyk szkolnych.
Jest trenerem 
I klasy rugby (ukończony kurs oraz obrona pracy trenerskiej 2010-2012), posiada specjalizację trenerską z kulturystyki oraz instruktorskie z zakresu pływania, piłki nożnej i podnoszenia ciężarów. Był też sędzią rugby.

Przebieg kariery trenerskiej:

  • W 1996 roku rozpoczął pracę w charakterze szkoleniowca drużyn do lat 15 i 17 w Orkanie, do dziś jest trenerem grup młodzieżowych w tym klubie.
  • W latach 1996-99 współpracował przy prowadzeniu Kadry Regionalnej Centrum z Mirosławem Żórawskim.
  • W 1999 roku z powodu reorganizacji Orkan znalazł się w regionie Mazowsze.

W latach 1999-2002 pracował w Warszawsko-Mazowieckim Stowarzyszeniu Związków Sportowych jako trener wojewódzki kadry młodzików.

W roku 2003 został nominowany na trenera koordynatora kadry wojewódzkiej Mazowsza. Przy organizacji kadr wojewódzkich jako trener regionalny pracuje do dziś.

  • W latach 2000-2002 był asystentem trenera Stanisława Dasyuka w kadrze Polski juniorów, w 2002 roku wraz z kadra uczestniczył w Mistrzostwach Świata Juniorów we Włoszech.
  • W latach 2007 – 2010 pracował jako trener reprezentacji Polski Młodzieżowych: kadetów, juniorów do lat 18 (czterokrotnie uczestnicząc w Mistrzostwach Europy grupy B zajmując odpowiednio – 2 miejsce oraz, 4, 4, 5 miejsce) oraz młodzieżówki do lat 19 (zajmując 6 miejsce na Mistrzostwach Europy Grupy A).
  • Największe sukcesy podczas pracy z kadrą to zwycięstwa nad Rosją, Hiszpanią, Niemcami, Ukrainą, Belgią, Holandią oraz remis z Rumunią.
  • W latach 2010-2013 był trenerem drużyny seniorów AZS AWF Warszawa (2011 awans do ekstraligi, 2012 utrzymanie się w ekstralidze (7 miejsce), 2012 - 4 miejsce w Mistrzostwach Polski seniorów „7”).
  • W ostatnich latach współpracował z Polskim Związkiem Rugby na następujących płaszczyznach: prowadzenie zajęć na kursach instruktorskich i trenerskich, współautor wydawanych przez PZR „Rugby w Szkole” oraz „Podręcznik dla trenerów i instruktorów rugby”, wykład nt: „Trening siłowy w rugby” na Kursokonferencji w Sochaczewie (2004), prowadzenie lekcji otwartych z rugby („Gry i zabawy - przyjazne rugby) na kursokonferencjach nauczycieli wychowania fizycznego na AWF w (Warszawa, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków), w latach 2009/10 uczestniczył w kursie dla trenerów reprezentacji IRB level 3, a w roku 2011 w kursokonferencji IRB dla trenerów kadr narodowych „rugby 7”.

Maciej Misiak jest też współautorem systemu selekcji i naboru młodzieży do lat 17 do reprezentacji oraz doszkalania trenerów i instruktorów regionalnych i czołowych klubów młodzieżowych opartych na Ogólnopolskich Konsultacjach Kadr Wojewódzkich oraz twórcą i koordynatorem programu propagowania rugby wśród najmłodszych i młodzieży „Sochaczew Mała Nowa Zelandia”.

Wśród jego osiągnięć krajowych na uwagę zasługuje 12 złotych medali zdobytych w Mistrzostwach Polski Kadetów i Juniorów (w tym 8 złotych w rugby 7), ponadto 5 medali srebrnych i 5 brązowych zdobytych w tych imprezach oraz mistrzostwo I ligi seniorów i awans do ekstraligi z AZS AWF Warszawa w sezonie 2010/11. Ponad 80 jego wychowanków trafiło do reprezentacji Polski w różnych kategoriach wiekowych!

Główne cele wymieniane przez nowego kierownika wyszkolenia to m.in.: ujednolicenie szkolenia młodzieży poprzez akcje unifikacyjne i wprowadzenie podstaw rugby 7 do programu w/w akcji, dostosowanie systemu rozgrywek młodzieżowych do obecnego potencjału i możliwości tak aby zachęcić i stworzyć możliwość rozgrywania jak największej ilości meczów i turniejów rugby, rozwinięcie poprzez Okręgowe Związki Rugby – kursów trenerskich, transformację ogólnopolskiego sukcesu rugby TAG na tworzenie dziecięcych drużyn żaków w szkołach i klubach, dalszy rozwój rugby kobiet oraz wprowadzenie działań dążących do utworzenia zawodowej lub półzawodowej ligi i reprezentacji seniorów by zapewnić w kraju możliwość dalszego sportowego rozwoju najlepszych zawodników.

Oficjalny kontakt do Macieja Misiaka - m.misiak@pzrugby.pl

Powstał Klub Orła Białego Mistrzostwa Europy Kobiet U18
Tabela Ekstraligi
1 MKS Ogniwo Sopot    
2 Budowlani Łódź SA    
3 MKS Pogoń Siedlce    
4 OKS Skra Warszawa    
5 KS Budowlani Lublin    
6 RC Orkan Sochaczew    
7 RzKS Juvenia Kraków    
8 KS Budowlani Łódź - wycofali się z rozgrywek    
9 RC Lechia Gdańsk    
10 RC Arka Gdynia