POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Mistrzostwa Europy Kobiet U1825.09.2014

W poprzedni weekend wzięłyśmy udział  pierwszych organizowanych przez Rugby Europe Mistrzostwach Europy Rugby7 dziewcząt do lat 18, które miały miejsce w Enkoping w Szwecji: Monika w panelu sędziów głównych i Aneta w panelu sędziów asystentów.
W panelu sędziów głównych znalazły się: Filipa Jales (Portugalia), Katharina Pickert (Niemcy), So Young De Baere (Belgia), Barbara Guastini (Włochy), Marie Lematte (Francja), Monika Baniewicz (Polska).
Dyrektorem turnieju był Douglad Langley, a Menadżerem sędziów Klaus Blank (Niemcy).
Rugby Europe jako nowość przed tymi zawodami zorganizowało dzień wcześniej szkolenie dla panelu sędziów głównych. Każda z nas otrzymała kilka tygodni wcześniej zadanie domowe do wykonania i od tego rozpoczęliśmy spotkanie, później była część teoretyczna podczas której miało miejsce:
-oglądanie fragmentów meczy i analiza decyzji sędziego w konkretnych sytuacjach,
-omówienie i wyznaczenie  celów dla sędziów - elementów do rozwoju na których chciałyśmy się skoncentrować podczas turnieju,
-ujednolicenie interpretacji konkretnych sytuacji na boisku w czasie rozgrywek młodzieżowych.
W części praktycznej, która miała miejsce na świeżym powietrzu, ćwiczyłyśmy głównie poruszanie się po boisku i reakcje na różne sytuacje meczowe - było to dla mnie nowe doświadczenie i będę starała się je wprowadzić w naszym Kolegium
 
Do zawodów wstępnie zgłoszonych było 12 drużyn, ale z udziału zrezygnowały w ostatniej chwili Ukrainki/Hiszpanki, a później reprezentantki Francji i w konsekwencji w turnieju udział wzięło 10 ekip
Zawody rozpoczęły się w sobotę o 10:00 meczem Rosja - Belgia , w którym to Rosjanki pokazały swoją przewagę i po pierwszej fazie turnieju upatrywano je wraz z Angielkami gronie głównych faworytek do tytułu.
W czasie zawodów Monika miała przyjemność sędziować spotkania: Anglia-Szwecja, Włochy-Belgia, Niemcy- Belgia i Belgia-Szwecja.
Aneta wraz z kolegami i koleżankami ze Szwecji, Norwegii, Irlandii i Walii pod okiem  Juliana Bevana (Szefa Szwedzkiego Kolegium Sędziów) miała okazję występu łącznie w 15 meczach, w tym po raz kolejny dostąpiła zaszczytu występu jako sędzia asystent w meczu finałowym - pojedynku zespołów Anglii i Walii.
 
Klasyfikacja końcowa Mistrzostw: 1.Anglia, 2.Walia, 3.Holandia, 4.Rosja, 5.Irlandia, 6.Portugalia, 7.Włochy, 8.Niemcy, 9.Szwecja, 10.Belgia.
 
Zawodniczki mimo młodego wieku (16-18 lat) rozegrały zawody na bardzo wysokim poziomie. Imponujące były mecze w wykonaniu Angielek (na zdjęciu), które w całym turnieju zdobyły 269 punktów nie tracąc przy tym ani jednego.
Mamy nadzieję że w przyszłym roku w imprezie wystąpi reprezentacja Polski, a Monika nie będzie jedyną Polką w panelu sędziów głównych!
 
Już z Polski relacjonowały: Aneta Bejm i Monika Baniewicz
 
Nowy szef wyszkolenia PZR Rugby w Wadowie