POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Kalendarium Rugby Kobiet08.03.2016

 
Kobiece rugby ma ponad stuletnią historię, której początki sięgają roku 1881, a wzmianki o grze kobiet w męskich zespołach (i męskich przebraniach) szkolnych są dwie dekady starsze. Historia kobiecego rugby, a przynajmniej jej początki są słabo udokumentowane, z powodu nacisków społecznych o kobietach grających w kontaktowy sport nie pisała prasa, a mecze odbywały się bez udziału publiczności, nie było zdjęć i filmów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze daty z historii kobiecego rugby, która nadal czeka na opracowanie... 
 
1881 : Dwie drużyny kobiet grały mecze pokazowe piłki nożnej w Szkocji i północnej Anglii, 25 czerwca na Cattle Market Inn Athletic Grounds, Stanley, Liverpool rozegrano jedyny mecz według zasad rugby.
1887 : Pierwsza rugbistka nazywała się Emily Valentine, zagrała w meczu męskiego zespołu założonego przez jej braci, zdarzyło się to w Portora Royal School, Enniskillen, Irlandia.
1891 : Pierwszy zespół kobiet utworzono w Nowej Zelandii, jednak ze względu na publiczne oburzenie pokazowe mecze zostały odwołane.
1895 : Dziewczyna z piłką do rugby pojawiła się na jednej z serii kart sportowych papierosów.
1903 : Pierwsze rozgrywki kobiet we Francji i Anglii (1913) bez udziału publiczności.
1917 : 16 grudnia na Cardiff Arms Park rozegrano pierwszy udokumentowany mecz rugby kobiet, Cardiff pokonały Newport 6:0, drużyna z Cardiff nosiła kaski ochronne wyprzedzając takie zabezpieczenia w „męskim” rugby o kilka dziesięcioleci.
1920 : Przez dziesięć lat we Francji istniała gra „Barette” zbliżona do rugby, a rozgrywana przez zespoły dziesięcioosobowe.
1921 : W Sydney dwie drużyny kobiet zagrały mecz według zasad Rugby League przed 30 tysięczną publicznością. Presja ze strony władz spowodowała, że planowany drugi mecz nie doszedł do skutku.
1930 : W Nowej Południowej Walii (Australia) rozpoczęły się regularne rozgrywki drużyn kobiecych trwające do zakończenia II Wojny Światowej. W tym samym czasie grały też w rugby maoryskie kobiety w Nowej Zelandii. 
1956 : Australijski zespół Belles of St Mary's rozegrał kilka meczów w Nowej Południowej Walii.
1962 : Pierwszy kobiecy zespół powstał na Uniwersytecie w Edynburgu.
1963 : Studentki z Edynburga zagrały w Londynie przeciwko zespołowi męskiemu.
1966 : Angielski klub Worthing RFC zorganizował charytatywny mecz pomiędzy drużynami kobiet i mężczyzn.
1968 : Pierwszy mecz klubowy rozgrywa 1 maja Toulouse Fémina Sports (Francja) przed tysiącami widzów.
1970 : Powstała w Tuluzie pierwsza organizacja kobiet Association Francaise de Rugby Feminin (AFRF). Początek rugby w Ameryce Północnej, powstała pierwsza drużyna w Kanadzie.
1972 : Rozgrywki studentek w Stanach Zjednoczonych z udziałem University Colorado, Colorado State University, University of Illinois i University Missouri.
1975 : Pierwsze kobiece zespoły studenckie na kontynencie powstały w Holandii (Wageningen) i Hiszpanii (Arquitectura Madryt i OBPS Barcelona).
1978 : Powstały pierwsze kluby poza uczelniami w Kanadzie i Holandii, a w rok później we Włoszech (Mediolan).
1980 : Początek rozgrywek mistrzowskich w USA, Szwecji i Nowej Zelandii.
1982 : Pierwsze tournee kobiecego zespołu, drużyna University College London's pojechała w lutym na mecze do Francji. W tym samym roku, 13 czerwca rozegrano pierwsze spotkanie międzynarodowe kobiet, w Utrechcie Holandia uległa Francji 0:4.
1988 : Pierwsze nieoficjalne Mistrzostwa Europy rozegrano w dniach 21-23 maja w Bourg-en-Bresse (Francja), zwyciężyła Francja przed Wielką Brytanią, Holandią i Włochami. Utworzono Women's International Rugby Board.
1990 : W Christchurch (Nowa Zelandia) rozegrano w dniach 19 sierpnia - 1 września międzykontynentalny turniej RugbyFest, wygrała reprezentacja Nowej Zelandii przed Stanami Zjednoczonymi, Holandią i Związkiem Radzieckim. 
1991 : Z udziałem 12 drużyn rozegrano w dniach 06-14 kwietnia w Cardiff pierwszy Puchar Świata Kobiet, w finale Anglia uległa Stanom Zjednoczonym 6:19, na III miejscu turniej zakończyły drużyny Francja i Nowej Zelandii.
1995 : Mistrzostwa Europy pod patronatem FIRA rozegrano w dniach 12-14 kwietnia w Treviso (Włochy), w finale Hiszpania pokonała Francję 22:6, III miejsce przypadło Włoszkom.
1996 : Pierwszy turniej Home Nations z udziałem Anglii, Irlandii, Szkocji i Walii wygrał zespół angielski, w 1999 dołączyła Francja (Five Nations), a w 2000 Hiszpania (Six Nations). W roku 2007 Włoszki zastąpiły w Six Nations Hiszpanki.
1997 : Po raz pierwszy w turnieju Hongkong Sevens rozegrano turniej kobiet.
2009 : Rozegrano pierwszy Puchar Świata Kobiet 7, w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) rywalizowało 16 drużyn, w finale Australia pokonała Nową Zelandię 15:10, na III miejscu turniej zakończyły drużyny Stanów Zjednoczonych i Południowej Afryki.
2012 : IRB uruchomiła Women's Sevens World Series początkowo jako pojedyńczy turniej, w Dubaju zwyciężyła Nowa Zelandia pokonując Południową Afrykę 41:0, III miejsce zajęły Hiszpanki wygrywając z Australią 17:5.
2016 : World Rugby Rankings notuje 48 reprezentacji, nie ma wśród nich Polski gdyż uwzględnia tylko kraje grające w Rugby XV, w aktualnym notowaniu prowadzi Nowa Zelandia przed Anglią i Francją. Nieoficjalny ranking Rugby 7 notuje 99 krajów, ale od trzech lat nie był aktualizowany, w 2013 roku Polska zajmowała w nim 42 miejsce.
 
Zaczynamy: Husarz Rugby 2015 Dzień Kobiet z rugby
Tabela Ekstraligi
1 MKS Ogniwo Sopot    
2 Budowlani Łódź SA    
3 MKS Pogoń Siedlce    
4 OKS Skra Warszawa    
5 KS Budowlani Lublin    
6 RC Orkan Sochaczew    
7 RzKS Juvenia Kraków    
8 KS Budowlani Łódź - wycofali się z rozgrywek    
9 RC Lechia Gdańsk    
10 RC Arka Gdynia