KNM7 U18: Sprawozdanie z ME w Gdańsku21.07.2021

W dniach 17 - 18 lipca br. męska reprezentacja Polski U18 w Rugby 7 uczestniczyła w turnieju cyklu Mistrzostw Europy Rugby Europe Championship Series 2021 rozgrywanym w Gdańsku. Kadra rozegrała sześć meczów, odnosząc trzy zwycięstwa i trzy porażki. Polska reprezentacja zajęła 5 miejsce w tym turnieju utrzymując się na najwyższym poziomie rozgrywek na kolejny sezon.

Polska - Niemcy  0:26 (0:12)
Najsłabszy mecz pierwszego dnia, zawodnicy nie wytrzymali presji gry na poziomie Mistrzostw Europy. Przeciwnicy zdobywali punkty po naszych błędach i z naszych akcji. Generalnie wynikało to z braku ogrania „siódemkowego” zawodników reprezentacji na poziomie międzynarodowym.

Polska - Francja  0:59 (0:26)
Mecz przegraliśmy wysoko ale rywalizowaliśmy z najlepszą drużyną tego turnieju, która wygrała wszystkie mecze bardzo wysokimi wynikami. Zawodnicy próbowali ambitnie nawiązać walkę i skonstruować akcje punktową.

Polska - Litwa 15:5 (5:5)
Punkty: Kacper Skup 10 (2P), Paweł Głownia 5 (P)
Mecz rozpoczęliśmy bardzo dobrze zdobywając przyłożenie w początkowym okresie spotkania. Niestety później popełniliśmy bardzo dużo błędów indywidualnych i Litwini przejęli inicjatywę (posiadanie piłki) w pierwszej połowie doprowadzając do wyrównania. W drugiej połowie zawodnicy odbudowali pewność w grze i zdobyli dwa przyłożenia dające nam zwycięstwo.

Polska - Hiszpania  0:24 (0:19)
Pierwsza połowa meczu na 0:19, popełniamy zbyt dużo błędów indywidualnych w ofensywie przez co oddajemy piłkę Hiszpanom, którzy wykorzystali nasze błędu w defensywie indywidualnej i zespołowej. W drugiej połowie zdecydowanie lepsza gra w defensywie (poprawiliśmy jakość w systemie defensywy), niestety nie udaje się nam wykończyć akcji punktami.

Polska - Czechy  19:10 (12:5)
Punkty: Patryk Chain 14 (2P, 2pd), Nykyta Hostiuk 5 (P)
Mecz półfinałowy o miejsca 5-8. Czesi grali bardzo uporządkowane Rugby 7 cechujące się szybką gra piłką. Nasza drużyna przeciwstawiła bardzo dobrą organizacją zespołowej defensywy i dzięki wywartej presji zdobywamy punkty z przechwytu. Kontrolujemy przebieg meczu zdobywamy kolejne przyłożenie niestety błąd w indywidualnej obronie i brak komunikacji spowodował utratę przyłożenia. Pierwszą połowę kończymy wygrywając 12:5. Druga połowa była rozegrana z wyraźna naszą przewagą, niestety nie wykorzystaliśmy kilku dobrych sytuacji do zdobycia punktów a pozwoliliśmy Czechom zdobyć drugie przyłożenie na 10 :19 w końcówce meczu.

Polska - Niemcy  17:12 (10:5)
Punkty: Eryk Chain 5 (P), Lavatkov Andrii 5 (P), Owczarek Alan 5 (P), Patryk Chain 2 (pd)
Był to najlepszy nasz mecz. Straciliśmy przyłożenie jako pierwsi, zawodnicy w przeciwieństwie do pierwszego meczu z Niemcami realizowali plan na ten mecz, czego efektem była kontrola (posiadanie piłki) i zdobycie dwóch przyłożeń w pierwszej połowie. W drugiej połowie dalej mieliśmy przewagę w posiadaniu piłki, ale wykończyliśmy przyłożeniem tylko jedna z kilku dobrze skonstruowanych akcji. Niestety Niemcy zdobyli 7 punktów właściwie w samej końcówce meczu, a później popełniliśmy błąd wyboru przy rozegraniu wolnego ze środka i doprowadziliśmy do nerwowej końcówki na szczęście dobrze dla nas zakończonej.

Bilans: Punkty - 51:136; 9P + 3pd (33%); Przyłożenia - 9:22.
Punkty zdobywali: Patryk Chain 16 (2P, 3pd), Kacper Skup 10 (2P), Chain Eryk 5 (P), Głownia Paweł 5 (P), Hostiuk Nykyta 5 (P), Lavtakov Andrii 5 (P), Owczarek Alan 5 (P).

W turnieju grali: Bieliński Grzegorz (Budowlani Łódź), Chain Eryk (Skra Warszawa), Chain Patryk (Skra Warszawa), Czerniak Aleksander (Lechia Gdańsk), Głownia Paweł (Ogniwo Sopot), Hostiuk Nykyta (Juvenia Kraków), Lavtakov Andrii (Juvenia Kraków), Owczarek Alan (Budowlani Łódź), Pastukhov Arsenii (Juvenia Kraków), Skup Kacper (Pogoń Siedlce), Stańczykowski Adrian (Budowlani Łódź), Yavorshchuk Radion (Juvenia Kraków). W konsultacji przed turniejem brali jeszcze udział Sawicki Olgierd (Ogniwo Sopot) i Rogowski Damian (Orkan Sochaczew), obaj zawodnicy byli z drużyną podczas turnieju.
Sztab: Kozak Andrzej - trener, Stempel Paweł - trener LA, Mrowicki Artur - asytstent trenera, Jasiński Jacek - covid-menager, Szybisty Sebastian - fizjoterapeuta, Witczak Grzegorz - kierownik.