KNK7: Polki drugie na Roma Seven20.06.2018

17 Turniej Roma Seven, rozgrywany w Rzymie w dniach 15-16 czerwca br., był dla podopiecznych Janusza Urbanowicza ostatnim etapem przygotowań przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w Rugby 7. Grand Prix Series zostanie rozegrany w ramach dwóch turniejów we Francji i Rosji. Cieszy więc wysoka, druga lokata Polek w prestiżowym turnieju.

W turnieju wzięło udział sześć drużyn z całego świata. Podopieczne trenera Urbanowicza trafiły do grupy z Roma 7's (Włochy) oraz reprezentacją Kazachstanu. Polki przystępowały do turnieju osłabione brakiem kontuzjowanych Laury Abucewicz, Marii Nowackiej oraz wracającej po kontuzji Karoliny Jaszczyszyn. W ich miejsce trener Urbanowicz powołał Martę Nowosielski z Biało-Zielonych Ladies Gdańsk i Sylwię Witkowski - zawodniczkę warszawskiego AZS AWF. Wśród zawodniczek powołanych na turniej w Rzymie znalazło się sześć zawodniczek z Gdańska (Anna Klichowska, Hanna Maliszewska, Marlena Mroczyńska, Monika Pietrzak, Marta Nowosz oraz Julianna Schuster), trzy zawodniczki Black Roses Posnanii (Agnieszka Kowalczyk, Natalia Pamięta oraz Katarzyna Paszczyk), a także zwodniczka Diablic Ruda Śląska, Kinga Karlińska i wspomniana już Sylwia Witkowska z warszawskiego AZS-u.

Polki dobrze rozpoczęły turniej wygrywając pewnie w pierwszym meczu z miejscową drużyną Roma 7's 56:5. W drugim meczu grupowym przed reprezentantkami Polski czekał dużo bardziej wymagający przeciwnik w postaci kadry Kazachstanu. Kazaszki od początku zdominowały Polki prowadząc do przerwy 10:0. Po zmianie stron przyłożenie kontaktowe zdobyła Natalia Pamięta i gdy wydawało się już, że podopieczne trenera Urbanowicza zdołają „wrócić” do meczu zawodniczki z Kazachstanu przejęły kontrolę nad meczem zdobywając dwa kolejne przyłożenia, wygrywając ostatecznie 22:7. Tym samym reprezentantki Polski wyszły z grupy z drugiego miejsca mierząc się następnego dnia w półfinale z kadrą narodową Włoch, która podobnie jak Polki zagra w turnieju Mistrzostw Europy we Francji.

Polskie zawodniczki bardzo dobrze rozpoczęły półfinał obejmując prowadzenie po przyłożeniu Katarzyny Paszczyk, jednak po chwili Włoszki wyrównały i zawodniczki schodziły na przerwę przy remisie 5:5. Po zmianie stron inicjatywę przejęły Włoszki wychodząc na prowadzenie. Reprezentantki Polski potrafiły jednak szybko odzyskać kontrolę meczem. Dwa przyłożenia Katarzyny Paszczyk oraz jedno Natalii Pamięty pozwoliły wyjść im na prowadzenie. Zawodniczki z Włoch próbowały jeszcze odrobić straty zdobywając przyłożenie w ostatniej minucie spotkania, ale na odwrócenie losów meczu zabrakło już czasu. Ostatecznie Polki wygrały z 24:19, awansując tym samym do finału, w którym czekała je okazja do rewanżu za mecz grupowy z reprezentantkami Kazachstanu. W meczu z Włochami jedna z zawodniczek naszej kadry, Hanna Maliszewska po jednym ze starć doznała rany głowy, która spowodowała obfity krwotok i uniemożliwiła Hani dalszą grę. Na szczęście po szybkim szyciu nasza zawodniczka mogła wrócić do gry i wystąpić w meczu finałowym.

W finale Polki po raz drugi spotkały się z kadrą Kazachstanu. Pomimo zaciętej walki i zaangażowania naszych zawodniczek to Kazaszki zdobywały przyłożenia, prowadząc do przerwy 12:0. Ostatecznie nasze zawodniczki musiały uznać wyższość zawodniczek z Kazachstanu przegrywając z nimi 0:22.

Drugie miejsce na tak prestiżowym turnieju oraz świetna sportowa postawa stanowią dobrą zapowiedź przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy we Francji. Pierwszy Grand Prix Series zostanie rozegrany w dniach 29-30 czerwca br. we francuskim Marcoussis. Polska zagra w grupie B, gdzie zmierzy się z Irlandią, Szkocją oraz Walią.