POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Ekstraliga: Przed ostatnią kolejką02.11.2017

 
Bardzo ciekawa sytuacja wytworzyła się obecnie w ligowej tabeli. Pozostała tylko jedna kolejka zasadniczego sezonu a mamy ciągle kilka niewiadomych. Najważniejsze pytania to oczywiście kto i gdzie zagra w meczach finałowych o pierwsze i trzecie miejsce?
Ostatnia kolejka jest w rzeczywistości zaległą IX kolejką z 26/27 VIII 2017 r. Jeden mecz został już rozegrany. 8 października Pogoń Siedlce wygrała z Arką Gdynia 20:0. Pozostały do rozegrania trzy mecze.

Sytuacja w tabeli jest następująca:
1 Ogniwo Sopot          13   56   443-149
2 Pogoń Siedlce         14   56   415-148
3 Budowlani SA Łódź  13   55   533-136
4 Arka Gdynia            14   32   290-422
5 Lechia Gdańsk        13   30   337-274
6 Budowlani Lublin     13   25   305-330
7 Juvenia Kraków       13     5   180-534
8 KS Budowlani Łódź 13     1   143-704

Krótkie przypomnienie regulaminu Ekstraligi z obecnego sezonu. O końcowej klasyfikacji w poszczególnych rundach decydują w kolejności:
1. większa liczba zdobytych dużych punktów łącznie z bonusowymi,
2. rezultaty bezpośrednich spotkań pomiędzy zainteresowanymi (mała tabela),
3. korzystniejszy stosunek małych punktów,
4. większa liczba zdobytych małych punktów,
5. mniejsza liczba wykluczeń, 
6. mniejsza liczba upomnień,
7. losowanie.

Do rozegrania mamy następujące mecze:
KS Budowlani – Juvenia Kraków
Lechia Gdańsk – Budowlani Lublin
Ogniwo Sopot – Budowlani SA Łódź 

Pierwszy z tych meczów zadecyduje kto będzie gospodarzem meczu decydującym o 7 miejscu, meczu w którym przegrany opuści ekstraligę. Juvenii Kraków wystarczy remis, zespołowi z Łodzi potrzebna jest wygrana za 5 punktów i brak punktu bonusowego dla Juvenii. Jeśli Budowlani wygrają za 4 punkty a Juvenia dostanie punkt bonusowy to sytuacja w tabeli będzie następująca: Juvenia 6, Budowlani 5. Mecz decydujący odbędzie się w Krakowie. Gdy Budowlani wygrają za 5 punktów, a krakowianie nie zdobędą punktu bonusowego w tabeli będziemy mieli: Budowlani 6 punktów, Juvenia 5, i mecz o 7 miejsce odbędzie się w Łodzi. Ciekawie będzie gdy Budowlani wygrają za 4 punkty, Juvenia bez punktu bonusowego lub Budowlani wygrają za 5 ale Juvenia zdobędzie punkt bonusowy. Wtedy obie drużyny będą miały równą liczbę dużych punktów. O miejscu w tabeli, a w konsekwencji o miejscu rozegrania decydującego meczu, zadecyduje punkt regulaminu ekstraligi (2) mówiący, że o wyższym miejscu decydują rezultaty bezpośrednich meczów. W pierwszym meczu Juvenia wygrała z KS Budowlanymi 35-27 zdobywając 5 punktów (łodzianie zero). I ten fakt zdobycia 5 punktów jest decydujący. W małej tabeli Juvenia będzie miała 5 (lub 6 punktów) a Budowlani 4 (lub 5 punktów). Gospodarzem decydującego meczu będą krakowianie.
 
Mecz Lechii z Budowlanymi Lublin zadecyduje o składzie zespołów w meczu o 3 miejsce. W meczu tym zagrają zespoły z trzeciego i czwartego miejsca sezonu zasadniczego, na boisku zespołu wyżej sklasyfikowanego. Nas interesuje fakt kto zajmie 4 lokatę. Na razie na tym miejscu jest gdyńska Arka z 32 punktami (wszystkie mecze rozegrane), dalej mamy Lechię, która ma 30 punktów i Budowlanych Lublin z 25 punktami. Jedno jest pewne lublinianie nie mają szans na 4 lokatę. Jeśli wygra Lechia (obojętnie czy za 4 czy za 5 punktów) to wyprzedzi Arkę i zagra o brązowy medal na wyjeździe. Gdzie - o tym zadecyduje mecz Ogniwa z Budowlanymi SA. Gdy padnie remis zespół Lechii zrówna się punktami z Arką. Obie drużyny będą miały po 32 punkty. O miejscu czwartym zadecyduje regulamin ekstraligi (2). W tym wypadku w małej tabeli Lechia i Arka będą miały po 5 punktów. Ale niestety wyżej będą żółto-niebiescy. W bezpośrednich meczach padły wyniki: w Gdańsku 14-29, w Gdyni 27-13. O jeden mały punkt lepsza jest Arka. 
A co będzie gdy Lechia przegra z Budowlanymi Lublin. Jeśli lublinianie wygrają za 4 punkty, to niezależnie od tego czy biało-zieloni zdobędą czy nie punkt bonusowy, oni będą wyżej w tabeli i w Gdańsku odbędzie się mecz o 5 miejsce (mecz o tzw. pietruszkę). Jeśli lublinianie zwyciężą za 5 punktów a biało-zieloni nie zdobędą bonusa, to oba zespoły zrównają się punktowo w tabeli. Mała tabela będzie korzystniejsza dla Budowlanych, którzy będą mieli na koncie 5 punktów gdy Lechia 4. Mecz o 5 miejsce wtedy odbyłby się w Lublinie.
 
Na koniec o ostatnim meczu. Meczu w Sopocie, w którym spotkają się zespoły Ogniwa i Budowlanych SA Łódź. Mecz ten zdecyduje kto będzie rywalem sopocian w wielkim finale, gdzie odbędzie się ten mecz jak również gdzie odbędzie się mecz o brązowy medal.
Zwycięstwo Ogniwa da im prawo organizowania meczu finałowego na własnym boisku. Kto będzie ich rywalem? Pogoń Siedlce. Bez znaczenia będzie fakt czy łodzianie zdobędą punkt bonusowy. Nawet jeśli go zdobędą to zrównają się punktami z Pogonią. Mała tabela obejmująca mecze Pogoni z Budowlanymi SA wyglądałaby następująco: oba zespoły miałyby po 5 punktów, o wyższym miejscu decydowałby małe punkty. Pogoń ma 33-31, Budowlani SA 31-33.
Remis w meczu Ogniwo – Budowlani SA to finał w Sopocie, w którym Ogniwo spotka się z łodzianami. Zwycięstwo łodzian da im nie tylko miejsce w wielkim finale ale również to, że mecz ten odbędzie się w Łodzi.
Zespół który ostatecznie zajmie trzecią lokatę (Pogoń Siedlce lub Budowlani SA Łódź) będzie gospodarzem meczu o brązowy medal. 
 
Jak widać jest wiele różnych wariantów rozstrzygnięć końcowych. Ostatnia kolejka przyniesie nam wiele emocji i warto już dzisiaj zaplanować obecność na przynajmniej jednym meczu. Kibice Trójmiasta są w dobrej sytuacji, gdyż mogą być świadkami dwóch meczów. Lechia gra o 14.00 zaś mecz w Sopocie jest o 17.30.
 
Damian Bocheński

Rozgrywki Dzieci i Młodzieży 10 Łukasz Jasiński w Serbii
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Portugalia Polska

Rugby Europe Trophy
Lisbona, 16.02.2019

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
  Grupa Mistrzowska    
1 Budowlani Łódź SA 10 41
2 MKS Pogoń Siedlce 10 39
3 MKS Ogniwo Sopot 10 34
4 RC Lechia Gdańsk 10 20
5 RC Orkan Sochaczew 10 9
6 KS Budowlani Lublin 10 6
  Grupa Trophy    
1 OKS Skra Warszawa 6 20
2 RzKS Juvenia Kraków 6 16
3 RC Arka Gdynia 6 14
4 KS Budowlani Łódź 6 11