POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

WYCHOWANIE - ROZWÓJ - JEDNOŚĆ - ZDROWIE - SZACUNEK - DYSCYPLINA -PRACA ZESPOŁOWA - SATYSFAKCJA

Menu

SONDA

Jaką rocznicę obchodzi w tym roku Polski Związek Rugby?

40-lecie 50-lecie 55-lecie 60-lecie

Wszystkich głosów 325

7.737.512 liczba odwiedzin od
01.01.2014

Diablice przeszły do historii23.05.2017

 
Na inaugurację odbywającego się w Rudzie Śląskiej Polsko-Irlandzkiego Festiwalu na orzegowskiej Burloch Arenie, 20 maja br. odbył się pierwszy w historii w Polsce mecz kobiet w rugby piętnastoosobowym. Gospodyniami spotkania były Diablice, a ich rywalkami irlandzki zespół Arklow RFC Amazons.
 
Przed spotkaniem wszyscy przewidywali łatwe zwycięstwo Irlandek (na co dzień grających właśnie w ligowych rozgrywkach Rugby XV) nad rudziankami, które nigdy na boisku nie grały w liczbie większej niż siedem. Jak się jednak okazało, przygotowanie fizyczne z rugby siedmioosobowego okazało się faktorem przemawiającym na korzyść Diablic.
 
W obecności konsula Irlandzkiego, prezydentów Rudy Śląskiej, przewodniczącego Rady Miasta Arklow oraz wielu innych znamienitych gości Diablice rozpoczęły historyczne spotkanie z wielkim zaangażowaniem i werwą. Już w siódmej minucie wynik otworzyła Zuzanna Bołtowicz przykładając piłkę po serii szybkich przegrupowań młyna rudzianek. Chwilę później po świetnym rajdzie punkty zdobyła kapitan Sylwia Łuksik i było wiadomo, że wbrew przewidywaniom to Diablice będą nadawały ton grze.  Przed przerwą przykładały jeszcze Sadowska, ponownie Łuksik i szybka skrzydłowa Cebula i na przerwę Diablice schodziły prowadząc 29:0. Irlandki nie grały źle, mocno i często grały z wykorzystaniem swojego młyna, jednak nie były w stanie nic poradzić sobie z wyraźnie szybszymi rudziankami.
 
W drugiej połowie obraz gry nie uległ zmianie, nie do zatrzymania była zwłaszcza Cebula, która zdobyła trzy kolejne przyłożenia po świetnych ucieczkach po skrzydle. Pochwalić trzeba również silne zawodniczki młyna, Hojeńską i Sadowską, po których wejściach rywalki długo zbierały się z ziemi. Dwukrotnie przyłożyła jeszcze Piekorz, raz Brzustowska i spotkanie zakończyło się bardzo wysokim zwycięstwem Diablic aż 63:0! 
 
Diablicom w tym wyjątkowym meczu wsparcia udzieliły zawodniczki Juvenii Kraków, AZS AWF Warszawa, Black Roses Poznań i Orkana Sochaczew.
 
Okazale dla gospodyń wypadł pierwszy, historyczny mecz kobiet w rugby piętnastoosobowym, miejmy nadzieję, że wkrótce dojdzie do pierwszego takiego wewnątrz polskiego spotkania, a może z czasem doczekamy się ligowych rozgrywek kobiet w piętnastki?
 
Mamy to za sobą. Pierwszy mecz Rugby XV kobiet w Polsce. A najlepsze jest to, że tak naprawdę, wszystko dopiero przed nami.
 
Diablice Ruda Śląska V Arklow RFC Amazons 63:0 (29:0)
Punkty dla Diablic: Martyna Cebula 20 (4P), Sylwia Łuksik 16 (2P, 3pd), Angelika Piekorz 10 (2P), Zuzanna Bołtowicz 5 (P), Anna Sadowska 5 (P), Elżbieta Brzustowska 5 (P), Magdalena Radzikowska 2 (pd)
Skład Diablic Ruda Śląska: Zuzanna Bołtowicz, Maja Gliwińska, Anna Sadowska, Urszula Hojeńska, Polina Kharlamova, Magdalena Radzikowska, Wiktoria Woźniak, Elżbieta Brzustowska, Nicole Pospieszczyk, Sylwia Łuksik, Martyna Cebula, Zuzanna Sadowska, Angelika Piekorz, Monika Dutka, Marta Auguścik-Lipka oraz: Natalia Gliwińska, Dorota Litańska, Monika Galowy, Monika Głowacka, Agata Sikora, Dorota Narolewska, Marta Szampera. Trener: Aleksander Oleszczuk.
Skład Arklow RFC Amazons: Clodagh Hunt, Lorraine Dunne, Lauren Messitt, Rachel Cowney, Sally-Anne Kane, Sarah Duffy, Wioletta Godkin , Dianne Hunt, Kiri McLoughlan, Emma Flood, Stephanie Nicholson, Rachel Flood, Emer Cullen, Geraldine Galvin, Emer Dillon oraz: Sam Byrne, Louise Murphy, Ellen Doyle, Sue Hunt, Danielle Kavanagh, Melissa  Hynes. Trener: Roelie Smit.
 
GPS7: Pokazowy mecz na Piotrkowskiej MPK7: Rozegrano półfinały

NAJBLIŻSZY MECZ

vs
Holandia Polska

Rugby Europe Trophy
Amsterdam, 03.03.2018

Informacje dla MEDIÓW

NAJBLIŻSZY TURNIEJ

Kadra Narodowa Kobiet w Dubai 7's
ZEA, 30.11.2017 - 01.12.2017

Tabela Ekstraligi

1 Budowlani Łódź SA 14 59
2 MKS Ogniwo Sopot 14 57
3 MKS Pogoń Siedlce  14 56
4 RC Lechia Gdańsk 14 35
5 RC Arka Gdynia 14 32
6 KS Budowlani Lublin 14 25
7 RzKS Juvenia Kraków 14 5
8 KS Budowlani Łódź 14 5

 Wyniki

SONDA

Jaką rocznicę obchodzi w tym roku Polski Związek Rugby?

40-lecie 11% 50-lecie 5% 55-lecie 6% 60-lecie 78%

Wszystkich głosów 325

7.737.512 liczba odwiedzin od
01.01.2014