Aviva Premiership: Chiefs po raz pierwszy31.05.2017

Exeter Chiefs po raz pierwszy w historii sięgnęli po mistrzostwo Premiership. Ten zespół przeszedł pasjonującą drogę, kilka lat temu awansując do elity i powoli budując swoją pozycję. W zeszłym roku dotarli do finału. W tym, finał wygrali, pokonując London Wasps 23:20 po pasjonującym pojedynku na Twickenham.

W finale spotkały się dwie najlepsze drużyny sezonu zasadniczego i bardzo trudno było wskazać faworyta. Pierwsi na tablicę wyników wpisali się Exeter Chiefs po doskonałym zamarkowaniu maula autowego i wpuszczeniu Jacka Nowella. Skrzydłowy reprezentacji Anglii, przeciął linię defensywy, minął jeszcze dwóch obrońców i padł na pole punktowe. W odpowiedzi Osy wykorzystały rzut karny, ale kolejne przyłożenie znów zdobyli Chiefs. Tuż przed przerwą londyńczykom udało się zmniejszyć straty do czterech punktów (14:10), po tym, jak na pole punktowe wpadł Jimmy Gopperth.

W drugiej odsłonie Wasps zdołali po raz pierwszy wyjść na prowadzenie, po tym jak przyłożenie zanotował Elliot Daly, a Gopperth wykorzystał kolejny rzut karny było już 20:14. Ekipa z Exeter się nie poddała i wypracowała trzy doskonałe okazje do kopnięcia pomiędzy słupy dla Garetha Steensona. Łącznik wykorzystał wszystkie próby, w ostatnich minutach, wyprowadzając Chiefs na prowadzenie.

Tym sposobem, po siedmiu latach od historycznego, pierwszego awansu do Premiership, Exetr zapracowało na pierwszy w historii tytuł! To chyba najlepsza motywacja dla klubów z niższych lig na całym świecie.